Przejdź do treści
Strona główna » Największe kopalnie diamentów: Orapa

Największe kopalnie diamentów: Orapa

Orapa jest kopalnią odkrywkową, położoną 240 km na zachód od Francistown – miasta we wschodniej Botswanie, w dystrykcie North East. Odkryta została w 1967 roku przez zespół geologów z De Beers. W pełni funkcjonuje od 1971 roku. Kopalnia znajduje się pod zarządem spółki joint venture Debswana, której udziałowcami są De Beers oraz rząd Botswany.

Kopalnia diamentów Orapa

Debswana jest obecnie największym pracodawcą w Botswanie, jeżeli chodzi o sektor prywatny. Daje zatrudnienie ponad 5 tys. osób w czterech kopalniach: Jwaneng, Letlhakane, Damtshaa i Orapa. Ta ostatnia należy do jednych z największych na świecie, jeżeli chodzi o wielkość: pokrywa 1,18 km2. Znajduje się na dwóch, zbiegających się kominach kimberlitowych. Orapa jest częścią formacji geologicznej zwanej Supergrupą Karoo, zawierającą skały wulkaniczne i osadowe.

Początki wydobycia diamentów w Botswanie

Po raz pierwszy diamenty znaleziono w Botswanie w 1955 roku, na brzegach rzeki Motloutse, ok. 250 km na wschód od Orapy. Po kilku latach bezowocnych poszukiwań, De Beers rozważał całkowite zakończenie prac poszukiwawczych, jednak w 1967 roku zespół geologów pod kierownictwem Manfreda Marxa dokonał odkrycia komina kimberlitowego w Orapa. Kopalnia wystartowała w lipcu 1971 roku. Jej pierwsza produkcja wynosiła 1,4 mln karatów.

Kopalnia Orapa i znajdująca się od niej ok. 40 km dalej siostrzana Letlhakane zatrudniają łącznie ponad 3100 osób. W tym samym regionie znajdują się także kopalnie Damtshaa oraz Karowe, która jednak zarządzana jest przez Lucara Diamond. Przy kopalni Orapa Debswana prowadzi także szpital na 100 łóżek, przedszkola i szkoły dla dzieci pracowników, a także Orapa Game Park wchodzący w skład Trasy Diamentowej – projektu o charakterze turystyczno-edukacyjnym, prowadzonym przez De Beers w południowej Afryce. Również przy kopalni Orapa znajduje się zakład zajmujący się oczyszczaniem rudy nie tylko z kopalni Orapa, ale także z Letlhakane i Damtshaa.

Kopalnia produkuje rocznie średnio ok. 10 mln karatów diamentów. W 2020 roku z uwagi na pandemię COVID-19, produkcja została nieco ograniczone i wyniosła 8,2 mln karatów. Wydobycie prowadzone jest obecnie na głębokości 305 metrów, jednak szacuje się, że do 2026 roku głębokość kopalni wyniesie już 350 metrów. Szacuje się, że wydobycie potrwa do 2055 roku.

Okavango Blue

Wśród najsłynniejszych, znalezionych w ostatnich latach w Orapa diamentów, wymienić należałoby chociażby Okavango Blue – 20,46-karatowy niebieski diament, który charakteryzuje się wyjątkową czystością – został sklasyfikowany przez GIA jako VVS2. Jego oryginalna masa wynosiła 41,11 karata.

Kamień aktualnie znajduje się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, gdzie po raz pierwszy wystawiony został na widok publiczny, od czasu znalezienia go w 2018 roku.