Przejdź do treści
Strona główna » Najważniejsze instytucje certyfikujące diamenty

Najważniejsze instytucje certyfikujące diamenty

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Rynek diamentów funkcjonuje i rozwija się dzięki standardom oraz certyfikacji, które zostały wprowadzone w XX wieku. To właśnie one dają nam pewność, że cena diamentu będzie zbliżona zarówno w Antwerpii, Nowym Jorku czy Hongkongu. Kto tak naprawdę o to dba?

Instytucji zajmujących się certyfikacją diamentów jest wiele. Certyfikat może wystawić także każdy jubiler czy firma jubilerska. Jednak im mniejszy podmiot, tym większe prawdopodobieństwo, że certyfikat będzie odbiegał od światowych standardów np. będzie zawierał niepełną informację o kamieniu.

Do najważniejszych, najbardziej respektowanych na całym świecie instytucji certyfikujących diamenty zaliczyć możemy IGI (International Gemological Institute), GIA (Gemological Institute of America), AGS (American Gem Society) czy HRD Antwerp.

International Gemological Institute (IGI)

Jedną z największych instytucji zajmującą się diamentami jest International Gemological Institute (IGI), który powstał w 1975 roku a Antwerpii, gdzie obecnie znajduje się główna siedziba firmy.

IGI posiada biura w Nowym Jorku, Hongkongu, Bombaju, Bangkoku, Tokio, Dubaju, Tel Awiwie, Toronto, Los Angeles, Kalkucie, New Delhi, Thrissur, Jaipur, Surat, Chennai, Ahmedabad i Hyderabad.

IGI posiada liczne laboratoria i biura. Oferuje również różnorodne kursy przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i niewyspecjalizowanych entuzjastów pięknych kamieni. Firma szczyci się ugruntowana pozycją, która jest wynikiem ciągłych badań, wsparcia i synergii z profesjonalistami i konsumentami. Na całym świecie certyfikaty IGI dają pewność przy zakupie lub sprzedaży diamentów, kamieni szlachetnych i biżuterii.

Gemological Institute of America (GIA)

Po drugiej stronie Oceanu w 1931 roku założono Gemological Institute of America (GIA). Obecnie jest to jeden z najważniejszych autorytetów w dziedzinie diamentów, kolorowych kamieni i pereł. GIA to instytucja pożytku publicznego i jest wiodącym źródłem wiedzy, standardów i edukacji w dziedzinie klejnotów i biżuterii.

Założycielem Instytutu był Robert M. Shipley, który za cel postawił sobie przywrócenie zaufania społeczeństwa do handlu biżuterią poprzez szkolenie certyfikowanych jubilerów, którzy ostatecznie zostaną zjednoczeni w gildii narodowej. Jeszcze w latach 30-tych GIA wprowadziła nowe rozwiązania technologiczne wykorzystywane do certyfikowania diamentów. Od 1949 roku laboratorium GIA NY oferuje usługę identyfikacji pereł. W 1988 roku firma oceniła słynny 45,52-karatowy Hope Diamond (pierwowzór diamentu Heart of the Ocean z filmu Titanic).

American Gem Society (AGS)

Kolejną amerykańska instytucją wydającą certyfikaty uznawane na całym świecie jest American Gem Society (AGS). Powstała również przed II wojną światową w 1934 roku. AGS jest organizacją non-profit, zrzeszającą profesjonalistów zajmujących się biżuterią.

Firma zajmuje się ustalaniem, utrzymywaniem i promowaniem najwyższych standardów w obrocie kamieniami szlachetnymi. Promują tym samym etyczne postępowanie i profesjonalne zachowania poprzez edukację, akredytację, utrzymanie standardów gemmologicznych.

AGS jest również zaangażowane w dostarczanie produktów edukacyjnych, których celem jest informowanie i ochrona konsumenta, a także poprawa handlu poprzez ustanawianie nowych standardów.

Mały kamień może nie tylko cieszyć i zdobić. Może być również zabezpieczeniem przyszłości. W przeciwnym razie, na świecie nie powstałyby znaczące instytucje, które kierują przepływem, wyceną i certyfikacją kamieni szlachetnych.

HRD Antwerp

Historia HRD splata się z historią Antwerp World Diamond Center – fundacją utworzoną w 1973 r.  z inicjatywy rządu Belgijskiego i przemysłu diamentowego. Misją fundacji była ochrona i promocja sektora diamentów w Belgii oraz certyfikacja diamentów. Od 2007 roku HRD Antwerpia jest całko-wicie niezależną spółką z sześcioma oddziałami, zajmującą się certyfikacją diamentów i innych kamieni szlachetnych, badaniami oraz edukacją.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.