Przejdź do treści
Strona główna » Luksusowe imperia: LVMH

Luksusowe imperia: LVMH

LVMH to skrót od Louis Vuitton Moët Hennessy. To także jeden z największych konglomeratów, zajmujących się dostarczaniem dóbr luksusowych na świecie. Na jego czele stoi francuski businessman Bernard Arnault, który swoje imperium budował od samego początku.

LVMH

Początek

Bernard Arnault znajduje się dziś w ścisłej czołówce najbogatszych ludzi na świecie. Jest także jednym z kilku pierwszych w historii centimiliarderów – osób, których majątek przekracza 100 mld USD. Na świat przyszedł 5 marca 1949 roku w Roubaix na północy Francji, a jego kariera zawodowa z początku związana była z firmą budowalną Ferret-Savinel, założoną przez jego dziadka w 1926 roku. W latach 80. Bernard Arnault postanowił zainwestować w upadającą spółkę Boussac, właściciela marki Christian Dior.

W 1987 roku nabył także udziały w Louis Vuitton – firmie odzieżowej założonej w 1854 roku w Paryżu, a także w Moët & Chandon i Hennesy – obie działające w branży alkoholowej. Hennesy to to francuski producent koniaku z siedzibą w Cognac we Francji. Moët & Chandon to przede wszystkim szampany (Dom Pérignon) i wina. W ciągu trzech lat Arnault przejmuje pełną kontrolę nad spółkami i tworzy konglomerat Louis Vuitton Moët Hennessy, którego przedmiotem działalności ma być gromadzenie marek luksusowych.  

W międzyczasie, w 1988 roku do grupy LVMH dołącza jeszcze Givenchy – francuski dom mody założony w 1952 roku przez Huberta de Givenchy. Jak po latach wspominał Bernard Arnault – z początku pomysł gromadzenia marek luksusowych pod jednym parasolem nie spotykał się ze zrozumieniem. Szybko jednak pojawili się naśladowcy – w 1988 roku Johann Rupert utworzył Compagnie Financière Richemont SA.

Lata 90. – dynamiczny rozwój

W 1992 roku Louis Vuitton otworzył swój pierwszy sklep w Pekinie, w prestiżowym hotelu Peninsula, otwierając się tym samym na ekspansję na Daleki Wschód. LVMH zdobywa kolejne marki do swojego portfolio: Berluti (1993 – obuwie męskie), Kenzo (1993 – odzież i perfumy), Guerlain (1994 – perfumy i kosmetyki), Celine (1996 – francuska marka luksusowych wyrobów skórzanych), Loewe (1996 – odzież ślubna), Marc Jacobs (1997 – dom mody) oraz Sephora (1997 – kosmetyki).

W 1998 roku LVMH zleciło artyście Oliverowi Debré stworzenie kurtyny scenicznej dla Opery w Szanghaju. Rok później Sephora uruchamia sklep internetowy sephora.com – jedną z pierwszych witryn umożliwiających zakupy online. W tym samym roku LVMH uruchamia dział zegarków i biżuterii, a także otwiera siedzibę w Nowym Jorku. Jest to prestiżowy budynek, zaprojektowany przez architekta Christiana de Portzamparc, z którym firma będzie współpracować jeszcze wielokrotnie.

LVMH wkracza w XXI wiek

Nowe stulecie to nowe przedsięwzięcia. W 2000 roku w Lodynie, w zabytkowej, georgiańskiej kamienicy, otwarte zostaje centrum szkoleniowe dla kadry kierowniczej – LVMH House. LVMH nabywa włoskiego producenta butów Emilio Pucci oraz firmę odzieżową FENDI.

W 2005 roku, podczas targów Expo w Archi, Louis Vuitton prezentuje pawilon z soli, będący symbolem zaangażowania w ochronę środowiska. Firma organizuje także wiele imprez o charakterze kulturalnym: w 2006 roku w hołdzie dla więzi ze Stanami Zjednoczonymi Moët & Chandon zapala ogień na szczycie statui wolności z okazji 120. Rocznicy jej istnienia. FENDI urządza pokaz mody na Wielkim Murze Chińskim, a w 2008 roku grupa LVMH wspiera wystawę malarstwa Pabla Picassa i innych mistrzów w Paryżu. Firma zostaje także partnerem pawilonu francuskiego na Expo 2010 w Szanghaju.

W kolejnych latach pojawiają się projekty, których celem jest kształcenie młodych, uzdolnionych ludzi – potencjalnych pracowników grupy. W 2010 roku, wraz z prestiżowym Central Saint Martins, LVMH uruchamia program, w ramach którego przydziela stypendia studentom i przyjmuje ich na praktyki. Trzy lata później powstaje także nagroda LVMH dla młodych projektantów mody.

W 2013 roku otwarty zostaje także Hélios – nowoczesne centrum badań nad kosmetykami i perfumami, które mieści się w Saint-Jean-de-Braye we Francji. W nowoczesnym budynku, posiadającym certyfikat wysokiej jakości środowiskowej HQE, prowadzone są badania m.in. dla Christian Dior, Guerlain czy Givenchy.

LVMH dziś

Firma jest obecnie jednym z największych producentów dóbr luksusowych na świecie. W skład Grupy LVMH wchodzi ponad 60 marek. Spółka zatrudnia ok. 65 tys. osób na całym świecie i prowadzi ok. 2400 sklepów własnych oraz liczne franczyzy.

Wśród marek wchodzących w skład grupy, a niewymienionych wcześniej, warto wspomnieć chociażby o Krug (szampany), Belvedere (polska marka luksusowej wódki), Bulgari, De Beers LV, Jimmy Choo czy Tiffany & Co., która w szeregi LVMH wkroczyła w 2021 roku.

W 2021 roku, z wyceną na poziomie 329 mld USD, LVMH stała się najdroższą firmą w Europie. Spółka notowana jest na giełdzie Euronext Paris i wchodzi w skład indeksu CAC 40 (40 najsilniejszych spółek na paryskiej giełdzie).