Przejdź do treści
Strona główna » Największe kopalnie diamentów: Jwaneng

Największe kopalnie diamentów: Jwaneng

W czerwcu ubiegłego roku w kopalni Jwaneng w Botswanie znaleziono wspaniały diament o masie 1098 karatów. Był to trzeci największy diament, jaki kiedykolwiek znaleziono, a zarazem największy, jaki znaleziono w ramach działalności spółki Debswana.

Zarządzana przez Debswana Diamond Company Ltd. kopalnia Jwaneng w Botswanie należy do jednej z najbogatszych na świecie. Znajduje w południowo-środkowej części kraju, ok. 120 km na zachód od miasta Gaborone. W języku lokalnym Jwaneng oznacza „miejsce małych kamieni”.

Złoże diamentów zostało odkryte w 1972 roku. 10 lat później, w sierpniu 1982 roku, ruszyło wydobycie diamentów. Kopalnią zarządza spółka joint venture Debswana, której udziałowcami jest korporacja De Beers oraz rząd Botswany.

Jwaneng jest flagowym przedsięwzięciem Debswany. Odpowiada za ok. 60-70 proc. całkowitych przychodów spółki, produkując rocznie ok. 12,7 mln karatów diamentów (w 2020 roku z uwagi na pandemię COVID-19 było to łącznie 7,5 mln karatów).

Jwaneng jest kopalnią odkrywkową. Jest to dziura o średnicy 2 km w najszerszym miejscu. Wydobycie prowadzone jest na głębokości 452 metrów, a według szacunków, do roku 2034 osiągnie głębokość 816 metrów. Po jej tarasowych zboczach poruszają się gigantyczne, 300-tonowe ciężarówki do przewożenia urobku.

Kopalnia diamentów Jwaneng
Fot omid Roshan na Unsplash

Bezpieczeństwo i etyka

Jwaneng słynie z produkcji diamentów bardzo wysokiej jakości. Słynie także z tego, że wysokich standardów bezpieczeństwa i dbałości o środowisko. Kopalnia posiada certyfikat ISO 14001, będący standardem stosowanym w zarządzaniu środowiskowym. W granicach obszaru dzierżawy Jwaneng znajduje się obejmujący powierzchnię 15 669 hektarów Jwana Game Park, na terenie którego żyje ok. 1 700 zwierząt m.in. nosorożce białe i sępy płowe.

Kopalnia utrzymuje także doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa. Od 1984 roku osiągnęła jeden z najniższych wskaźników wypadków powodujących kalectwo w Botswanie. Z tego tytułu nagrodzona została także wieloma krajowymi, jak i międzynarodowymi nagrodami i wyróżnieniami.

Zasada 4C

Wpływ na gospodarkę

Kopalnia oraz cała infrastruktura pomocnicza dają pracę ponad 2100 osób. Oprócz samego wyrobiska, spółka Debswana zarządza także lokalnym szpitalem oraz lotniskiem. Warunkiem wejścia do spółki, stawianym przez stronę rządową, było to, aby surowe diamenty były cięte i szlifowane na miejscu. Dlatego przy kopalni działa ok. 20 zakładów szlifierskich, które zajmują się obróbką całego urobku.

Diamenty stanowią ok. 60 proc. eksportu Botswany i prawie 25 proc. jej PKB. Odkrycie złóż diamentów i uruchomienie kolejnych kopalni (w tym czterech dużych kopalnie w ramach Debswany), przesunęło Botswane z pozycji jednego z najbiedniejszych krajów na Ziemi do pozycji jednego z najbogatszych w Afryce. Botswana notuje także jeden z najwyższych wzrostów PKB na osobę na świecie. W latach 1966-1999 średni wzrost wynosił ponad 9 proc. Jest to zarówno zasługa światłym reformom gospodarczym dokonywanym przez ojca niepodległości Botswany i pierwszego prezydenta – Seretse Khama, jak i przemysłu diamentowego.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.