Jednym z filarów bezpiecznych zakupów złota jest wybór odpowiedniego dostawcy. Nie mniej istotny jest także wybór producenta. Często sprowadza się to w uproszczeniu do zasady, że wybierać tych producentów, którzy posiadają akredytację LBMA (London Bullion Market Association). Jednak jakich konkretnie?

Wszystkie z niżej wymienionych firm/rafinerii znajdują się na liście Good Delivery Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA). Oznacza to, że spełniają one rygorystyczne wymogi dotyczące produkowanych sztabek, ich jakości i zabezpieczeń, ale także globalnych zasad dobrych praktyk na rynku metali szlachetnych, etyki i uczciwości czy odpowiedzialnego pozyskiwania kruszcu.
Valcambi SA
Valcambi to firma zajmująca się rafinacją złota, srebra, platyny i palladu, a także produkcją sztabek i półproduktów m.in. krążków z metali szlachetnych do produkcji monet dla mennic. Firma została założona w 1961 roku jako Valori & Cambi, przez pięciu szwajcarskich przedsiębiorców. Nazwa Valcambi używana jest od 1967 roku.

Valcambi produkuje złote sztabki w pełnym przekroju wagowym, od 1 grama do 1 kilograma, a także większe, 12,5-kilogramowe, używane w obrocie międzybankowym. Słynie także z produkcji tzw. combibarów, a więc zestawów składających się z 20, 50 czy 100 połączonych sztabek 1-gramowych. Do najpopularniejszych produktów należą sztabki 20-, 50- i 100-gramowe, a także te o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 gramów). Firma świadczy także usługi probiercze i depozytowe.
PAMP SA
Podobnie jak Valcambi, PAMP jest firmą szwajcarską, powstałą w 1977 roku w Ticino. Z początku firma zajmowała się produkcją małych sztabek (do 100 gramów), półproduktów jubilerskich oraz części na potrzeby szwajcarskiego rynku zegarmistrzowskiego. Z czasem oferta PAMP rozbudowała się także o większe sztabki, łącznie z największymi, 12,5-kilogramowymi sztabami bankowymi.

Tym, co wyróżnia PAMP na tle innych firm, jest szczególna oferta sztabek, ale także monet, z wzorami okazjonalnymi. Wśród sztabek dużą popularnością cieszy się wzór Fortuna z personifikacją rzymskiej bogini Fortuny.
Argor-Heraeus SA
Heraeus to niemiecka firma, której korzenie sięgają XVII wieku. Z początku działała ona w branży farmaceutycznej. W 1856 roku Wilhelm Carl Heraeus opracował efektywniejszą metodę rafinacji platyny, która w owym czasie zaczynała zyskiwać na popularności, dzięki czemu wprowadził firmę na rynek metali szlachetnych.
Argor-Heraeus działa obecnie w wielu branżach, w których wykorzystuje się metale szlachetne. Zajmuje się także technologią medyczną, szkłem kwarcowym, czujnikami czy wyspecjalizowanymi źródłami światła. Firma uczestniczyła w programie Apollo 11. Heraeus opracował reflektor, dzięki któremu możliwe było zmierzenie odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem.
Perth Mint (Western Australian Mint)
Mennica w Perth powstała w 1899 roku. Z początku zajmowała się skupowaniem złota od górników prowadzących wydobycie w okolicach miasteczka Perth. Na początku XX wieku zaistniała potrzeba stworzenia mennicy, która biłaby złote monety na użytek całego imperium brytyjskiego. W latach 1899-1931 Perth Mint wybiła ponad 106 mln słynnych, złotych suwerenów. W kolejnych latach poszerzyła swoją działalność również o bicie sztabek złota szybko zyskując reputację producenta sztabek o bardzo wysokiej jakości.
Rand Refinery (Pty) Ltd
Południowoafrykańska Rand Refinery w pierwszej kolejności budzi skojarzenia z monetą Kurgerrand – pierwszą monetą bulionową, która na rynku funkcjonuje od 1967 roku. W rzeczywistości Rand Refinery jest największym na świecie zintegrowanym kompleksem rafinerii. Założona w 1920 roku spółka zajmowała się rafinacją i przetwarzaniem złota wydobywanego z bogatych złóż RPA. W swojej długiej historii zaopatrywała wiele banków w sztabki złota m.in. Bank Indii czy Mennicę Bombajską. Była także cenionym dostawcą kruszcu na rynek londyński.

C. Hafner GmbH
Niemiecka firma założona w 1850 roku przez Carla Hafnera jest dziś jednym z wiodących europejskich dostawców metali szlachetnych. Firma działa w obszarze recyclingu metali szlachetnych, technologii dentystycznych oraz produktów z metali szlachetnych na potrzeby rynku jubilerskiego, zegarmistrzowskiego, stomatologii, techniki medycznej i pomiarowej. Istotnym segmentem oferty C. Hafner są także sztabki złota od 1 grama do 1 kilograma, a także sztabki 12,5 kg produkowane na rynek bankowy.


Dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark. Z branżą złota i kamieni szlachetnych związany od ponad dekady. Certyfikowany ekspert diamentów HRD w Antwerpii. W Goldenmark odpowiada za koordynację bezpośredniej współpracy z największymi producentami i dostawcami złota i diamentów na całym świecie.
Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"
