Przejdź do treści
Strona główna » Niezwykła seria Lunar i najnowsza moneta: Rok Królika

Niezwykła seria Lunar i najnowsza moneta: Rok Królika

Seria Lunar to jedna z najbardziej niezwykłych serii monet na świecie. Jej niezwykłość wynika nie tylko z nietuzinkowego tematu, ale także ze skali przedsięwzięcia – ukazuje się ona nieprzerwanie, co roku, od 1996 roku, a więc już niemal trzy dekady.

Seria Lunar III Rok Królika
Seria Lunar III Rok Królika

Seria Lunar poświęcona jest chińskim znakom zodiaku. W przeciwieństwie do naszych znaków zodiaku, odpowiadają one nie miesiącom, a latom, występującym w dwunastoletnich cyklach. Każdy rok przypisany jest do jednego znaku, odpowiadającego jednemu zwierzęciu. Są to: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia.

Seria Lunar

Wyemitowana w 2023 roku moneta Rok Królika, jest czwartą monetą trzeciego cyklu (Seria Lunar III), który rozpoczął się w 2020 roku. Wcześniejsza seria Lunar II miała swój początek w 2008 roku, zaś pierwsza moneta z serii Lunar I ukazałą się w 1996 roku. Jest to zatem jedna z najdłuższych serii monet.

Co ciekawe, choć mówimy o serii, nie są to monety stricte kolekcjonerskie. Choć poszczególne roczniki różnią się między sobą, a niektóre z czasem stają się rzadkie i poszukiwane, seria Lunar emitowana jest jako monety bulionowe, o nieco mniejszym nakładzie wynikającym z ograniczenia rocznikowego, a także nieco bardziej okazjonalnego charakterze. Monety z serii Lunar są bowiem często chętnie kupowane na prezent z okazji urodzin dla osób, których chiński znak zodiaku jest zbieżny ze znakiem danego roku.

2023 – Rok Królika

Rok 2023 będzie rokiem królika i rozpocznie się w chiński Nowy Rok, który w tym roku przypada na 22 stycznia. Królik w chińskiej kulturze symbolizuje długowieczność, pokój i dobrobyt. Ludziom urodzonym w roku królika przypisuje się ponadto czujność, dowcip, bystrość i pomysłowość.

Moneta występuje w wariantach wykonanych ze złota (9999), srebra i platyny. Każda dostępna jest w kilku wariantach wagowych. Podstawowa moneta, a więc złoty Rok Królika poza tradycyjną 1 uncją (31,1 gramów) dostępna jest także w postaci 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji, a także 2 uncji i 10 uncji. Ponadto wersje jednouncjowe dostępne są także w wariancie proof, z głębokim, lustrzanym reliefem.

Emitent serii, australijska Perth Mint, słynie z budowania oferty kompleksowej, wzbogaconej o liczne wariacje, co szczególnie widoczne jest w przypadku takich flagowych serii jak Lunar.

Warto wspomnieć, że moneta Rok Królika z 2023 roku, jest prawdopodobnie ostatnią monetą z serii Lunar, na której awersie znajdziemy wizerunek zmarłej królowej Elżbiety II. Jest to używane od 2015 popiersie zaprojektowane przez Jody’ego Clarka. Królowa nosi na nim diadem koronacyjny, którego wykonanie zlecił w 1920 roku król Jerzy IV.

Perth Mint – mennica z krainy kangurów

Mennica w Perth jest dziś jednym z największych producentów złotych sztabek i monet na świecie. Jej korzenie sięgają końca XIX wieku, kiedy to powstała jako punkt skupu złota wydobytego przez górników pracujących w okolicach Perth. Szybko zaczęła jednak pełnić funkcję zamorskiego oddziału brytyjskiej Royal Mint, bijąc złote monety na potrzeby całego imperium, m.in. słynne Suwereny.

Współcześnie Perth Mint należy do światowej czołówki producentów złotych sztabek, ale tym, z czego słynie najbardziej wśród odbiorców detalicznych są właśnie monety. Oprócz należącego do „wielkiej piątki” monet bulionowych Złotego Kangura, Perth Mint emituje także dziesiątki serii monet kolekcjonerskich i okolicznościowych ze złota, srebra i platyny. Seria Lunar jest jedną z najstarszych, cieszących się największą popularnością i najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie.