Przejdź do treści
Strona główna » Podróż w głąb siebie – wystawa Agaty Buczek

Podróż w głąb siebie – wystawa Agaty Buczek

Życie to taka fajna świnia
Życie to taka fajna świnia, Agata Buczek

O wystawie

Agata Buczek

Podróż w głąb siebie

24 lipca – 1 października

Salon Goldenmark, Katowice, Młyńska 17

Z przyjemnością zapraszamy Państwa na „podróż w głąb siebie” z Agatą Buczek – jedną z najbardziej utalentowanych malarek młodego pokolenia w Polsce. Agata od lat uprawia malarstwo inspirowane surrealizmem i impresjonizmem, które z jednej strony jest bardzo sugestywne, z drugiej zaś pozostawia duże pole do własnych interpretacji i wrażeń.

Oczywiste odniesienia do wspomnień z dzieciństwa i surrealistycznych wizji rodem ze snów prowadziły artystkę jej własną niezwykłą drogą. Wspaniałe kompozycje kolorystyczne, zawsze obecne, w malarstwie Agaty Buczek, w ostatnich dziełach uzyskują coraz bardziej przestrzenny i sugestywny charakter.

Wyraźną inspiracją wydaje się być dla nich nieskończona ilość kombinacji jaką tworzą na niebie drobiny wody w jej różnych postaciach tworzących chmury. Te niezwykłe wizje barwnego nieba zachwycają bardzo dekoratywnym charakterem. Dzięki nim artystyczna wizja malarki pozostawia sporo miejsca dla odbiorcy jej sztuki a jej dzieła nie tylko mogą zabrać nas w podróż do magicznych krain z dzieciństwa ale też są doskonałą ozdobą nawet najbardziej wymagających wnętrz.

Kurator wystawy: Marcin Lenar

O artystce

Artystka urodzona w 1988 r. Malarstwo, od najmłodszych lat, jest jej największą pasją i sposobem na życie.

Malarstwo Agaty Buczek skłania do refleksji, jest pełne symboliki i metafor. Niewielkie postacie dzieci na obrazach, można odczytywać jako alegorię emocji dorosłych i próbę odbycia niezwykłej podróży w przeszłość.

Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, zarówno w kraju jak i za granicą. Malarka współpracuje z galeriami, bierze udział w międzynarodowych konkursach i wystawach, zdjęcia obrazów chętnie są wykorzystywane w publikacjach (np. okładka dwumiesięcznika „Niebieska linia”).

Tworzy w dwóch charakterystycznych tylko dla niej stylach. Pierwszy z nich to obrazy surrealistyczne. Tematycznie często są umiejscowione pod wodą, co jest swoistą metaforą ludzkiego umysłu. Linia wody może być odczytywana jako granica między świadomością a podświadomością.

Drugim nurtem w malarstwie Agaty Buczek jest nowoczesny „impresjonizm”. Artystka za pomocą bardzo grubo kładzionej farby i gry światła ukazuję świat w jaskrawych barwach, w zakrzywionym zwierciadle, widziany przez „różowe okulary”.

W najnowszych seriach obrazów artystka stawia na niezwykłe kompozycje wyraźnie inspirowane złożonością i zmiennymi kolorami nieba. To właśnie kolor odgrywa w tych kompozycjach kluczową rolę.

Obydwa style łączy magia czerpana z beztroskich czasów dzieciństwa. Warto odwiedzić ten niezwykły świat, w którym dawne wspomnienia nabierają magicznie realnych kształtów.

Wybrane wystawy

2020 – wystawa V weekend ze sztuką, wraz z Iloną Herc, Krzysztofem Ludwinem, Dariuszem Milińskim, Adamem Papke, Dariuszem Twardochem i Zbigniewem Święcińskim, Hotel Niebieski w Krakowie

2018 – wystawa pt. „Endorfiny” w Łysym Pingwinie w Warszawie;

2017 – wystawa pt. „Emocje” w Galerii Delfiny w Warszawie;

2016 – wystawa pt. „Allegory” w Bazylei w Szwajcarii;

2016 – wystawa w Bazyliszku Saloniku Sztuk Rozmaitych w Bielsku-Białej;

2015/2016 – wystawa w Galerii Wzgórze w Bielsku-Białej;

2015 – wystawa w Vincennes we Francji;

2014 – wystawa w restobarze 8My Kwadrat w Warszawie.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.