Przejdź do treści
Strona główna » Kolory Ziemi: cytryn

Kolory Ziemi: cytryn

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Żółty cytryn po raz pierwszy doceniony został przez starożytnych Greków. Używany był przede wszystkim jako element ozdoby biżuterii. Charakterystyczny żółty kolor, kojarzony był ze słońcem, ciepłem i energią, toteż szybko zaczął być postrzegany jako kamień leczniczy.

Cytryn, Fot. Cedaric, flickr.com, CC BY-SA 2.0
Cytryn, Fot. Cedaric, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Cytryn to odmiana kwarcu (ditleneku krzemu) o charakterystycznej żółtej barwie, za którą odpowiadają zawarte w nim cząsteczki wodorotlenku żelaza. Barwa ta może oscylować w zakresie od jasnego żółtego, do intensywnego czerwonawo-pomarańczowego.

Choć różne formy kwarcu występują powszechnie na całym świecie, naturalny cytryn jest stosunkowo rzadkim i pożądanym kamieniem. Wiele cytrynów dostępnych na rynku, szczególnie tych tańszych, powstaje z udziałem ingerencji ludzkiej – poprzez obróbkę termiczną. Ametyst, który jest różową odmianą kwarcu, staje się żółty po podgrzaniu do 470 stopni Celsjusza.

Występowanie cytrynów

Kwarc jest najpospolitszym minerałem występującym na Ziemi. Jednak w zależności od jego barwy (uzależnionej od występowania innych cząsteczek) klasyfikowany może być jako ametysty (fioletowy), morion (czarny), awenturyn (jasnozielony) czy właśnie cytryn. Poszczególne odmiany charakteryzują się różną częstością występowania.

Cytryn to kamień stosunkowo rzadki, zwłaszcza jeżeli chodzi o kamienie jakości jubilerskiej – ładnie wybarwione, duże, czyste. Źródłem najlepszych kamieni jest Brazylia, w szczególności rejony Campo Belo, Sete Lagoas oraz MInas Gerais. Stamtąd pochodzą najcenniejsze cytryny spotykane na rynku. Wydobywa się je także w sąsiednim Urugwaju.

Inne części świata, w których pozyskuje się cytryn (często dużo niższej jakości) to Rosja (Ural), Kazachstan, Madagaskar, Zambia, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania. W Polsce można spotkać cytryn w Sudetach – w szczególności w okolicach Jeleniej Góry i Nowej Rudy.

Zawieszka z cytrynem
Zawieszka z cytrynem, fot. topzhang, flickr.com, CC BY 2.0

Cytryn – kamień sukcesu

Cytryn to kamień, który z uwagi na swoją barwę kojarzony był z energią słońca i ciepłem. Podobnie jak inne kamienie szlachetne, bladożółty cytryn postrzegany był jako amulet i kamień posiadający szczególne właściwości. Przypisywano mu m.in. zdolności lecznicze – oczyszczanie organizmu z toksyn, poprawianie krążenia krwi czy wzmacnianie układu odpornościowego. Jako amulet miał odganiać jadowite węże, ale także przyciągać pieniądze.

Ile kosztuje?

Choć jest rzadki, nie należy do kamieni bardzo drogich. Stosowany jest zatem w biżuterii jako element dodatkowy, dekoracyjny. Cena zależy od takich czynników jak: kolor, czystość, szlif a także waga w karatach. Ceny kamieni komercyjnych wahają się w przedziale 10-30 USD za karat. Jednak duże, czyste, naturalne kamienie potrafią osiągać znacznie wyższe ceny. W szczególności dotyczy to kamieni z Brazylii.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.