Przejdź do treści
Strona główna » Mocne otwarcie roku dla złota – styczeń 90 USD na plus

Mocne otwarcie roku dla złota – styczeń 90 USD na plus

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Złoto otworzyło nowy rok na sporym plusie, zamykając styczeń w okolicach 1 928 USD za uncję. Dynamiczne wzrosty wynikają z  osłabienia dolara oraz napiętej sytuacji wokół działań amerykańskiego banku centralnego w obliczu inflacji i recesji.

Złoto czy srebro

Złoto rozpoczęło nowy rok na poziomie 1 837 USD i kontynuowało trend wzrostowy zapoczątkowany jeszcze w listopadzie. W samym styczniu zyskało ponad 90 dolarów, a od listopada prawie 300 USD. Umacnianie się złota skorelowane jest z osłabiającym się dolarem, który z kolei zależny jest od działań amerykańskiego banku centralnego, który stara się lawirować pomiędzy efektywnym zwalczaniem inflacji i ochroną gospodarki przed recesją.

Podczas gdy wielu inwestorów obawia się, że w FED wyższy priorytet ma inflacja niż gospodarka, kolejne podwyżki stóp procentowych są coraz niższe: po czterech podwyżkach o 75 punktów bazowych, w grudniu stopy zostały podniesione o 50 pb., zaś lutowa podwyżka – zgodnie z oczekiwaniami rynku, wyniosła zaledwie 25 pb., co najprawdopodobniej było efektem negatywnych danych z gospodarki.

W polskiej walucie złoto również zanotowało mocny miesiąc. Na początku roku kruszec wyceniany był na 7995 PLN za uncję. Styczeń zamknął w okolicach 8 361, zyskując tym samym ponad 360 PLN na uncji. W odniesieniu do lutego ubiegłego roku, kiedy cena złota w złotówce wytyczyła nowy rekord (9 198), w dalszym ciągu istnieje spora przestrzeń do wzrostu.

Prognozy LBMA na 2023

W ostatnim czasie swoje prognozy dotyczące cen złota w 2023 opublikowała LBMA. Jest to ankieta przeprowadzona wśród 30 analityków i ekspertów z rynku złota m.in. z takich firm jak Metals Focus, PAMP, HSBC Securities, UBS czy Heraeus Metals. Badania LBMA cieszą się opinią dużo bardziej urealnionych niż niektóre sensacyjne prognozy. W ciągu ostatnich dwunastu lat aż 8 razy realna cena przewyższyła średnią cenę prognoz, raz była równa, a tylko trzy razy była niższa.

Średnia ze wszystkich prognoz na 2023 rok wyniosła 1 859,90 USD. Jest to o 59 dolarów więcej niż wyniosła średnia cena w 2022 roku. Jako główne czynniki wpływające na kurs złota w 2023 roku analitycy najczęściej wskazywali dolara amerykańskiego i politykę pieniężną FED, inflację oraz czynniki geopolityczne.

Inflacja w Polsce

Stopy procentowe na początku roku pozostały bez zmian – RPP po raz czwarty z rzędu zdecydowała o pozostawieniu ich na poziomie 6,75 proc. Wstępne odczyty inflacji za styczeń poznamy dopiero 15 lutego, ponieważ z uwagi na aktualizację wag przy obliczaniu wskaźnika CPI. Finalny odczyt za styczeń i luty GUS opublikuje 15 marca. Ostatni znany odczyt inflacji z grudnia wyniósł 16,6 proc. i był niższy od listopadowego (17,5 proc.) oraz od zakładanego konsensusu (17,3 proc.), jednak wiele prognoz wskazuje, że szczyt inflacji przypadnie właśnie na luty.

Prognozy NBP wskazują, że inflacja w 2023 roku, z 50-proc. prawdopodobieństwem powinna wynieść między 11,7 proc. a 15,3 proc. Tempo wzrostu gospodarczego według ankiety NBP wyniesie w 2023 roku między -0,2 proc., a 1,9 proc. Ankietowani eksperci oczekują także, że średnioroczna stopa referencyjna NBP w tym roku będzie zbliżona do aktualnego poziomu.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.