Przejdź do treści
Strona główna » Perły Melo Melo – klejnot wieczorny

Perły Melo Melo – klejnot wieczorny

Zdecydowana większość pereł na rynku to perły hodowane, a więc wytwarzanymi przez mięczaki w hodowli. Są jednak perły, których nie da się hodować. Wśród najcenniejszych prym wiodą perły Melo Melo, które często określa się jako klejnot wieczorny.

Perły Melo Melo
Perły Melo Melo

Perły Melo Melo należą do najrzadszych na świecie – jest ich zaledwie kilkaset egzemplarzy. Próby hodowania ślimaków Melo Melo spełzły na niczym. Co ciekawe, aż do lat 90. XX wieku perły te praktycznie nie były znane w Zachodnim świecie. Ich rosnąca światowa popularność to kwestia zaledwie ostatnich dekad.

Skąd biorą się perły Melo Melo?

Te unikalne perły wytwarzane są przez ślimaka Melo Melo, żyjącego w morzach południowo-wschodniej Azji. Głównym obszarem jego występowania są wody w okolicach Wietnamu, Birmy, Tajlandii czy Kambodży. Melo Melo to drapieżnik prowadzący nocny tryb życia. W ciągu dnia zagrzebuje się w dnie morskim. Stanowi on także wielki przysmak kuchni wietnamskiej i chińskiej.

Ślimaki Melo Melo wytwarzają perły w sposób podobny, jak inne mięczaki – gdy do płaszcza stworzenia dostaje się jakieś zanieczyszczenie, zaczyna tworzyć wokół niego płaszcz, aby zmniejszyć dyskomfort. Jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Szansa na pozyskanie perły Melo Melo wynosi jeden na kilka tysięcy.

W przeciwieństwie do ostryg czy małż, nie udało się opracować technologii umożliwiającej hodowli ślimaków Melo Melo. Dlatego wszystkie perły tego typu, które trafiają na rynek, są perłami naturalnymi, wytworzonymi bez udziału człowieka. Sprawia to, że perły te są jeszcze bardziej pożądane.

Próby hodowli

Próby hodowli ślimaka Melo Melo prowadzone były od początku XXI w. w Tajlandii przez Suraphola Chunhabundita – biologa morskiego z Uniwersytetu Chulalangkorn w Bangkoku. Niestety wobec wyczerpania środków finansowych projekt został wstrzymany w 2006 roku, nie doczekawszy się żadnej publikacji.

Charakterystyka pereł Melo Melo

Perły Melo Melo poza charakterystycznym, pomarańczowym kolorem, znane są z porcelanowego połysku oraz idealnie kulistych kształtów. Cechą charakterystyczną pereł Melo Melo, która jednocześnie jest bardzo pożądaną, jest wzór płomienia. W przeciwieństwie do pereł ostryg lub małży perły Melo Melo nie są zrobione z argonitu i koncholiny, a z kalcytu i argonitu. Sprawia to, że przypominają one porcelanę.

Rozmiar

Perły Melo Melo występują w różnych rozmiarach, jednak charakterystyczne dla nich jest to, że pojawiają się większe egzemplarze. Co ciekawe, w przeciwieństwie do pozostałych pereł, rozmiar pereł Melo Melo podawany jest nie w milimetrach, a w karatach, jak to ma miejsce w przypadku diamentów.

Kolor

Kolory pereł wahają się od bladego żółtego, do intensywnie pomarańczowego. Najcenniejszą odmianą są perły w kolorze jaskrawo-pomarańczowym. Czasem mogą one blaknąć pod wpływem światła słonecznego, dlatego o perłach Melo Melo często mówi się, że są one „klejnotem wieczornym” – biżuterią, którą nosi się wieczorem.

Kształt

Perły Melo Melo są dość często idealnie kuliste. Sporadycznie spotykane są egzemplarze o nieregularnych, barokowych lub podłużnych kształtach.

Trwałość i twardość

Perły Melo Melo z uwagi na swój skład chemiczny są twardsze niż tradycyjne perły. Ich twardość wynosi ok. 5 w skali Mohsa (tradycyjne perły mają 2,5-4,5 w skali Mohsa). To sprawia, że są one trwalsze i wytrzymalsze. Odpowiednio pielęgnowane mogą przetrwać wiele dekad.

Struktura płomienia

Wzór przypominający płomienie to prawdopodobnie najpiękniejsza i najbardziej pożądana cecha pereł Melo Melo. To właśnie te perły osiągają najwyższe ceny. Spotykany jest także efekt kociego oka.

Połysk

Perły Melo Melo, szczególnie po wypolerowaniu, mają połysk kojarzący się z porcelaną.

Współczynnik załamania światła

W przypadku pereł Melo Melo współczynnik załamania światła waha się pomiędzy 1,51 a 1,64, a więc zbliżony do szkła crown oraz szkła flint.

Fluorescencja w świetle ultrafioletowym

Zmienna, przeważnie kredowo-niebieska lub pomarańczowa.

Wrażliwość na światło słoneczne

Ekspozycja na promienie ultrafioletowe w naturalnym świetle słonecznym sprawia, że zarówno perły Melo Melo, jak i muszle tego ślimaka, tracą swój pomarańczowy kolor i bledną.  

Ile kosztują perły Melo Melo?

Ze względu na ich ekstremalną rzadkość nie ma jednego, standardowego sposoby wyceniania pereł Melo Melo. Każda z nich wyceniana jest indywidualnie, w oparciu o jakość, wygląd i wagę. Na aukcjach organizowanych przez Christie’s, ceny pereł wysokiej jakości zaczynały się od 75 tys. USD.

Platynowy naszyjnik firmy Tiffany & Co. z białymi i żółtymi diamencikami o łącznej masie 6,5 karata, z perłą Melo Melo o średnicy 23 mm, wyceniony został 300 tys. USD.

Za najdroższą perłę Melo Melo z pewnością uznać należy perłę Wschodzącego Słońca, zwaną także perłą Bao Dai (od nazwiska jej najsłynniejszego właściciela). Bao Dai był ostatnim cesarzem Wietnamu (panował w latach 1926-1945). Perła ma 397,52 karaty (37,57 x 37,97 mm). W latach 1993-1996 perła została zakupiona przez anonimowego kupca, który w późniejszym czasie odrzucał wiele ofert kupna. Rekordową z nich była ta, złożona przez księcia Jugosławii Dimitriego Karageorge, która wynosiła 7 mln USD. Spotkała się jednak z odmową.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.