Przejdź do treści
Strona główna » Paweł Kula BIO–GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy – wystawa w Szczecinie

Paweł Kula BIO–GRAFIE. Patrzenie przez rzeczy – wystawa w Szczecinie

Fotografia jest techniką wywodzącą się z nauk optycznych, a zatem opiera się na zjawiskach związanych ze światłem. To pozornie banalne stwierdzenie niesie ze sobą ogromne konsekwencje, szczególnie wyraźne gdy przyjrzymy się twórczości Pawła Kuli. Zwłaszcza jego ostatniemu cyklowi, niepozornie zatytułowanemu „Bio-grafie”. 

Cykl2, Paweł Kula

Światło to zjawisko fizyczne, fragment promieniowania elektromagnetycznego, jednocześnie mające niemożliwy do przecenienia wpływ na powstanie i funkcjonowanie życia na naszej planecie. Zjawisko fotosyntezy umożliwiło rozwój życia, rzeczywistość postrzegamy głównie dzięki światłu wpadającemu do naszych oczu, cykle dobowe i związane z nimi zachowania roślin i zwierząt podlegają „wędrówce” Słońca po niebie. Te, wydawałoby się, oczywiste fakty, mają fundamentalne znaczenie dla uprawiania fotografii i rozumienia sztuki przez Pawła Kulę.

Wernisaż: 1.04.2022

Wystawa: od 1.04.2022

pl. Żołnierza Polskiego 1-1a, Szczecin

Jak mówi sam artysta:

‒ Wykorzystuję także naturalną światłoczułość ‒ rośliny, powidoki, zjawisko fosforescencji. To, co możemy zobaczyć, nie jest tożsame z istniejącymi rejestracjami świata ‒ w działaniach artystycznych fascynuje mnie ujawnianie obrazów odległych od wizualnych doświadczeń człowieka. Często wykorzystuję nieoczekiwane materiały światłoczułe: rośliny czy własną skórę.

Nowy cykl prac Pawła Kuli to zapisy dokonywane na materiale światłoczułym, jednakże nie tylko wykonane bez użycia tradycyjnego aparatu. To przede wszystkim wizualne ślady wykonane przez różne obiekty, swoiste bio-grafie, odbicia zrealizowane metodą tak bezpośrednią, że niemal intymną, jak dotyk skóry. A jednak docierają do nas dzięki światłu, poprzez oczy. Kolejna z wielkich zagadek natury.

Paweł Kula

Jest to artysta pracujący głównie na polu bardzo szeroko rozumianej fotografii. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Współtwórca stowarzyszeń „Oswajanie Sztuki” oraz „Rezerwatu idei”.

Najważniejszym źródłem artystycznej fascynacji są wszelkie formy fotografii i nieoczekiwane możliwości z nimi związane. Kula własnoręcznie tworzy własne aparaty, urządzenia optyczne do fotografowania. Interesują go błędy procesów fotograficznych, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki bezkamerowe. Jest współtwórcą „solarigrafii” – metody pozwalającej na ekstremalnie długie naświetlanie zdjęć. Jego prace znajdują się w kolekcji „Zachęty Sztuki Współczesnej” oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wybrane wystawy

2006 – Przesilenie / epicentrum / spotkanie, Muzeum Sztuki Współczesnej, Szczecin

2008 – Wszyscy jesteśmy światłoczuli, Galeria Ventzi, Szczecin

2011 – Fotobus, Centrum Kultury i Sztuki, Konin

2011 – Tożsamość Fotografii, Galeria Kobro, Łódź 

2012 – S+: solargraphy and other images, Lume Gallery, Helsinki

2013 – Musrara Art Mix Festival, Jerozolima 

2013 – Light/Dark – remake performance Abramovic i Ulaya (wspólnie z Marią Stafyniak), Galeria Scena, Koszalin

2013 – Time in a Can, Fundación Diario, Madryt

2013 – Stan Rzeczy przy okazji 8. Biennale Fotografii, CK Zamek, Poznań 

2014 – Pole potencjalne, Galeria Siłownia, Poznań 

2014 – To, co możemy zobaczyć, możemy zobaczyć, Galeria Scena, Koszalin

2014 – Łańcuch wydarzeń, Muzeum Sztuki Współczesnej, Szczecin

2015 – Wyborny trup fotografii polskiej, Tiff Festival, Awangarda BWA, Wrocław 

2015 – Przejścia Graniczne, Galeria Biała, Lublin 

2015 – Proximity, Bangkok Art & Culture Centre, Bangkok

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.