Przejdź do treści
Strona główna » Najważniejsze muzea świata

Najważniejsze muzea świata

Bezpośrednie obcowanie ze sztuką pozwala na poznanie jej oryginalnego kunsztu. Aby stanąć oko w oko z Mona Lisą, Dziewczyną z perą czy Wenus czy autoportretem Fridy Kahlo wystarczy odwiedzić muzeum. Jednak od której placówki powinno się zacząć, która jest najważniejsza, która posiada największe skarby sztuki?

W minionym roku największą popularnością cieszył się Luwr, muzeum zostało odwiedzone przez 8 100 000 osób. Na drugim miejscu było Narodowe Muzeum Chin – 8 062 625 odwiedzających, a na trzecim The Metropolitan Museum of Art, które odwiedziło 7 350 000 osób. Kolejne miejsce zajęło Muzeum Watykańskie (6 427 277 odwiedzających), British Museum (5 906 716 ) oraz Tate Modern (5 826 927). Dla porównania Muzeum Narodowe w Krakowie w 2017 roku odwiedziło 1 278 210 osób.

Luwr

Luwr jest największym muzeum na świecie (72 735 m2) zostało założone w 1793 roku. W muzeum znajdują się zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, jak również najważniejsze dzieła światowego dziedzictwa. Od XIV wieku miejsce to było rezydencją królewską. W 1672 ogromną kolekcję dzieł sztuki antycznej zostawił Ludwik XIV, który przeprowadził się do Wersalu. Kilka lat później został zorganizowany w gmachu pierwszy Salon wystawowy, podczas rewolucji francuskiej Zgromadzenie Narodowe wydało dekret o zmianie pałacu na muzeum.

Luwr jest podzielony na trzy pawilony;

 • Sully, która obejmuje najstarsze zachowane zabudowania pałacu skupione wokół Cour Caree – dziedzińca wewnętrznego.
 • Denon, południowe skrzydło pałacu położone przy brzegu Sekwany.
 • Richelieu, północne skrzydło pałacu położone przy ulicy Rivoli.

Natomiast zbiory podzielono na osiem sekcji:

Dział Sztuki Bliskiego Wschodu, najcenniejszym zabytkiem jest odkryta w 1901 roku stela z kodeksem Hammurabiego!

Dział Sztuki Starożytnego Egiptu, jest największą tego typu kolekcją na świecie.

Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu, tu można zobaczyć nieśmiertelną „Wenus z Milo” czy Nike z Samotraki.

Dział Sztuki Islamu są najnowszą ekspozycją w Luwrze, zbiory liczą ponad 5 000 dzieł.

Dział Rzeźby tu znajduje się najwybitniejsza klasyka rzeźby europejskiej, z takimi dziełami na czele jak marmurowy „Umierający jeniec” czy „Zbuntowany jeniec” Michała Anioła, czy romantyczna rzeźba „Kupidyn i Psyche” Antonio Canovy.

Dział Rzemiosła Artystycznego zawiera dzieła od wieków średnich do XIX stulecia.

Luwr nie istniałby bez Działu malarstwa, którego zbiory liczą około 6 000 dzieł datowanych od XIII wieku do roku 1848 i jest zarządzana przez 12 kuratorów opiekujących się poszczególnymi zbiorami. Nie sposób wymienić wszystkie dzieła, które tu się znajdują ale chyba każdy kojarzy obrazy Eugene Delacroix „Śmierć Sardanapala” czy „Wolność wiodąca lud na barykady”. Tutaj znajdują się obrazy Albrechta Dürera, Rafaela, Jana Vermeera, Rubensa czy Carravaggia.

Dział Rysunku i Grafiki gromadzi dzieła wykonane na papierze. Najstarsze rysunki sięgają późnego gotyku. Perełkami w kolekcji są prace mistrzów dojrzałego renesansu – Leonarda da Vinci (m.in. Portret Isabelli d’Este), Michała Anioła (liczne studia postaci) i Rafaela (portrety i Madonny z Dzieciątkiem).

Wstęp do największego muzeum kosztuje 17 Euro (osoba dorosła).

Chińskie Muzeum Narodowe

Chińskie Muzeum Narodowe zostało wybudowane w latach 1958 – 1959 dla uczczenia dziesiątej rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Jest jednym z największych muzeów na świecie zajmuje powierzchnię 69 000 m² i ma wysokość 40 metrów.

W Muzeum Historii Chin (część Muzeum Narodowego) liczy około 9 tysięcy eksponatów przedstawiającą historię Państwa Środka od czasów prehistorycznych do wybuchu I wojny opiumowej w 1840 roku. Do najważniejszych eksponatów należą skamieniałości człowieka z Yuanmou, gliniane i nefrytowe naczynia neolityczne, dingi (naczynie rytualne) z czasów dynastii Shang wykonany z nefrytu strój pogrzebowy z czasów dynastii Han, czy trójkolorowa porcelana z okresu Tang. Druga część gmachu to Muzeum Chińskiej Rewolucji, które ilustruje ostatnie 150 lat historii kraju.

Chińskie Muzeum Narodowe można zwiedzać bezpłatnie, biletowany wstęp jest na wystawy okresowe.

The Metropolitan Museum of Art

Najstarsze i największe muzeum w Stanach zjednoczonych to Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Zostało założone w 1870 roku, a w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej – siedziby.

