Przejdź do treści
Strona główna » 6 rzeczy, które warto wiedzieć o kolorze diamentów

6 rzeczy, które warto wiedzieć o kolorze diamentów

Planując kupić diament, warto wiedzieć, na czym polega jakość i sposób wyceny tych pięknych kamieni. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć o kolorach diamentu wg. GIA – najstarszego i najbardziej prestiżowego instytutu zajmującego się certyfikacją diamentów.

kolor diamentów
kolor diamentów

1. Diamenty bezbarwne są droższe niż lekko zabarwione

Większość diamentów używanych w pierścionkach zaręczynowych jest prawie bezbarwna, z nutami żółci lub brązu. Przy czym im bardziej bezbarwny jest diament, tym bardziej jest on cenny. Całkowity brak ubarwienia to cecha rzadka (podobnie, jak mocne zabarwienie żółte, niebieskie czy różowe). Tak więc cena diamentów bezbarwnych będzie wyższa niż diamentów posiadających zabarwienie.

GIA klasyfikuje kolory diamentów w pięciu grupach:

 • bezbarwne (colorless) – od D do F,
 • prawie bezbarwne (near colorless) – G do J,
 • barwie nikłej (faint) – K do M,
 • barwie bardzo słabej (very light) – N do R,
 • i o barwie słabej (light) – S do Z

2. Stopień koloru powinien być określony przez laboratorium

Różnice pomiędzy stopniami koloru mogą być bardzo subtelne i praktycznie niezauważalne dla niewprawnego oka. Natomiast potrafią bardzo mocno wpłynąć na cenę diamentu. Określenie koloru (a co za tym idzie – ceny) należy do zadań laboratorium gemmologicznego, specjalizującego się w certyfikacji diamentów, takiego jak np. GIA.

Dlatego jedną z najistotniejszych rzeczy przy zakupie diamentu, jest to, by posiadał on certyfikat uznanej instytucji certyfikującej, który zaświadczy o tym, że dostajemy to, za co płacimy.

3. Kolorowe diamenty są klasyfikowane i wyceniane inaczej, niż bezbarwne

Kamienie całkowicie pozbawione barwy (colorless) są najdroższe wśród bezbarwnych, ponieważ są najrzadsze. Jednak jeszcze rzadsze, a co za tym idzie – jeszcze droższe – są kamienie kolorowe, zwane także fantazyjnymi.

Są to diamenty, których kolor jest znacznie mocniejszy, niż odcienie ze standardowej skali kolorów GIA. Kamieniami fantazyjnymi nazywamy żółte, brązowe, różowe, czerwone, niebieskie, pomarańczowe, fioletowe, zielone, szare lub czarne. Jednak nie obejmuje to diamentów o normalnym zakresie kolorów, które są np. lekko żółtawe.

Diamenty te oceniane są zupełnie inaczej niż kamienie bezbarwne i nie stosuje się wobec nich skali D-Z. Terminy używane przez GIA do opisywania kolorowych diamentów obejmują: Faint, Very Light, Light, Fancy Light, Fancy, Fancy Dark, Fancy Intense, Fancy Deep i Fancy Vivid.

4. Kolor diamentu można poprawić

Choć najcenniejsze są diamenty naturalne, nie poprawiane, istnieją pewne zabiegi, które mogą nieznacznie poprawić ich kolor (np. z N do G). Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sztuczne poprawianie koloru nie zwiększa wartości diamentu. Częściej ją obniża (informacja o takiej ingerencji znajdzie się w certyfikacie).

Najpopularniejszą metodą jest opracowana przez GIA HPHT – przetwarzanie wysokociśnieniowe i wysokotemperaturowe. Zabieg ten pomaga poprawić nieco kolor diamentów bezbarwnych (odbarwić je). Istnieją także metody, które umożliwiają wzmocnienie koloru poprzez napromieniowanie. Również nie wpływają one na poprawienie wyceny diamentu.

5. Fluorescencja diamentu ma niewielki wpływ na kolor diamentu

Niektóre diamenty emitują światło pod wpływem promieni ultrafioletowych np. słońca, lamp fluorescencyjnych i innych źródeł. Wiele osób sądzi, że silna niebieska fluorescencja może spowodować, że jasnożółty diament w świetle światła słonecznego, może wyglądać na bardziej bezbarwny, niż rzeczywiście jest.

By odpowiedzieć na liczne pytania i wątpliwości konsumentów, GIA przebadała wpływ fluorescencji na kolor diamentu w zakresie D-Z. Efektem przeprowadzonych badań był wniosek, że fluorescencja nie ma aż tak dużego wpływu na kolor diamentu. Nawet bardzo doświadczeni eksperci zajmujący się identyfikacją i certyfikacją kamieni, nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić, że taki wpływ występuje.

6. Konstrukcja pierścionka może wpływać na postrzeganie koloru diamentu

Fasety diamentów są zasadniczo układem maleńkich luster, odbijających światło. Nie powinno więc dziwić, że konstrukcja pierścionka czy kolor złota użytego do łapek podtrzymujących kamień, wpływają na postrzeganie koloru diamentu. Metale takie jak białe złoto czy platyna, podkreślają bezbarwność diamentów, podczas gdy tradycyjne złoto, może sprawić, że diament z delikatnym zabarwieniem, może wydawać się bardziej żółty.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

  wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.