Strona główna » Miejskie migreny – wystawa Krzysztofa Soroki

Miejskie migreny – wystawa Krzysztofa Soroki

Krzysztof Soroka, Bloki
Krzysztof Soroka, Bloki

„Przed powrotem do Szczecina mieszkałem w Rotterdamie. Jest to portowe miasto, podobnie zbombardowane w czasie wojny i przecięte dużą rzeką. Wypełnione szerokimi ulicami, gdzie człowiek podlega machinie. Teraz żyję tu, obserwuję, widzę, tworzę, lubię tu być.”

KRZYSZTOF SOROKA
Krzysztof Soroka
Krzysztof Soroka

Krzysztof Soroka to artysta wykorzystujący w swojej twórczości rożne media, od malarstwa poprzez grafiki i animacje. Jest także twórcą wideoklipów i minigier komputerowych. Ukończył studia na Akademii im. Willema de Kooninga w Rotterdamie.

Głównym przedmiotem fascynacji obecnym w twórczości artysty jest codzienne funkcjonowanie we współczesnym zurbanizowanym, przesyconym mediami i nowoczesnymi technologiami świecie. Jest uważnym i krytycznym obserwatorem potocznych zjawisk i ludzkich rytuałów obecnych w miastach takich jak Szczecin czy Rotterdam.

Miejskie migreny - wystawa Krzysztofa Soroki

Wernisaż: 17 września, godz. 18:00

Wystawa: 17.09 – 31.10.2021

plac Żołnierza Polskiego 1-1a, Szczecin

Miejskie Migreny

Jest wiele teorii próbujących wyjaśnić przyczyny powstawania i rozprzestrzeniania się migrenowych bólów głowy, żadna jednak nie jest ostateczna. Prawdopodobnie jest związana z genetyczną predyspozycją, przypadłością cywilizacyjną na którą mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe. Ataki mogą pojawiać się co tydzień lub być oddalone od siebie o miesiące. Różnią się od siebie, od lekkich, które mogą przejść w ciągu pół godziny do takich, które trwają nawet całą dobę. Pod ich wpływem zmysły robią się nadwrażliwe na światło, zapachy, dźwięki…

Krzysztof Soroka pisze: „Myślę, że moje własne doświadczenia wynikające z przeżywania migren wpływają na to co sam robię. Bawię się zjawiskami optycznymi, wyostrzoną wrażliwością. Lubię mocne formy, kolory, kontrasty. Dążę do prostego konceptu, jasnej komunikacji z widzem. Interesuje mnie pokazywanie energii, ludzi i obiektów.”

Wrażliwość artysty pozwala mu na przefiltrowanie i przetworzenie na swój bardzo osobisty sposób tego, co jest mu najbliższe: potocznej codzienności otoczenia. Na nasze szczęście nie jest to żadna egzotyczna czy ezoteryczna dziedzina, lecz świat bliski większości współczesnych ludzi. Samochody, ulice, massmedia, jedzenie – te tematy budują świat jego obrazów. Jest to też codzienny, pozornie przeźroczysty habitat mieszkańca miasta. Zanurzeni w powszednią obecność przechodzimy bezrefleksyjnie nad jego złożonością i totalnością w kształtowaniu zachowań, traktując zupełnie neutralnie i naturalnie, jak powietrze czy trawę.

Krzysztof Soroka, Szybkie
Krzysztof Soroka, Szybkie

Jego malarstwo jest zjawiskiem indywidualnym, osobistym. To prace powstające w żmudnym procesie nakładania i usuwania kolejnych warstw, zamalowywania tego co zostało zmyte, aż do uzyskania finalnego efektu. Ale czy satysfakcjonującego samego twórcę? Wykracza on poza jedno medium, szuka bliskich mu środków wyrazu w animacji, filmie, obiektach przestrzennych czy nawet w rzeczywistości wirtualnej. Proces poszukiwania jest równie ważny jak sam końcowy efekt.

Twórczość Krzysztofa Soroki pozwala nam się zatrzymać na chwilę, przyjrzeć temu co pozornie niewidzialne, a następnie zetrzeć ten obraz i przyjrzeć mu się jeszcze raz, z większą uwagą.

Kurator wystawy: Wojciech Ciesielski

Wybrane wystawy:

 • 2011 – Nuance heaven, Blaak 10 Rotterdam
 • 2015 – Young artists, Hofbogen Rotterdam
 • 2016 – Willem de Kooning Academie Graduation Show Rotterdam
 • 2017 – Holland, TENT Rotterdam
 • 2019 – Nicezczs, Klub Storrady Szczecin
 • 2020 – 2x70x70, Galeria od ulicy Szczecin
 • 2020 – RAZ DWA Soroka, Klub Storrady Szczecin
 • 2021 – Tylko się nie obraz, Port Bar Szczecin

  Chcesz dowiedzieć się więcej o sztuce?

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.