Przejdź do treści
Strona główna » Największe kopalnie diamentów: Gahcho Kué

Największe kopalnie diamentów: Gahcho Kué

Gahcho Kué to kopalnia diamentów znajdująca się w kanadyjskiej tundrze, 280 km na północny wschód od Yellowknife – głównego ośrodka administracyjnego Terytoriów Północno-Zachodnich. Ta stosunkowo młoda kopalnia, może pochwalić się wydobyciem na poziomie 6,23 mln karatów w 2021.

Gahcho Kué należy do spółki joint venture tworzonej przez De Beers Canada (51 proc.) oraz Mountain Province Diamonds (49 proc.). Prace poszukiwawcze w okolicach jeziora Kennady, rozpoczęły się jeszcze na początku lat 90. W 1998 roku De Beers znalazło próbki sugerujące, iż pod jeziorem znajdować się mogą diamentonośne skały kimberlitu. Proces badawczy, zgody formalne oraz etap projektowy ciągnął się przez kolejną dekadę, a budowa kopalni rozpoczęła się w 2013 roku. Wydobycie diamentów w Gahcho Kué rozpoczęło się w roku 2016.

Gahcho Kué to trzecia kopalnia diamentów De Beers w Kanadzie. Powierzchnia kopalni zajmuje 1200 hektarów i obejmuje trzy kominy kimberlitowe, znajdujące się pod jeziorem Kennady: 5034, Hearne i Tuzo. Wydobycie zaplanowane jest na 11 lat.

Średnia roczna produkcja zakłada ok. 4,5 mln karatów (900 kg), jednak w ostatnich latach produkcja była bliższa 3-3,5 tonom. Szczególnie kiepskim okazał się rok 2020, głównie z uwagi na pandemię COVID-19, przez którą kopalnia przeżywała deficyt personelu. Kopalnie diamentów w Kanadzie do dziś borykają się z problemem zachorowań wśród pracowników. Pandemia wpłynęła także na kopalnię pośrednio, ograniczając globalny handel.

Sytuacja uległa znaczącej poprawie w 2021 roku. Firma wyprodukowała 6,23 mln karatów diamentów. Sam rok był dobry również dla handlu diamentami – szczególnie pod koniec, gdy popyt na biżuterię diamentową znacząco wzrósł w związku ze świętami, a także z odradzającym się światowym handlem.

Kopalnia z dalekiej północy

Gahcho Kué, podobnie jak inne kopalnie diamentów ulokowane na dalekiej północy, charakteryzuje się dużą samowystarczalnością. Oprócz odkrywek, kompleks składa się również z zakładu koncentracji i odzysku, który przetwarza rudę kimberlitu w surowiec diamentowy oraz obiektów mieszkalnych i lotniska. Lotnisko należy do De Beers i posiada całoroczny pas żwirowy oraz zimowy pas lodowy. Obsługuje ono praktycznie w całości kontakt ze światem zewnętrznym.

Kopalnia daje zatrudnienie ok. 530 osobom, zarówno pracownikom De Beers, jak i podwykonawcom. Jest jednym z większych pracodawców w swoim rejonie. Obszar administracyjny zwany Terytoria Północno-Zachodnie bazuje na przemyśle wydobywczym, z czego przemysł diamentowi stanowi 50 proc. dochodów regionu. Poza Gahcho Kué znajdują się tam także kopalnie Diavik, Ekati Diamond Mine oraz Snap Lake Diamond Mine.

Niemniej istotnym od gospodarczego, jest wpływ kopalni na ekologię i bezpieczeństwo. De Beers jako operator zobowiązuje się do przestrzegania najwyższych standardów. Kopalnia wielokrotnie otrzymywała nagrody branżowe, związane z bezpieczeństwem i troską o środowisko. De Beers angażuje się także w zrównoważony rozwój w zakresie społeczności lokalnych.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.