Przejdź do treści
Strona główna » Od stycznia srebro na pełnym VAT

Od stycznia srebro na pełnym VAT

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać mają nowe stawki VAT na niektóre towary i usługi. Jest to wynik przyjęcia unijnej dyrektywy 2022/542, mającej na celu ujednolicenie stawek VAT na terenie Unii Europejskiej. Skutkiem mogą być bardzo niekorzystne zmiany dla polskiego rynku srebra.

We wrześniu do Komisji Finansów Publicznych trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ogranicza możliwość stosowania procedury VAT marża względem importowanych kruszców objętych przy imporcie stawką VAT w wysokości 8%.

Do tej pory srebrne monety w Polsce kupowaliśmy na tzw. VAT marży. Oznaczało to, że VAT naliczany był wyłącznie od marży dilera. Po wprowadzeniu nowych przepisów, a więc teoretycznie od 1 stycznia 2025 roku, monety sprzedawane będą na pełnej stawce VAT, wynoszącej 23%. 

Oznacza to, że jeśli przy cenie SPOT 126 zł/uncję trojańską, za monetę płacimy 165 zł przy VAT marży, to na pełnym VAT 23% zapłacimy ok. 185 zł. Różnica jest dość duża jak na produkt kupowany w celach lokacyjnych. 


Jak wpłynie to na polski rynek srebra?

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który wystosował swoje stanowisko na ten temat. Zmiana wpłynie bardzo niekorzystnie. Uderzy zarówno w przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją metali szlachetnych, jak i w klientów, którzy kupują srebro. Srebro, które – należy podkreślić – wybierali do tej pory z uwagi na niższą cenę.

Wg raportu Grupy Assay z 2022 r. na inwestowanie decyduje się 38% posiadających oszczędności Polaków, którzy stanowią z kolei jedynie 22% ogółu społeczeństwa. Wprowadzenie obowiązku naliczania VAT od całej ceny transakcji zwiększy koszty dla kupujących i może zmniejszyć opłacalność inwestycji w srebrne monety. 

– Równolegle istnieje ryzyko, że inwestorzy, chcąc uniknąć nadmiernie wysokich opłat, zaczną nabywać monety poza oficjalnymi kanałami – czytamy w Stanowisku ZPP – czego następstwem będzie wzrost liczby transakcji nieopodatkowanych. 

Pouczający w tym kontekście może być przykład Niemiec, gdzie w 2023 r. po podwyżce VAT poziom inwestycji rzeczowych, w tym w srebrne monety, spadł aż o 73%.

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Srebro jest dużo tańsze niż złoto. Srebrną 1-uncjową (31,1 g) monetę można kupić na dzień dzisiejszy za ok. 160 złotych. Choć srebro ma nieco inną strukturę popytu (większe zaangażowanie w przemyśle i technologii), posiada szereg zalet złota – jest fizyczne, jego podaż jest ograniczona i posiada szereg zastosowań. 

Wśród technologicznych zastosowań srebra warto wymienić chociażby dynamicznie rozwijającą się branżę fotowoltaiczną, elektromobilność czy przemysł militarny, który w obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie, również będzie się rozwijał.

Jednocześnie analitycy Silver Institute i Metas Focus zwracają uwagę na fakt, że już od pięciu lat produkcja kopalni i recycling nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku. 

Czytaj także: Dlaczego warto zwrócić uwagę na srebro?