Przejdź do treści
Strona główna » Najwięksi producenci złotych sztabek

Najwięksi producenci złotych sztabek

Jednym z filarów bezpiecznych zakupów złota jest wybór odpowiedniego dostawcy. Nie mniej istotny jest także wybór producenta. Często sprowadza się to w uproszczeniu do zasady, że wybierać tych producentów, którzy posiadają akredytację LBMA (London Bullion Market Association). Jednak jakich konkretnie?

Wszystkie z niżej wymienionych firm/rafinerii znajdują się na liście Good Delivery Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA). Oznacza to, że spełniają one rygorystyczne wymogi dotyczące produkowanych sztabek, ich jakości i zabezpieczeń, ale także globalnych zasad dobrych praktyk na rynku metali szlachetnych, etyki i uczciwości czy odpowiedzialnego pozyskiwania kruszcu.

Valcambi SA

Valcambi to firma zajmująca się rafinacją złota, srebra, platyny i palladu, a także produkcją sztabek i półproduktów m.in. krążków z metali szlachetnych do produkcji monet dla mennic. Firma została założona w 1961 roku jako Valori & Cambi, przez pięciu szwajcarskich przedsiębiorców. Nazwa Valcambi używana jest od 1967 roku.

Jednouncjowa sztabka złota Valcambi

Valcambi produkuje złote sztabki w pełnym przekroju wagowym, od 1 grama do 1 kilograma, a także większe, 12,5-kilogramowe, używane w obrocie międzybankowym. Słynie także z produkcji tzw. combibarów, a więc zestawów składających się z 20, 50 czy 100 połączonych sztabek 1-gramowych. Do najpopularniejszych produktów należą sztabki 20-, 50- i 100-gramowe, a także te o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 gramów). Firma świadczy także usługi probiercze i depozytowe. 

PAMP SA

Podobnie jak Valcambi, PAMP jest firmą szwajcarską, powstałą w 1977 roku w Ticino. Z początku firma zajmowała się produkcją małych sztabek (do 100 gramów), półproduktów jubilerskich oraz części na potrzeby szwajcarskiego rynku zegarmistrzowskiego. Z czasem oferta PAMP rozbudowała się także o większe sztabki, łącznie z największymi, 12,5-kilogramowymi sztabami bankowymi. 

Jednouncjowa sztabka złota PAMP Fortuna

Tym, co wyróżnia PAMP na tle innych firm, jest szczególna oferta sztabek, ale także monet, z wzorami okazjonalnymi. Wśród sztabek dużą popularnością cieszy się wzór Fortuna z personifikacją rzymskiej bogini Fortuny. 

Argor-Heraeus SA

Heraeus to niemiecka firma, której korzenie sięgają XVII wieku. Z początku działała ona w branży farmaceutycznej. W 1856 roku Wilhelm Carl Heraeus opracował efektywniejszą metodę rafinacji platyny, która w owym czasie zaczynała zyskiwać na popularności, dzięki czemu wprowadził firmę na rynek metali szlachetnych. 

Argor-Heraeus działa obecnie w wielu branżach, w których wykorzystuje się metale szlachetne. Zajmuje się także technologią medyczną, szkłem kwarcowym, czujnikami czy wyspecjalizowanymi źródłami światła. Firma uczestniczyła w programie Apollo 11. Heraeus opracował reflektor, dzięki któremu możliwe było zmierzenie odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem. 

Perth Mint (Western Australian Mint)

Mennica w Perth powstała w 1899 roku. Z początku zajmowała się skupowaniem złota od górników prowadzących wydobycie w okolicach miasteczka Perth. Na początku XX wieku zaistniała potrzeba stworzenia mennicy, która biłaby złote monety na użytek całego imperium brytyjskiego. W latach 1899-1931 Perth Mint wybiła ponad 106 mln słynnych, złotych suwerenów. W kolejnych latach poszerzyła swoją działalność również o bicie sztabek złota szybko zyskując reputację producenta sztabek o bardzo wysokiej jakości. 

Rand Refinery (Pty) Ltd

Południowoafrykańska Rand Refinery w pierwszej kolejności budzi skojarzenia z monetą Kurgerrand – pierwszą monetą bulionową, która na rynku funkcjonuje od 1967 roku. W rzeczywistości Rand Refinery jest największym na świecie zintegrowanym kompleksem rafinerii. Założona w 1920 roku spółka zajmowała się rafinacją i przetwarzaniem złota wydobywanego z bogatych złóż RPA. W swojej długiej historii zaopatrywała wiele banków w sztabki złota m.in. Bank Indii czy Mennicę Bombajską. Była także cenionym dostawcą kruszcu na rynek londyński. 

Jednouncjowa sztabka złota Rand Refinery

C. Hafner GmbH

Niemiecka firma założona w 1850 roku przez Carla Hafnera jest dziś jednym z wiodących europejskich dostawców metali szlachetnych. Firma działa w obszarze recyclingu metali szlachetnych, technologii dentystycznych oraz produktów z metali szlachetnych na potrzeby rynku jubilerskiego, zegarmistrzowskiego, stomatologii, techniki medycznej i pomiarowej. Istotnym segmentem oferty C. Hafner są także sztabki złota od 1 grama do 1 kilograma, a także sztabki 12,5 kg produkowane na rynek bankowy.

Sztabka złota C.Hafner 50 g

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.