Przejdź do treści
Strona główna » Piotr Woroniec jr – Mapy – wystawa w Kielcach

Piotr Woroniec jr – Mapy – wystawa w Kielcach

Piotr Woroniec, Maping, technika mieszana na płótnie, 100×100 cm, 2022

Piotr Woroniec jr to artysta, który podąża świadomie w kierunku syntezy wypowiedzi, malując obrazy, rozbudzające nie tylko zmysł wzroku. Dotykają one wątków humanistycznych, związanych z kondycją człowieka, kierując uwagę ku pozostałym
i balsamowanym  z pieczołowitością okruchom życia. Artysta tworzy zbiór wspomnień
i emocji zestawianych w formie obrazów, których materia malarska pochłania fragmenty zapisków ludzkiej aktywności. Ich obecność w ramach wypowiedzi twórczych, nobilituje je w ramach artystycznego upcyklingu, stanowiąc echa duchampowskich zabiegów formalnych.

Wernisaż 16.09.2022

Wystawa: 8.09-7.10.2022

ul. Silnicza 5, Kielce

Dla artysty znaleziony okruch, strzępek zapisanych odręcznie notatek lub pamiętników prowokuje, by powołać je do życia w nowym kontekście, którego ramę wyznaczają rozpostarte płótna. Te zaś w procesie twórczym  stają się mapą emocji i odczuć, które  są wypadkową obserwacji poczynionych przez artystę – żywy sejsmograf, reagujący na ładunek emocjonalny, skrywany w artefaktach, których cykl życia pozornie już się zakończył. Malarz zbudował – wzorem richterowskiego – archiwum fragmentów rzeczywistości w postaci realnie istniejących przedmiotów. W ramach uprawianej przez siebie strategii twórczej, zestawia je z malarskimi mediami, nanoszonymi w odważnych gestach na powierzchnię płótna. Czyni to nie tylko za pośrednictwem farby i pędzli, ale również przy użyciu szpachli, której chropawe płaszczyzny nawarstwiają się na płótnie, uwidaczniając dukt prowadzonego po powierzchni przedstawienia narzędzia. 

Twórczość Piotra Worońca jr wymyka się tradycyjnym ramom klasyfikacji. To artysta którego malarstwo, wsparte wrażliwością i namysłem nad człowiekiem, wyznacza własną drogę kreacji, dokonując aktów transgresji – wychodząc dalece poza asekuracyjnie przyjmowane mody i nurty. Tworzy własną konstelację wizualnych komunikatów i topografię emocji, za każdym razem coraz bliżej docierając do istoty poznania. 

dr Artur Bartkiewicz
kurator wystawy

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.