Przejdź do treści
Strona główna » Ufodziciel II. Bizarriusz polski – wystawa Piotra Urbanka w Kielcach

Ufodziciel II. Bizarriusz polski – wystawa Piotra Urbanka w Kielcach

W czwartek 21 lipca o godzinie 19 w kieleckim Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 rozpocznie się wernisaż wystawy „Ufodziciel II. Bizarriusz polski”. Kilkanaście premierowych prac malarskich, których autorem jest Piotr Urbanek, można będzie oglądać w Kielcach do końca sierpnia.

Macabreakdance III – Piotr Urbanek

Tekst kuratorski

Piotr Urbanek w ramach najnowszej wystawy pod zagadkowym tytułem „Ufodziciel II. Bizarriusz polski” przedstawia  kilkanaście premierowych prac malarskich, wykonanych w technice olejnej na płótnie. Prace nacechowane są pietyzmem i dbałością o szczegół. Tworzą one cykl spójny stylistycznie. Autor poddaje analizie własne sny, które przetwarza w obrazy. Niektóre przedstawienia kojarzą się z literaturą lub powieścią graficzną,  inne natomiast  z motywami przeniesionymi z filmów. Tytuł obrazu wydaje się być przewodnikiem po świecie wizji artysty, który wypełnił swoje płótna wyimaginowanym pejzażem, gęstą strukturą figur i symboli ujętych w konwencji horror vacui. Przestrzeń jest umowna, wypełniona „akwatycznym” błękitem- sugerującym substancję snu – zaburzona jest nienaturalnej wielkości postaciami, przedmiotami czy dekoracyjnymi elementami architektury. Sceny przypominają te rodzajowo–alegoryczne czy religijno– wizyjne, które obecne były w malarstwie średniowiecza i renesansu  – Hieronima Boscha i Pietera Bruegla, czy też w późniejszym malarstwie wybranych surrealistów. Równolegle dzieła wpisują się w nurty kojarzące się z estetyką zwaną magicznym realizmem.

Wizje malarskie Piotra Urbanka są wynikiem wieloletnich poszukiwań, badań i eksperymentów a także doskonalenia warsztatu malarskiego, dzięki czemu spójne w przekazie, potrafią wciągnąć widza w swój zagadkowy świat.

dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy

Pies Baskervillów – Piotr Urbanek

Tekst autorski

Wystawa: 21.07 – 31.08. 2022

Wernisaż: 21.07 godz. 19

Salon Goldenmark, ul. Silniczna 5, Kielce

Nie trzeba być zamkiem

by być nawiedzonym

Nie trzeba być domem

by gościć demony

Lepsze z duchem samotne

spotkanie na piętrze

Niż własnego mózgu

przedziwne wnętrze.”

Emily Dickinson

Obrazy dla starego świata.

Istnieje sinusoida określająca następujące po sobie epoki w dziejach nowożytnych. Naprzemiennie występują po sobie kolejno epoka rozumu i epoka wiary. Znakomity francuski historyk George Duby w jednej ze swoich książek udowodnił, że w ogóle dzielenie historii na epoki jest z gruntu błędne, jakkolwiek w tym przestępnym podziale zawiera się jakaś prawidłowość, choć nazywać średniowiecze wiekami średnimi to wielkie uproszczenie jeśli nie ignorancja. Dziwaczność, kontrasty, oplatają niczym bluszcz z bordiur, jak alegoryczny język sztuki średniowiecznej i znajduje swoje przedłużenie w barokowych tańcach śmierci, w irracjonalnym, nadrzeczywistym świecie surrealistów, znajduje wyjątkowo intensywne sensy, w przepowiedniach, przeczuciach, zebranych również w świecie snów, zbiorowej, jungowskiej nieświadomości i koincydencjach. Dzięki projekcjom sennym, projekcjom na jawie, odbywam “podróż w miejscu”, która na pozór może wydać się bezpieczną. Jednak już tylko podczas spaceru w labiryncie mózgu można wywołać jeśli nie potwora, to cień, z którym nie sposób się nie zmierzyć. Unikając go, wybierając inny korytarz odwleka się tylko w czasie nieuchronność.

Obrazy są zapisami przemyśleń, kierują w stronę oniryczno – metaforyczną, a inspiracje literaturą widać gołym okiem. Formalnie rysunkowość wskazuje na domenę konkretnej linearności, obowiązującą w sztuce średniowiecza i renesansu. Całe kompozycje pojawiają się w wewnętrznym polu mojego widzenia jako całość kompozycyjna, z niewielkimi domieszkami, które pojawiają się w procesie tworzenia.

W moim przekonaniu konwencja horror vacui oferuje w wysokim stopniu możliwość stworzenia magicznej atmosfery światów równoległych. Dla mnie nie mniej istotnych niż przyjęta realność.

Stoimy w progu, w przeciągu nowego świata, uwiedzeni albo zmuszeni do obejrzenia obrazów za unoszącą się kurtyną.

Piotr Urbanek

Ex Cathedra II – Piotr Urbanek

Piotr Urbanek – biogram

Dr Piotr Urbanek (ur. w 1976 r., w Kielcach) studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki, w Pracowni Wklęsłodruku prof. Stanisława Wejmana, za cykl kolorowych akwafort „Mitomania” (cykl parafraz greckich mitów). Tytuł doktora sztuk pięknych obronił cyklem prac malarskich „Horror Vacui, na jawie i w marzeniach sennych”  w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im J. Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku malarstwo w pracowni prof. Wiesława Łuczaja.

Swoje dzieła prezentował zarówno na wystawach indywidualnych jak  i zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju np. w USA i w Irlandii. Ma na koncie szereg nagród, w tym m.in. nagrody rektora Uniwersytetu im J. Kochanowskiego w Kielcach, a także pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polska dla wszystkich”.

Artysta od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym, odwołując się do sztuki średniowiecznej i surrealnej. Trzon twórczości Piotra Urbanka budują dzieła o rozbudowanej narracji formalnej. Inspiracją jest dla niego sfera sacrum, która nie ogranicza się do jakiegokolwiek kręgu religijnego, ale odwołuje się do ezoteryki, okultyzmu, psychoanalizy, a w szczególności do antropologii kultury. 

Piotr Urbanek

Tytuł wystawy: Ufodziciel II. Bizarriusz polski. 

Wernisaż 21 lipca, czwartek godzina 19:00 wystawa : lipiec – sierpień

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Kielce

Patronat: ArsForum, ZPAP

Patronat medialny: Radio eM Kielce

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.