Sztuka naszych czasów jest tak samo wspaniała, jak w każdej poprzedniej epoce. Prawdopodobnie urodzili się i mieszkają wśród nas przyszli Picasso, Modigliani czy Matejko. Jak rozpoznać owe talenty i jak wybrać swoje pierwsze dzieło do kolekcji?
Literatura
Mitem, z którym należy się na początku rozprawić jest to, że zacząć trzeba od zakupu obrazu. W rzeczywistości, jeżeli chcielibyśmy, aby wybór tego pierwszego dzieła był dla nas satysfakcjonujący przez długie lata, zacząć powinniśmy od przeczytania kilku książek traktujących o dziełach sztuki i artystach, monografii i artykułów publikowanych przez krytyków i ekspertów. Publikacje tego typu bez trudu odnaleźć można w dobrych księgarniach czy sklepach muzealnych m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Łodzi i innych miastach.
Na początek warto zapoznać się z pozycją Ernsta Hansa Gombricha „O sztuce”, która w łatwy i dostępny sposób przekazuję wiedze z historii sztuki, nie zanudza czytelnika, a wręcz odwrotnie – wciąga w ten tajemniczy świat. Druga pozycja dotyczy współczesnej sztuki polskiej ostatnich sześciu dekad. „Sztuka w Polsce 1945-2005” Andy Rottenberg – jednej z najważniejszych polskich kuratorek, byłej dyrektorki narodowej galerii sztuki w Warszawie – Zachęty.

Obcowanie ze sztuką
Kolejnym krokiem jest zwiedzenie kilku wystaw muzealnych – w samotności lub w towarzystwie wytrawnego znawcy sztuki. Warto udać się także na kilka wystaw do komercyjnych galerii, a także targi sztuki w kraju i za granicą. Im więcej obrazów zobaczymy, im więcej rozmów odbędziemy z ekspertami, tym większa szansa, że już pierwszy wybór okaże się tym właściwym i pozostanie z nami na zawsze.
Nie zapomnijmy o możliwościach, które dają nam Internet i media społecznościowe. Największe polskie i zagraniczne galerie, prezentują swoich artystów w przestrzeni wirtualnej, organizują wystawy, spotkania z artystami i kuratorami on-line. Liczni kolekcjonerzy za pośrednictwem Instagrama prezentują swoje kolekcje, dzielą się opiniami, pokazują pracownie artystów. Mamy możliwość zobaczyć które dzieła sztuki kupują gwiazdy – Leonardo DiCaprio czy Beyonce. Internet umożliwia nam także bierne uczestnictwo w aukcjach sztuki na całym świecie, transmitowanych przez najbardziej prestiżowe domy aukcyjne w USA, Londynie, Chinach czy w Polsce.
Warto poświęcić czas i przebrnąć przez mnóstwo zdjęć, slajdów, książek, jednak pamiętajmy o tym, że żaden monitor nie jest w stanie przekazać pełnej kolorystyki obrazu, jego proporcji i oddziaływań emocjonalnych. Tylko żywy kontakt ze sztuką pozwala na pełną edukację, a potem na świadome i trafne decyzje zakupu. Obraz będziemy kontemplować w naszym mieszkaniu i pozostawimy jako wartość przyszłym pokoleniom.
Czas
Ostatnia ważna rzecz to czas. Nie powinniśmy się spieszyć. Sztuka wymaga uwagi i koncentracji, a na to potrzeba czasu. Czasu potrzeba także na to, by wyrobić sobie własne zdanie i rozpoznać, który kierunek nas interesuje, którymi artystami jesteśmy zachwyceni, a które nazwiska nie wzbudzają w nas większego entuzjazmu. Dlatego też nie warto podejmować decyzji pochopnie i w pośpiechu.

Ekspert rynku dzieł sztuki, doświadczona art advisor, a przy tym artystka i konserwatorka dzieł sztuki. Kwalifikacje zdobywała na kluczowych stanowiskach w domach aukcyjnych. Członkini ZPAP, SAMP oraz międzynarodowego stowarzyszenia antykwariuszy CINOA. Wyróżniona stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (wyróżnienie rektorskie), Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie.
Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023
