Od ponad dwóch dekad żyjemy w rozpędzonym XXI wieku, mimo postępu technologicznego i naukowego, zdarza nam się zapomnieć o racjonalności, a nasze pierwotne instynkty ściągają naszą uważność na meandry absurdu. Wówczas do akcji wkraczają „gdzieś tam zasłyszane” przesądy. Zaczynamy się zastanawiać nad tradycjami czy zabobonami. Tak też jest z pierścionkami zaręczynowymi, które otoczone są licznymi przesądami i mitami. Poznajcie niesamowite przesądy na temat pierścionków zaręczynowych. Co przynosi pecha w dniu ślubu?
Pierścionek zaręczynowy skąd się biorą przesądy?
Zwyczaj dawania pierścionków ukochanej sięga czasów antycznych, wówczas pierścionek bardziej symbolizował przynależność do mężczyzny, niż obietnicę poślubienia. Formalne zaręczyny zaczęto praktykować w średniowieczu. Kilka wieków później w zaręczynach towarzyszył prawnik, aby wydarzenie miało bezpośrednio prowadzić do ślubu. Przez wieki wokół pierścionka zaręczynowego powstało wiele mitów. Trudno ustalić, czy wywodzą się one z pragmatycznego podejścia do dbania o biżuterię, czy faktycznie następowały po sobie niefortunne zdarzenia. Oczywiście zwyczaje i przesądy związane z zaręczynami często łączą się z wartościami kulturowymi i sentymentalnymi, co powoduje, że tworzy się dodatkowa aura niezwykłości.
Przesądy, które warto znać
Przede wszystkim podejdźmy do sprawy z przymrużeniem oka. Potraktujmy przesądy jako element folkloru. Wszystkie te wierzenia miały na celu zapewnienie powodzenia młodej parze, aby szczęście im sprzyjało przez całe wspólne życie. Dlatego w mniej lub bardziej abstrakcyjny sposób chciano wyeliminować pecha u narzeczonych. Dokładano wszelkich starań, aby nie doszło do zerwania zaręczyn. Tak więc najpopularniejsze przesądy związane z małżeństwem mogły być wyrazem troski i wsparcia młodych.
Zgubienie pierścionka zaręczynowego
Pierścionek oznacza przede wszystkim miłość i oddanie. Istnieją jednak przesądy, którym można się przyjrzeć. Staramy się dbać o ulubioną biżuterię, dlatego zgubienie lub uszkodzenie pierścionka zaręczynowego często uważane jest za nieszczęście. Strata pierścionka może zapowiadać problemy w związku. Dlatego powinno się jak najszybciej odnaleźć zgubę lub postarać się o nowy dla swojej wybranki.
Za mały lub za duży pierścionek zaręczynowy
Pierwszy przesąd może wiązać się z kolejnym o odpowiednim rozmiarze pierścionka. Okazuje się, że trwałość przyszłego związku może zależeć od tego, czy dobrze będzie dobrany rozmiar biżuterii. Jeżeli pierścionek jest za duży lub za mały można, to traktować jako zły omen. Jest wiele interpretacji tej niefortunnej sytuacji. Za duży pierścionek łatwo zgubić, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy jest dobrze dobrany. Niektórzy wierzą, że za duży pierścionek może oznaczać niepowodzenie w małżeństwie i zdradę. Natomiast gdy pierścionek jest za mały, może to świadczyć o niedopasowaniu przyszłych małżonków. Ciasny pierścionek może też oznaczać, że kobieta będzie się „dusiła” w małżeństwie, a mężczyzna będzie dominował. Dlatego pamiętajmy, że noszenie pierścionka zaręczynowego powinno być przyjemnością, a nie torturą wynikającą ze złego dopasowania biżuterii.
Upuszczenie pierścionka zaręczynowego
Przesądy mówią, że kolejny zły znak to upuszczenie pierścionka podczas oświadczyn lub ślubu. Po takim zdarzeniu przyszłe małżeństwo może spodziewać się problemów w relacji, a związek nie przetrwa długo. Każdemu zdarza się coś upuścić, najważniejsze jest to, aby z fasonem, szybko i sprawnie włożyć pierścionek na palec ukochanej. A uśmiechem odczarować zły omen.
Wybór kamienia a przesądy
W czasie stuleci powstało wiele przesądów dotyczących małżeństwa i jego powodzenia. Źle dobrany kamień przynosi pecha. Na czarnej liście znajdują się opal, perła lub inne kamienie w bardzo ciemnym kolorze. Już w średniowieczu opal obrósł w wiele niekorzystnych mitów. Był kojarzony ze złymi i demonicznymi mocami. Perła przez lata była alegorią piękna, ale będącego owocem cierpienia. Niektórzy nazywali je łzami aniołów lub istot morskich. Wiązało się to z przesądem, że taka ozdoba spowoduje łzy i problemy w życiu. Niektórzy uważają, że czarny kolor przyciąga niepomyślności oraz symbolizuje smutek. Czarne perły czy onyks mogły zwiastować cierpienie i niepowodzenie. Dlatego warto trzymać się sprawdzonej klasyki, nigdy nie zawiedzie pierścionek zaręczynowy z diamentem, który będzie symbolizował trwałość i piękno. Świetnym rozwiązaniem jest też pierścionek zaręczynowy z rubinem, który oznacza miłość, pożądanie i mówi się, że wzmacnia uczucia.
Z czego powinien być wykonany pierścionek?
Trwałość przyszłego związku małżeńskiego może zależeć od tego, z jakiego metalu jest wykonany pierścionek zaręczynowy. Według wielu tradycji pierścionek powinien być wykonany z jak najtrwalszych metali. Dlatego wybór złota – najszlachetniejszego z metali, okazuje się najprostszym wyborem. Pierścionek wykonany ze złota będzie służył latami i będzie przypominał tę piękną chwilę zaręczyn. Złoto symbolizuje niezniszczalność i wieczność. Jego blask i kolor pozostanie na zawsze, tak jak powinna zostać miłość i wierność w związku.
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?
Co ciekawe, wiele osób uważa, żepierścionek zaręczynowy powinien kosztować trzy pensje mężczyzny. Jednak czy naprawdę wartość pierścionka może przynosić nieszczęście? Być może ten przesąd bierze się z praktycznego podejścia do małżeństwa i jego obietnicy. Drogi pierścionek mógł być gwarancją ślubu.
Co naprawdę ma ogromne znaczenie
Wybór pierścionka zaręczynowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru, kształtu czy ozdób znajdujących się na nim, może przyprawić o zawrót głowy. A do tego, dochodzą przesądy z pierścionkiem zaręczynowym, które mogą wpływać na powodzenie ślubu. Przesądy towarzyszą ludzkości od wieków i ciągle wiele osób wierzy w zabobony, ale czy my też musimy na to zwracać uwagę? Sam temat zaręczyn z jednej strony cieszy, a z drugiej trochę stresuje, dlatego warto się skupić na jego najlepszych aspektach. Przecież chodzi o wspólne życie w miłości i radości. Pierścionek symbolizuje, to co wy mu narzucicie, to wy musicie nadać mu jego atrybuty – bez względu na kolor czy cenę.