Przejdź do treści
Strona główna » Pallad – wstęp do inwestowania

Pallad – wstęp do inwestowania

Pallad to czwarty, po złocie, srebrze i platynie metal, który znajduje szerokie zastosowania zarówno na rynku inwestycyjnym, jak i w przemyśle – ok. 60 proc. całkowitej podaży palladu zagospodarowana jest przez przemysł motoryzacyjny.

pallad
pallad

Pallad notowany jest na giełdzie od kilkudziesięciu lat. Znajduje się on w długotrwałym trendzie wzrostowym z uwagi na fakt, że jest stosowany w motoryzacji, która stale się rozwija, a także z uwagi na jego rzadkość.

Strona popytowa

Znaczna część popytu na pallad generowana jest przez przemysł motoryzacyjny (katalizatory spalin). Przy czym, o ile platyna wykorzystywana jest głównie w katalizatorach do samochodów z silnikiem Diesla – a więc w istotnej części (prawie połowa) trafia na rynek europejski – o tyle pallad wykorzystuje się przede wszystkim w samochodach na benzynę (Azja, Ameryka).

Ponieważ pallad w pierwszej dekadzie XXI w. był tańszy od platyny (kosztował 400-500 USD za uncję, dziś prawie 3000 USD za uncję), producenci starali się wykorzystywać go w szerszym zakresie. Ponadto pallad wykorzystywany jest w elektronice i dentystyce, a także w jubilerstwie.

Strona podażowa

Podobnie jak platyna, pallad został odkryty stosunkowo późno, bo w 1802 roku i podobnie, jak „białe złoto”, jego wydobycie jest silnie skoncentrowane geograficznie wokół Rosji i RPA. Oba te państwa odpowiadają za 82 proc. rocznej produkcji palladu, która jest niewiele większa niż produkcja platyny i wynosi nieco ponad 7 mln uncji. Do tego dochodzi jeszcze ok. 2-2,3 mln uncji z recyclingu.

Prawie połowę podaży palladu zapewnia Rosja, a dokładniej Norilsk Company. Tak silna geograficzna koncentracja wydobycia stanowi czynnik podwyższonego ryzyka dla stabilności podaży. W 2000 r., kiedy Rosja wstrzymała eksport palladu, cena tego metalu wzrosła ponad 1000 USD, podczas gdy pod koniec lat 90-tych znajdowała się ona w przedziale 200-400 USD.

Ok. 35 proc. wydobycia palladu ulokowane jest w RPA, gdzie również sytuacja potrafi być bardzo niestabilna. W 2012 roku w trakcie strajków w kopalni Marikana, 34 górników zostało zastrzelonych przez policję.

Potencjał inwestycyjny palladu

Trudno przewidzieć, jak zachowa się cena palladu w ciągu kolejnych lat. Obecnie znajduje się ona na absolutnie rekordowych poziomach, przebijając nawet cenę złota. Tak wysoka cena może zniechęcać, ale może być także znakiem, że warto interesować się palladem w dłuższej perspektywie, jako formą dywersyfikacji portfela.

Jednak w dalszym ciągu, jeśli chodzi o fizyczny pallad inwestycyjny, jego popularność jest stosunkowo niewielka. Jest to metal niszowy, więc jego płynność jest mniejsza niż złota czy srebra.