Uncja złota, czyli 31,1 gramów, to najpopularniejsza i najczęściej wybierana waga, zarówno jeśli chodzi o sztabki, jak i złote monety. Jednak istnieją produkty o mniejszej wadze. Do kogo są skierowane, czy warto się nimi interesować i dlaczego?
Spośród sześciu najpopularniejszych złotych monet bulionowych, praktycznie wszystkie oferowane są w postaci monet o wadze poniżej 1 uncji. Najpopularniejsze odmiany to: 1/2 uncji (15,55 g), 1/4 uncji (7,78 g) oraz 1/10 uncji (3,11 g). Poszczególne monety mają także wariant 1/20 (1,55 g) lub 1/25 (1,24 g), a nawet monety o wadze 1 grama. W przypadku monet o próbie 916, waga małych monet (zwanych także frakcyjnymi) jest odpowiednio wyższa z uwagi na domieszki.
Dla kogo są mniejsze monety?
1 uncja to waga najpopularniejsza i najczęściej wybierana. Jednakże istnieje powód, dla którego producenci angażują się w produkcję monet mniejszych – znajdują one swoich nabywców.
Istnieją trzy zasadnicze grupy odbiorców, którzy posiadają swoje motywacje do kupowania takich monet:
- osoby, które chcą kupować złoto w postaci monet, jednak 1 uncja stanowi zbyt duży koszt jednostkowy (przystępność),
- osoby, które z założenia preferują posiadanie złota w postaci mniejszych jednostek (elastyczność),
- osoby, które chcą kupić złoto na prezent – w zależności od okazji, mogą wybrać odpowiedni rozmiar monety (okazjonalność).
Istnieje także pewna grupa odbiorców, dla których nabycie monety we wszystkich dostępnych rozmiarach wiąże się z wątkiem kolekcjonerskim.
Przystępność
Jedna uncja złota w postaci monety Kanadyjski Liść Klonowy na dzień pisania tego artykułu kosztuje 8 628 złotych. Ta sama moneta o wadze 1/20 uncji (1,55 g) kosztuje 621 złotych.
Zakładając, że ktoś chce kupować regularnie złoto w postaci monet, a nie może sobie pozwolić na wygospodarowanie kwoty potrzebnej na zakup 1 uncji, monety o mniejszej wadze są przystępną alternatywą.
Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad – cena za produkt o mniejszej wadze będzie nieco wyższa. Jeżeli jednak priorytetem jest posiadanie zabezpieczenia w złocie fizycznym, argument o mniej korzystnej cenie będzie posiadał niższy priorytet.
Elastyczność
Drugim powodem, dla którego ktoś mógłby chcieć wybrać monety o mniejszej wadze, jest większa elastyczność, jeśli chodzi o ich późniejszą odsprzedaż/wymianę. Zarówno kupno, jak i późniejsza odsprzedaż złota wiąże się z faktem, że większa moneta wymaga większej ilości gotówki.
W sytuacji różnego rodzaju scenariuszy kryzysowych:
- mniejszą monetę możemy sprzedać łatwiej (łatwiej znajdziemy nabywcę),
- przychodząc do kogoś z mniejszą ilością złota mniej ryzykujemy,
- mniejsza ilość złota może zostać łatwiej wymieniona (barter).
Można zatem przyjąć, że mniejsze monety znajdują zainteresowanie wśród osób, które nie tylko chcą zabezpieczyć swój majątek ze standardowych powodów, ale również biorą pod uwagę różnego rodzaju ekstremalne sytuacje.
Okazjonalność
Mała złota moneta, podobnie jak mała sztabka czy srebrna moneta, może stanowić bardzo ciekawą i oryginalną formę prezentu z różnego rodzaju okazji – urodzin, narodzin, rocznicy pracy czy ślubu, pierwszej komunii, bierzmowania czy ślubu.
Dyrektor ds. rozwoju produktów lokacyjnych w Grupie Goldenmark. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich w zakresie sprzedaży i marketingu. Od blisko dekady z sukcesem buduje rynek metali inwestycyjnych i kamieni szlachetnych w Polsce. W Goldenmark odpowiada za strategię rozwoju oferty złota i diamentów, stojąc na czele zespołu ekspertów i pasjonatów w tej dziedzinie.