Przejdź do treści
Strona główna » Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA)

Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA)

Interesując się rynkiem metali szlachetnej prędzej czy później trafia się na tajemniczy skrót LBMA. Jego rozwinięciem jest London Bullion Market Association, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. Czym jest LBMA i jaki jest zakres jego działalności?

Skarbiec Banku Anglii, Źródło: Bank of England, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Korzenie

Współczesne LBMA zostało powołane do życia w 1987 roku. Jednak korzenie tej instytucji, a przynajmniej intencji, jaka za ową instytucją stoi, sięgają XVIII wieku. Gorączki złota – najpierw w Brazylii, a następnie w Kaliforni, Australii i Afryce Południowej, spowodowały napływ złota do stolicy Imperium brytyjskiego.

Utworzono wówczas skarbiec kruszców, a w 1750 roku Bank Anglii zdecydował o wprowadzeniu wymogu ujednolicenia jakości przechowywanych sztabek złota. W tym celu powstała London Good Delivery List – lista „dobrej dostawy”, która określała, jakie parametry powinny spełniać złote sztabki, a także kto owe wymogi spełnia. Stosowanie wymogów i znalezienie się na liście Good Delivery dopuszczało do wejścia na londyński rynek kruszców.

LBMA współcześnie

Istniejące dziś Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców powołane zostało do życia w 1987 z inicjatywy Banku Anglii, a przyświecająca temu przedsięwzięciu idea, była bliźniaczo podobna.

LBMA to niezależny organ, którego celem jest zapewnianie najwyższego poziomu uczciwości i przejrzystości na globalnym rynku metali szlachetnych, poprzez rozwijanie standardów i opracowywanie rozwiązań rynkowych. LBMA zrzesza ok. 150 firm na całym świecie w tym handlowców, rafinerie, producentów, górników, a także firmy świadczące usługi przechowywania i bezpiecznego transportu.

Stowarzyszenie jest także dostawcą notowań cen złota, srebra a także palladu i platyny. Fixing cen złota publikowany jest dwa razy dziennie, o 10:30 i 15:00 czasu londyńskiego, w dolarach amerykańskich za uncję. Cena srebra publikowana jest o godzinie 12:00 czasu londyńskiego w dolarach amerykańskich za uncję, zaś platyna i pallad o 9:45 i 14:00. Ceny w funtach szterlingach i euro są orientacyjne. Administracją cen zajmuje się IBA – ICE Benchmark Administration.

Good Delivery List

Lista Good Delivery to lista dostawców, którzy spełniają surowe standardy LBMA. Dotyczy ona producentów sztabek używanych w obrocie międzybankowym, o wadze 400 uncji (ok. 12,5 kg). Wymogi stawiane przez LBMA dotyczą: wagi sztabki, czystości złota oraz odpowiedniego oznakowania, zawierającego numer seryjny, próbę, znak rafinerii oraz rok produkcji.

Zobacz także: Jak powstaje sztabka złota i co składa się na jej cenę?

Akredytację Good Delivery List mogą otrzymać firmy, które pozytywnie przejdą kontrolę nie tylko produkowanych sztabek, ale także sytuacji finansowej, historii oraz możliwości produkcyjnych. Firmy te ponadto muszą przestrzegać zasad programu Odpowiedzialnego pozyskiwania oraz Globalnego Kodeksu Metali Szlachetnych.

Listą Good Delivery zarządza Komitet Fizyczny LBMA składający się z ekspertów branżowych z głównych sektorów fizycznego rynku kruszców, grupa robocza menadżerów skarbców z Banku Anglii oraz członków LBMA posiadających skarbce w Londynie, a także z sędziów LBMA zajmujących się oceną techniczną kandydatów do umieszczenia na liście, monitoringiem rafinerii z listy oraz doradztwa technicznego. Sędziami LBMA są: Argor-Heraeus SA (Szwajcaria), Metalor Technologies SA (Szwajcaria), PAMP SA (Szwajcaria), Rand Refinery (RPA) oraz Tanaka Kikinzoku Kogyo (Japonia).

Aktualna lista Good Delivery dostępna jest pod adresem https://www.lbma.org.uk/good-delivery/gold-current-list#-

Globalny Kodeks Metali Szlachetnych

Jest to zestaw globalnych zasad dobrych praktyk na rynku metali szlachetnych, który został opracowany w celu zapewnienia wspólnego zestawu wytycznych promujących integralność hurtowego rynku metali szlachetnych. Kodeks dotyka czterech obszarów: etyki i uczciwości, zarządzania ryzykiem, zarządzania informacją oraz skutecznego postępowania w biznesie.

Odpowiedzialne pozyskiwanie

Program Odpowiedzialne pozyskiwanie skupia się przede wszystkim na wysiłkach na rzecz zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, a także łamania praw człowieka i poszanowania środowiska.

Sztabki czy monety

LBMA a detaliczny zakup złota

Akredytacja mennicy na liście Good Delivery List często postrzegana jest jako atut. Warto uzmysłowić sobie jednak, że choć niewątpliwie jest to prawda, Good Delivery List dotyczy tylko i wyłącznie tych producentów, którzy mają w swojej ofercie sztabki bankowe o wadze 400 uncji (12,5 kg). To znaczy, że nie znajdziemy na tej liście np. austriackiej Münze Österreich, która jest producentem jednej z najpopularniejszych monet bulionowych na świecie – Wiedeńskich Filharmoników.

Mając do wyboru sztabkę lub monetę pochodzącą od producenta akredytowanego w LBMA, a sztabkę producenta, który akredytacji nie posiada, lepiej wybrać tego pierwszego – choćby z uwagi na gwarancję, że jest to firma przestrzegająca Globalnego Kodeksu Metali Szlachetnych i programu Odpowiedzialnego pozyskiwania. Jednak nie jest to jedyny wyznacznik, czego dowodem jest Münze Österreich, która również jest mennicą uznaną i stosującą najwyższe standardy, jednak nie zajmuje się produkcją sztabek bankowych.

LBMA jest dla złota i srebra tym, czym GIA dla świata diamentów. Jednak w odróżnieniu od GIA, w większym stopniu skupia się na rynku hurtowym i międzybankowym.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.