Przejdź do treści
Strona główna » Największe kopalnie diamentów: Diavik

Największe kopalnie diamentów: Diavik

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Położona ok. 220 km od koła biegunowego kopalnia Diavik, to samowystarczalny kompleks, wyposażony we własną elektrownię, zakłady przetwórcze, stację do uzdatniania wody i lotnisko, na którym lądują Boeingi 737.

Kopalnia diamentów Diavik
Kopalnia diamentów Diavik, Fot. Gunnar Ries zwo, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Kopalnia znajduje się w regionie North Slave w północno-wschodniej Kanadzie, 300 km na wschód od Yellowknife, gdzie znajduje się biuro kopalni. Z uwagi na swoje położenie i niedostępność, kopalnia wyposażona jest w całą infrastrukturę zapewniającą chociażby zasilanie – elektrownia wiatrowa i olejowa.

Sama kopalnia położona jest na czterech rurach kimberlitowych, związanych z polem kimberlitowym Lac de Gras i znajduje się na wyspie o powierzchni 20 km kwadratowych. Na terenie kopalni znajdują się zakłady przetwórcze, energetyczne, kotłownie, zbiorniki na paliwo, urządzenia do uzdatniania wody i ścieków, a także warsztat konserwacyjny i mieszkania dla pracowników. Kompleks połączony jest ze światem drogą lądową oraz lotniskiem z żwirowym pasem startowym o długości 1595 metrów, na którym lądują samoloty Boeing 737.

Właściciele

Kopalnia pierwotnie była własnością spółki joint venture pomiędzy Rio Tinto (60 proc.) i Dominion Diamond Corporation (40 proc.) i zarządzana jest przez Diavik Diamond Mines Inc. – spółkę zależną Rio Tinto Group. W 2021 roku Rio Tinto odkupiło udziały Dominion Diamond, stając się tym samym właścicielem całości kopalni.

Produkcja w Diavik rozpoczęła się w 2003 roku i według szacunków zakończy się ok. 2025 roku. Diavik zatrudnia ponad 1100 osób i produkuje ok. 7 mln karatów (1,4 tony) diamentów rocznie.

Słynne diamenty

Wśród znanych diamentów wydobytych w Diavik wymienić należy chociażby Foxfire, 187,7-karatowy kamień, wydobyty w 2015 roku. Z miejsca został on okrzyknięty największym diamentem znalezionym w Ameryce Północnej, przynajmniej do 2018 roku. Trafił przy tej okazji do Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian w Waszyngotnie.

W październiku 2018 roku, w Diavik znaleziono żółty diament o masie 552 karatów, który ponownie został okrzyknięty największym diamentem znalezionym w Ameryce Północnej. Został on pocięty i przeszlifowany na siedem kamieni, z których sześć miała wagę od 10,6 do 14,52 karata. Największy – Tańczące Słońce (The Dancing Sun) – ważył 204,36 karata. Jego barwa została oceniona przez GIA jako fancy intense yellow, czystość VVS2, a połysk i symetria jako doskonałe. Kamień trafił na aukcję Christie’s w Nowym Jorku, gdzie sprzedany został za 4,95 mln USD.  

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.