Czy istnieje lepszy sposób poznania samego siebie niż stając naprzeciw nowym wyzwaniom? Wisława Szymborska pisała „Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono”. Cytat ten doskonale wpisuje się w twórczą postawę Alka Slona. Artysta w swoim umyśle wykuwa niekończący się tunel. Dokumentację tego fascynującego procesu możemy oglądać na wystawie „MON MOI” we wrocławskim salonie Goldenmark.

Alek Slon tworzy głównie w technikach malarskich i rysunkowych, ale się do nich nie ogranicza. W jego dorobku znajdziemy również instalacje multimedialne, obiekty oraz animacje. Jest współtwórcą warszawskiej Kamienicy Artystycznej TA3. Po studiach na kierunku filozofii na Uniwersytecie Warszawskim wyruszył do Rzymu, gdzie studiował malarstwo na Accademia di Belle Arti. To właśnie wyjazd do Wiecznego Miast była początkiem jego twórczych poszukiwań swojej tożsamości. Każda podróż, stawiając go w nowej rzeczywistości, zakorzenia się w jego świadomości pod postacią wspomnień. Artysta bada i za każdym razem przeżywa je w inny sposób. Interesuje go to, jak czas zmienia pamięć i wynosi pozornie nieistotne przeżycia do rangi osobistych mitów.
Drugim, silnie oddziałującym na Slona miejscem jest Kuba. Wyspa była dla niego początkiem świadomej działalności twórczej i ośrodkiem prowadzenia osobistego eksperymentu artystycznego. Malarz prowadził dziennik, szkicował, rysował komiksy, nagrywał filmy, malował. Tym samym konfrontował swoje przeżycia z popkulturowym postrzeganie kubańskiej rzeczywistości. Powoli dekonstruował stereotyp i docierając do czystej treści, szukał jej formy wizualnej. Dzięki temu miał szansę prześledzić proces powstawania wewnętrznego pejzażu, o którym w swojej książce Phenomenon of Life pisał Hans Jonas.
Na wystawie zobaczymy podróże tramwajem, spacery po ulicach i skwerach, pusty bar, hotelowy hall. Artysta na płótnach przedstawia codzienne, wręcz trywialne sytuacje, miejsca i przedmioty. Podkreśla, że bez nich nie bylibyśmy tacy, jacy dziś jesteśmy. Choć każdy z nas te same okoliczności odbiera w inny sposób, stanowi to część kolektywnego doświadczenia i świadomości. Dzięki temu, prace Alka Slona, bazujące na jego osobistych przeżyciach, trafnie działają również w wymiarze uniwersalnym. Dają szerokie pole do interpretacji i nawiązywania z nimi osobistej więzi poprzez wypełnianie ich naszymi własnymi historiami.
Zbiór dzieł na wystawie MON MOI, poruszając temat mitologizacji rzeczywistości, skutecznie odziera ją ze sztucznie wykreowanych oczekiwań i podkreśla wagę codzienności. Twórczość Alka Slona przypomina nam, by – niezależnie od miejsca – doceniać powszedniość zdarzeń, bo to one są budulcem naszej osobowości.

Mediatorka sztuki, artystka wizualna. Ukończyła z wyróżnieniem Mediację Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie przez trzy lata pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Samorządu Studenckiego. Autorka tekstów, kuratorka wystaw młodych twórców, realizatorka warsztatów o sztuce i zajęć kreatywnych dla dorosłych i dzieci.
Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023
