Przejdź do treści
Strona główna » Sztuka współczesna: pierwszy obraz do kolekcji

Sztuka współczesna: pierwszy obraz do kolekcji

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Sztuka naszych czasów jest tak samo wspaniała, jak w każdej poprzedniej epoce. Prawdopodobnie urodzili się i mieszkają wśród nas przyszli Picasso, Modigliani czy Matejko. Jak rozpoznać owe talenty i jak wybrać swoje pierwsze dzieło do kolekcji?

Obraz Jacksona Pollocka w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Fot. Carl Mikoy, flickr.com, CC BY 2.0
Obraz Jacksona Pollocka w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Fot. Carl Mikoy, flickr.com, CC BY 2.0

Literatura

Mitem, z którym należy się na początku rozprawić jest to, że zacząć trzeba od zakupu obrazu. W rzeczywistości, jeżeli chcielibyśmy, aby wybór tego pierwszego dzieła był dla nas satysfakcjonujący przez długie lata, zacząć powinniśmy od przeczytania kilku książek traktujących o dziełach sztuki i artystach, monografii i artykułów publikowanych przez krytyków i ekspertów. Publikacje tego typu bez trudu odnaleźć można w dobrych księgarniach czy sklepach muzealnych m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Łodzi i innych miastach.

Na początek warto zapoznać się z pozycją Ernsta Hansa Gombricha „O sztuce”, która w łatwy i dostępny sposób przekazuję wiedze z historii sztuki, nie zanudza czytelnika, a wręcz odwrotnie – wciąga w ten tajemniczy świat. Druga pozycja dotyczy współczesnej sztuki polskiej ostatnich sześciu dekad. „Sztuka w Polsce 1945-2005” Andy Rottenberg – jednej z najważniejszych polskich kuratorek, byłej dyrektorki narodowej galerii sztuki w Warszawie – Zachęty.

Alek Slon, Ceremony
Alek Slon, Ceremony, 140×140 cm, olej na płótnie, spray, 2017

Obcowanie ze sztuką

Kolejnym krokiem jest zwiedzenie kilku wystaw muzealnych – w samotności lub w towarzystwie wytrawnego znawcy sztuki. Warto udać się także na kilka wystaw do komercyjnych galerii, a także targi sztuki w kraju i za granicą. Im więcej obrazów zobaczymy, im więcej rozmów odbędziemy z ekspertami, tym większa szansa, że już pierwszy wybór okaże się tym właściwym i pozostanie z nami na zawsze.

Nie zapomnijmy o możliwościach, które dają nam Internet i media społecznościowe. Największe polskie i zagraniczne galerie, prezentują swoich artystów w przestrzeni wirtualnej, organizują wystawy, spotkania z artystami i kuratorami on-line. Liczni kolekcjonerzy za pośrednictwem Instagrama prezentują swoje kolekcje, dzielą się opiniami, pokazują pracownie artystów. Mamy możliwość zobaczyć które dzieła sztuki kupują gwiazdy – Leonardo DiCaprio czy Beyonce. Internet umożliwia nam także bierne uczestnictwo w aukcjach sztuki na całym świecie, transmitowanych przez najbardziej prestiżowe domy aukcyjne w USA, Londynie, Chinach czy w Polsce.

Warto poświęcić czas i przebrnąć przez mnóstwo zdjęć, slajdów, książek, jednak pamiętajmy o tym, że żaden monitor nie jest w stanie przekazać pełnej kolorystyki obrazu, jego proporcji i oddziaływań emocjonalnych. Tylko żywy kontakt ze sztuką pozwala na pełną edukację, a potem na świadome i trafne decyzje zakupu. Obraz będziemy kontemplować w naszym mieszkaniu i pozostawimy jako wartość przyszłym pokoleniom.

Czas

Ostatnia ważna rzecz to czas. Nie powinniśmy się spieszyć. Sztuka wymaga uwagi i koncentracji, a na to potrzeba czasu. Czasu potrzeba także na to, by wyrobić sobie własne zdanie i rozpoznać, który kierunek nas interesuje, którymi artystami jesteśmy zachwyceni, a które nazwiska nie wzbudzają w nas większego entuzjazmu. Dlatego też nie warto podejmować decyzji pochopnie i w pośpiechu.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.