Eksponaty podzielone są tematyczne, na dzieje sztuki światowej: malarstwa, sztuki użytkowej, militariów, instrumentów muzycznych, ubiorów, fotografii. Muzeum może poszczycić się niezwykłymi zbiorami malarstwa obejmującymi dzieła najsłynniejszych światowych twórców. Znajdują tu się obrazy wielkich malarzy holenderskich takich jak Halsa, Rembrandta czy Vermeera. W muzeum nie zabrakło obrazów wielkich włoskich malarzy takich jak Giotto di Bondone, Rafaela, Bronzina czy Veronese. Muzeum ma także dużą kolekcję dziewiętnastowiecznego malarstwa francuskiego, m.in.: obrazy Cézanne’a Corota, Renoira, Gauguina, czy van Gogha.

Oczywiści niezwykle ważnym elementem kolekcji muzeum jest część poświęcona sztuce nowoczesnej. Najważniejsze dzieła to portret Gertrude Stein namalowany przez Picassa, „Biała Flaga” Jaspera Johnsa, „Jesienny rytm” Jacksona Pollocka (Numer 30) czy Tryptyk Maxa Beckmanna „Początek”. Zbiory malarstwa niektórych artystów mogły by stanowić odrębne galerie, na przykład kolekcja Paula Klee, która liczy czterdzieści obrazów, obejmujących całą jego karierę.

Część muzeum jest poświęcona przede wszystkim pracom amerykańskich artystów, którzy zwrócili uwagę świata w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W muzeum można zobaczyć różne spojrzenia na pojęcie abstrakcji w pracach Ellswortha Kelly’ego, Franka Stella i Donalda Judda. Intensywny scenariusz Cy Twombly’a i multimedialne kombinacje Roberta Rauschenberga oferują abstrakcyjny ekspresjonizm. Oczywiście nie mogło zabraknąć prac mistrzów pop-artu Jacka Kennedy’ego, Andy’ego Warhola czy rzeźb Claesa Oldenburga.

Wstęp do Muzeum kosztuje 25$ dla osoby dorosłej. Co ciekawe Mieszkańcy Nowego Jorku i studenci NY, NJ, CT, kwota, jaką zapłacą za bilet zależy od nich.

Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie kryją w sobie zbiory gromadzone przez poszczególnych papieży. Papież Sykstus IV i Juliusz II zapoczątkowali kolekcjonowanie dzieł sztuki.

Do grupy muzeów należy Pinakoteka, muzeum które powstało podczas pontyfikatu Piusa VI. Można podziwiać obrazy Giotta, Belliniego, Leonarda da Vinci, Caravaggia, Domenichina, Guida Reni i innych wielkich malarzy.

W muzeum Pio-Clementino zobaczymy imponujące rzeźby antyczne np. wspaniałą postać Apolla Belwederskiego.

W XIX wieku powstało Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie.

W 1925 roku zostało założone Muzeum Misyjno-Etnologiczne przez Piusa XI. Eksponaty muzeum przedstawiają historię różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich. Druga część jest to muzeum poświęcona jest etnologii.

Kolejnym muzeum jest Chiaramonti, powstało z inicjatywy Piusa VII w 1807 roku. Zgromadzone w nim są rzeźby antyczne powstałe w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.

Oczywiście spacerując po Muzeach Watykańskich nie można pominąć nadzwyczajnej Kaplicy Sykstyńskiej, która od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Jednak to jej sklepienie i ściany stanowią o jej niezwykłości. Boczne ściany zdobią freski nawiązujące Nowego i Starego Testamentu namalowane przez geniuszy włoskiego renesansu. Freski sklepienia stworzone zostały przez Michała Anioła, opowiadają historię ludzkości od stworzenia świata, przez grzech pierworodny aż do biblijnego potopu. Na ścianie na wprost wejścia Michał Anioł namalował fresk „Sąd Ostateczny”, który stał się najważniejszą ikoną sztuki sakralnej.

W ostatnią niedzielę każdego miesiąca Muzeum Watykańskie jest otwarte dla publiczności za darmo.

Bilet wstępu do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej kosztuje 17 Euro dla osoby dorosłej.

Muzeum Brytyjskie

Muzeum Brytyjskie zostało założone w 1753 roku, jako pierwsze na świecie krajowe muzeum publiczne. Od samego początku zapewniał darmowy wstęp wszystkim „osobom starszym i ciekawskim”. Liczba odwiedzających wzrosła z około 5000 rocznie w osiemnastym wieku do prawie 6 milionów dzisiaj.

Początki Muzeum Brytyjskiego związane są z osobą Sir Hansa Sloane’a (1660-1753) lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Sloane zebrał ponad 71 000 obiektów, które chciał zachować w nienaruszonym stanie po śmierci. Tak więc przekazał całą kolekcję królowi Jerzym II dla narodu w zamian za zapłatę 20 000 £ na rzecz jego spadkobierców.

Zbiory Sir Sloane 'a składały się głównie z książek, rękopisów i naturalnych okazów z niektórymi antykami (w tym monety i medale, druki i rysunki) oraz z materiału etnograficznego.

Najważniejszymi eksponatami niezwyklej kolekcji muzeum są:

 • marmury elgińskie
 • rzeźby z ateńskiego Partenonu
 • Waza portlandzka
 • Kamień z Rosetty
 • Kolekcja Steina z Azji Środkowej
 • Wystawa zegarów (Clock Room)
 • „Antyczny wojownik”, szkic Leonarda da Vinci
 • prace Albrechta Dürera: 1 tom szkiców i 4 tomy manuskryptów
 • egipskie mumie
 • benińskie brązy
 • skarb z Sutton Hoo
 • antyczne listy z Amarna

Zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne, wstęp biletowany obowiązuje na wystawy czasowe.

Photo by Uriel Soberanes on Unsplash