Przejdź do treści
Strona główna » Niezwykła seria Lunar i najnowsza moneta: Rok Węża

Niezwykła seria Lunar i najnowsza moneta: Rok Węża

W chińskiej kulturze wąż symbolizuje zgoła inne cechy niż w kulturze europejskiej. Wąż to przede wszystkim mądrość, a ludzie urodzeni pod znakiem węża to ludzie, którzy w życiu kierują się właśnie mądrością. Są rozważni, doskonale zorganizowani i gotowi do kompromisów. 

Seria Lunar Rok Węża 2025

Seria Lunar

Seria Lunar to jedna z najbardziej niezwykłych serii monet na świecie. Jej niezwykłość wynika nie tylko z nietuzinkowego tematu, ale także ze skali przedsięwzięcia – seria ukazuje się nieprzerwanie od 1996 roku, a więc już niemal trzy dekady. Moneta Rok Węża z 2025 roku to 30. moneta z serii. 

Tematem serii jest chiński horoskop – 12 znaków zodiaku. W przeciwieństwie do naszych znaków zodiaku, odpowiadają one nie miesiącom, a latom, występującym w dwunastoletnich cyklach. Każdy rok przypisany jest do jednego znaku, odpowiadającego jednemu zwierzęciu. Są to: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia.

Seria Lunar

Rok Węża

Wyemitowana w 2025 roku moneta Rok Węża, jest szóstą monetą trzeciego cyklu (Seria Lunar III), który rozpoczął się w 2020 roku. Wcześniejsza seria Lunar II miała swój początek w 2008 roku, zaś pierwsza moneta z serii Lunar I ukazałą się w 1996 roku. 

Co ciekawe, choć mówimy o serii, nie są to monety stricte kolekcjonerskie. Choć poszczególne roczniki różnią się między sobą, a niektóre z czasem stają się rzadkie i poszukiwane, seria Lunar emitowana jest jako monety bulionowe, o nieco mniejszym nakładzie wynikającym z ograniczenia rocznikowego, a także nieco bardziej okazjonalnego charakterze. Monety z serii Lunar są bowiem często chętnie kupowane na prezent z okazji urodzin dla osób, których chiński znak zodiaku jest zbieżny ze znakiem danego roku.

Rok węża przypadał w latach: 1905, 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013 i 2025. Rok węża rozpocznie się w chiński Nowy Rok, który w 2025 przypada na 29 stycznia.

Moneta występuje w wariantach wykonanych ze złota (9999), srebra i platyny. Każda dostępna jest w kilku wariantach wagowych. Podstawowa moneta, a więc złoty Rok Węża poza tradycyjną 1 uncją (31,1 gramów) dostępna jest także w postaci 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji, a także 2 uncji i 10 uncji. Ponadto wersje jednouncjowe dostępne są także w wariancie proof, z głębokim, lustrzanym reliefem. Rewers monety zdobi wizerunek węża. Na awersie zobaczymy króla Karola III. 

Perth Mint – mennica z krainy kangurów

Mennica w Perth jest dziś jednym z największych producentów złotych sztabek i monet na świecie. Jej korzenie sięgają końca XIX wieku, kiedy to powstała jako punkt skupu złota wydobytego przez górników pracujących w okolicach Perth. Szybko zaczęła jednak pełnić funkcję zamorskiego oddziału brytyjskiej Royal Mint, bijąc złote monety na potrzeby całego imperium, m.in. słynne Suwereny.

Współcześnie Perth Mint należy do światowej czołówki producentów złotych sztabek, ale tym, z czego słynie najbardziej wśród odbiorców detalicznych są właśnie monety. Oprócz należącego do „wielkiej piątki” monet bulionowych Złotego Kangura, Perth Mint emituje także dziesiątki serii monet kolekcjonerskich i okolicznościowych ze złota, srebra i platyny. Seria Lunar jest jedną z najstarszych, cieszących się największą popularnością i najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie.