Przejdź do treści
Strona główna » 7 rzeczy, które trzeba wiedzieć o kolorach złota

7 rzeczy, które trzeba wiedzieć o kolorach złota

Czy złoto zawsze powinno być żółte? Wielu osobom tylko taki kolor kojarzy się z pięknem szlachetnego kruszcu. Jednak rynek metali szlachetnych oferuje nam dużo większą paletę barw błyszczącego metalu.

1. Co oznacza „czyste złoto”

Biżuteria, którą posiadamy, najczęściej oznaczona jest jako 18 K, 14 K lub 8 K, aby pokazać, ile czystego złota zawarte jest w przedmiocie. K oznacza karat, jest to informacja o zawartości czystego kruszcu w stopie.

Poniżej krótki przegląd złotego systemu karatowego:

  • 24 K to czyste złoto
  • 18 K oznacza 18 części złota i 6 części innych stopów, co stanowi 75% złota (dlatego zamiennie mówimy także o próbie .750)
  • 14 K oznacza 14 części złota i 10 części innych stopów, co czyni go w 58,5% złotym (inaczej próba .585)
  • 8 K oznacza 8 części złota i 16 części innych stopów (próba .333)

2. Dlaczego tak rzadko czyste złoto występuje w biżuterii?

Prawie każda złota biżuteria składa się ze stopów. Różne kolory metali są tak samo „prawdziwe” jak ich żółte odpowiedniki. Czystego złota (24 K) na ogół nie używamy w biżuterii, gdyż jest zbyt miękkie i biżuteria mogłaby ulegać licznym odkształceniom. Muszą zostać dodane do niego twardsze metale, które wzmocnią naszą biżuterię lub takie, które nadadzą mu charakterystycznego koloru.

3. Różne rodzaje białego złota – czym się od siebie różnią?

Najczęściej wykorzystywane metale do uzyskania białego koloru złota to nikiel lub pallad. Każdy z nich dodany do złota powoduje jego odbarwienie i nadanie mu koloru zbliżonego do srebra lub platyny. Początkowo do produkcji wyrobów biżuteryjnych wykorzystywano tylko nikiel. Pallad używano głównie w dentystyce. Trend ten jednak się odwrócił i jubilerzy wolą obecnie stosować mniej alergizujący pallad.

4. Dlaczego biżuteria z białego złota nie zawsze jest biała?

„Białe złoto” to potoczna nazwa koloru o słomkowym odcieniu, lekko wpadającym w żółty poblask. Jest to naturalnie uzyskany kolor ze stopu czystego złota z niklem lub palladem. Aby uzyskać śnieżnobiały kolor biżuterii, na zewnątrz produktu nakłada się rod (metal szlachetny z grupy platynowców), który nadaje piękny blask i idealnie biały kolor biżuterii.

Czytaj także: 5 sposobów jak sprawdzić, czy biżuteria jest prawdziwa?

5. Różowe czy czerwone złoto?

Początkowo ten kolor złota nie zdobył wielu zwolenników w naszym kraju. Powoli jednak świat biżuterii przyzwyczajał nas do różowej barwy i wplatał ją do różnego rodzaju ozdób czy zegarków. Z czasem różowe złote zyskało na popularności. Różowe czy czerwone? Obie nazwy są poprawne, jest to złoto z domieszką miedzi, od której zyskuje swą wspaniała barwę, od różowej po czerwoną.

6. Dlaczego moja biżuteria różni się od siebie barwą, mimo iż ma ten sam kolor?

Tworzenie stopów metali nie jest takie proste. Metalurdzy tworzący dany stop muszą zastanowić się jakich dokładnie metali użyć, by stop był trwały oraz jak uzyskać odpowiednią barwę. Co oznacza zatem „odpowiednia barwa”? Dla każdego może być ona inna. Kolor złota (w szczególności żółte złoto) może przybierać różne odcienie w zależności od kraju, w którym go kupimy czy producenta, który stworzył dany stop. Nie ma to wpływu jednak na wartość kruszcu i zawartość w nim czystego złota.

7. Inne kolory złota

Biżuteria nie ogranicza się tylko do koloru żółtego, białego czy różowego złota. Może przybierać bardzo szeroką paletę barw. Na pewno na uwagę zasługuje złoto niebieskie – mieszanina złota z żelazem i niklem, złoto zielone – barwę taką uzyskujemy ze stopu złota ze srebrem, czy fioletowe – połączenie z glinem.