Przejdź do treści
Strona główna » Warto dbać o pamięć i tradycję naszego rodu

Warto dbać o pamięć i tradycję naszego rodu

Pamiątki rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, służą nie tylko pielęgnowaniu pamięci o naszych przodkach i ich dziedzictwie. Oprócz wartości sentymentalnej, często bywają też doskonałym sposobem na sukcesję zgromadzonego majątku.

Mysaver poleca:

Znajdziemy je w wielu rodzinach. Mogą to być wyjątkowe obrazy i fotografie, rzadkie lub kolekcjonerskie wydania ksiąg, cenna biżuteria czy zegarki, porcelana czy zastawy stołowe. Z jednej strony upamiętniają losy naszych przodków i symbolizują tradycję rodu. Z drugiej – bardzo często są także eleganckim i pięknymi ozdobami domu, stanowiąc dumę dla wszystkich domowników.

Pamiątki rodzinne nie tracą na wartości

Michał Kwilecki, Kanclerz Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, podkreśla, że posiadanie pamiątek rodzinnych jest ważne, bez względu na środowisko społeczne, z którego się wywodzimy – ziemiańskie, chłopskie, robotnicze, inteligenckie czy mieszczańskie.

– Bez wiedzy na temat swoich korzeni – a pamiątki materialne też są potwierdzeniem tego, skąd się wywodzimy – nie mamy dziedzictwa. Bez wiedzy o przeszłości, nie możemy zrozumieć przyszłości i teraźniejszości. A historia każdego z nas – jakkolwiek możemy sądzić, że jesteśmy ledwie ułamkiem tysięcznej promila – składa się na historię i tożsamość naszego narodu – zaznacza Michał Kwilecki.

Przekazując pamiątki rodzinne kolejnym pokoleniom, oprócz związanymi z nimi historiami i tradycją, przekazujemy też często bardzo cenne pod kątem materialnym przedmioty, które doskonale zachowują swoją wartość w czasie. W przeciwieństwie choćby do pieniędzy.

– Dzieła sztuki raczej nie tracą na wartości. Tylko, że z momentem, kiedy sprzedamy wartościową pamiątkę rodzinną, pozbywamy się dowodu tożsamości i jej namacalnego dziedzictwa rodzinnego. Natomiast nawet pamiątka materialna, której nie możemy spieniężyć, nie traci na wartości, jeśli chodzi o pamięć o rodzinie, dziedzictwie, historii rodziny i narodu w szerszym sensie. Wszystkie pamiątki nadają się, aby je przekazywać kolejnym pokoleniom – zaznacza Michał Kwilecki.

Przekazując pamiątki rodzinne kolejnym pokoleniom, oprócz związanymi z nimi historiami i tradycją, przekazujemy też często bardzo cenne pod kątem materialnym przedmioty, które doskonale zachowują swoją wartość w czasie. W przeciwieństwie choćby do pieniędzy.

– Dzieła sztuki raczej nie tracą na wartości. Tylko, że z momentem, kiedy sprzedamy wartościową pamiątkę rodzinną, pozbywamy się dowodu tożsamości i jej namacalnego dziedzictwa rodzinnego. Natomiast nawet pamiątka materialna, której nie możemy spieniężyć, nie traci na wartości, jeśli chodzi o pamięć o rodzinie, dziedzictwie, historii rodziny i narodu w szerszym sensie. Wszystkie pamiątki nadają się, aby je przekazywać kolejnym pokoleniom – zaznacza Michał Kwilecki.

Jakie pamiątki warto przekazać kolejnym pokoleniom?

A co, jeśli nie w naszej rodzinie jeszcze nie ma pamiątek, które można byłoby przekazać dzieciom czy wnukom? Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć ich gromadzenie.

Znakomitym przykładem przedmiotów, które mogą pełnić taką funkcję, są księgi kolekcjonerskie. Dość powiedzieć, że książki faksymilowe, księgi jubilerskie czy art-booki to dziś jeden z najdynamiczniej rosnących w naszym kraju trendów kolekcjonerskich. Polacy coraz bardziej cenią nie tylko wartość historyczną faksymiliów czy wyjątkową estetykę tego wydawnictw, ale także i potencjał zwrotu z takiej inwestycji.

Świetnie – zarówno jako wyjątkowa ozdoba domu, jak i rzecz, którą będzie można przekazać kolejnym pokoleniom – sprawdzają się także kopie autorskie obrazów. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza gdy nie dysponujemy aż tak sporym majątkiem, by kupić oryginalne dzieło sztuki, namalowane przez cenionego artystę.

Kopie autorskie to światowy trend w handlu sztuką, który staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. Czym są? To swoisty „portret znanego obrazu”, czyli dzieło stworzone na podstawie oryginału wielkiego mistrza. Profesjonalne kopie autorskie tworzą wykwalifikowani artyści malarze.

Rolę pamiątek rodzinnych, które z czasem przekażemy dzieciom czy wnukom, mogą pełnić także szlachetne ozdoby. Eleganckie i piękne przedmioty sprawiają, że nasz dom zyskuje nie tylko w oczach domowników, ale i zapraszanych gości. To zarówno przedmioty codziennego użytku, jak m.in. komplety do wina czy whisky, jak i wyjątkowe, wykonane z metali szlachetnych figurki.

Cenną pamiątką, którą przekażemy po latach kolejnym pokoleniem, mogą być także osobiste przedmioty, używane przez nas na co dzień. Czyli choćby wyjątkowe zegarki, luksusowe wyroby piśmiennicze, biżuteria czy galanteria skórzana. Z biegiem lat nabiorą indywidualnego charakteru i staną się nośnikami pamięci o ich użytkowniku.
Pamiątki rodzinne, niezależnie czy są w naszej rodzinie od pokoleń, czy dopiero pojawiły się w naszym domu, ale zostaną z nami na kolejne dziesięciolecia, to znakomity instrument do przekazywania dziedzictwa każdego rodu. Warto o nie dbać, by pielęgnować pamięć o naszej historii i tradycji.

Photo by Gabriel Laroche on Unsplash