Przejdź do treści
Strona główna » Patek Philippe – polski akcent w szwajcarskim zegarmistrzostwie

Patek Philippe – polski akcent w szwajcarskim zegarmistrzostwie

Według stanu na grudzień 2020 roku, na dziesięć najdroższych zegarków sprzedanych na aukcjach, aż osiem to zegarki wyprodukowane przez szwajcarską firmę Patek Philippe. Jest to pierwsza firma w historii, która zaczęła produkować zegarki masowo. A jej założycielem był Polak – Antoni Patek.

Patek Philippe

Antoni Norbert Patek przyszedł na świat w 1812 roku we wsi Piaski Szlacheckie w województwie lubelskim. W wieku 17 lat wstąpił do 1 Pułku Strzelców Konnych i wziął udział w powstaniu listopadowym, w którym dwukrotnie odniósł rany. 3 października 1831 roku odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.

Na polecenie gen. Józefa Bema udał się do Prus, gdzie organizował punkt przerzutowy dla powstańców chcących uciec z kraju po upadku powstania. Sam również wyjechał do Francji, gdzie parał się zecerstwem w drukarni. Następnie osiadł w Genewie, gdzie z początku próbował swoich sił w malarstwie, zaś później zainteresował się zegarmistrzostwem.

Pierwsza spółka

Z początku Antoni sam kupował mechanizmy u genewskich zegarmistrzów i zlecał ich oprawę szwajcarskim rzemieślnikom. W 1839 roku otworzył manufakturę z Czechem Franciszkiem Czapkiem i wspólnie produkowali artystyczne zegarki.

W 1844 roku na wystawie w Paryżu Antoni Patek poznał Adriena Philippe’a – zdolnego zegarmistrza z Francji, twórcę mechanizmu naciągowego z koronką, który pozwalał nakręcać zegarek bez kluczyka. Rok później Patek rozstał się z Czapkiem i założył firmę Patek & Co., w której Adrien Philippe zatrudniony został w charakterze dyrektora technicznego.

Najwyższa półka

Patek na tyle cenił Philippe’a, że w 1851 roku firma zmieniła nazwę na Patek Philippe. Firma postawiła sobie za cel produkcję najlepszych zegarków na świecie. W tym samym roku, w czasie Wystawy Światowej w Londynie, ich zegarek trafił do samej królowej Wiktorii. Był to zegarek kieszonkowy w kopercie stylizowanej wzorami kwiatowymi, zdobiony diamentami o szlifie rozetowym. Wkrótce firma stała się ulubionym producentem zegarków wybieranym przez światową arystokrację.

Antoni Patek zmarł w 1877 roku w wieku 65 lat. Jego syn nie chciał kontynuować tradycji ojca, toteż firmę prowadziła dalej rodzina Philippe’a, przekształcając się w 1901 roku w spółkę akcyjną. W 1932 roku firma została przejęta przez rodzinę Stern, która wcześniej była podwykonawcą Patek Philippe, dostarczając tarcze do zegarków. I w rękach Sternów pozostaje do dziś, zostając tym samym ostatnim, rodzinnym, niezależnym producentem zegarków w Genewie.

Dziedzictwo Patek Philippe

Firma Patka uchodzi za pierwszą w historii, która produkowała zegarki masowo, a także za jedną z najstarszych firm, które produkują zegarki nieprzerwanie od początku swojego istnienia (od 1839 roku).

Produkuje zegarki i mechanizmy o niezwykłym poziomie komplikacji. Zegarek Patek Philippe Henry Graves Supercomplication posiadał tytuł zegarka o największej liczbie komplikacji (24) od 1933, aż do 1989 roku – przez ponad pięć dekad. Jak na razie, żaden inny zegarek tego nie powtórzył.

Do Patek Philippe należy także rekord kwoty osiągniętej na aukcji. Zegarek Patek Philippe Grandmaster Chime ref. 6300A-010 został sprzedany na aukcji w Genewie w 2019 roku za równowartość 31,19 mln USD.

Wśród znamienitych użytkowników zegarków Patek Philippe wymienić można wspomnianą już królową Wiktorię, królową Elżbietę II, księżnę Dianę, papieża Piusa IX, Marię Skłodowską-Curie, Johna F. Kennedy’ego czy Pablo Picasso. Albert Einstein zamówił zegarek u Patek Philippe w 1915 roku, gdy ukończył swoją ogólną teorię względności.

Patek Philippe ma na koncie także szereg patentów, które miały niebagatelny wpływ na przemysł zegarmistrzowski. Wśród nich wymienić należy chociażby pierwszy zegarek na rękę (1868), mechanizm kalendarza wiecznego (1889) czy podwójny chronograf (1902). Ma na koncie także wiele wybitnych egzemplarzy, które cieszą się dziś mianem kultowych, jak chociażby Patek Philippe World Time pokazujący czas dla wszystkich 24 stref czasowych (1939) czy Nautilius – ekskluzywny zegarek sportowy wykonany ze stali (1976).

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.