Przejdź do treści
Strona główna » Metale i kamienie szlachetne – poradnik

Metale i kamienie szlachetne – poradnik

Złoto i srebro to dobra trwałe, które służą budowaniu bezpieczeństwa i ochronie kapitału. Mogą być również efektywnym sposobem na międzypokoleniowy transfer majątku. Złoto chroni przed inflacją oraz negatywnymi skutkami kryzysów, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokój. W efekcie otrzymujemy coś więcej: trwały fundament rodzinnego majątku dla pokoleń.

Złoto można kupić pod postacią metalu fizycznego (sztabek i monet) lub różnych form instrumentów opartych na złocie (funduszy ETF, funduszy spółek wydobywczych itp.). Jednak to przede wszystkim złoto fizyczne służy ochronie kapitału i budowaniu bezpieczeństwa. Kruszec ten, poprzez swój ponadczasowy charakter i znane od wieków walory, wymyka się chwilowym modom i czysto materialnej wartości. Złota sztabka czy moneta jako część rodzinnej kolekcji może z czasem nabrać również niezwykłej wartości sentymentalnej. To także często dostrzegana zaleta złota.

1.2 ZŁOTO

Złoto inwestycyjne/lokacyjne to złoto fizyczne w postaci sztabek o próbie co najmniej 995 oraz monet o próbie co najmniej 900, wybitych nie wcześniej niż w 1800 roku i będących środkiem płatniczym (mających nominał). Złoto spełniające te warunki może być przedmiotem inwestycji lub lokaty, ma też szereg zalet, takich jak zwolnienie z podatku VAT, brak podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki), a także brak podatku dochodowego, o ile sprzedaż nastąpi nie wcześniej niż w ciągu sześciu miesięcy od momentu zakupu.

(…)

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika „Metale i kamienie szlachetne”

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.