Przejdź do treści
Strona główna » Podsumowanie roku 2023

Podsumowanie roku 2023

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Ostatnie lata dostarczyły nam licznych niespodzianek i przyzwyczaiły do stałej niepewności, a rok 2023 nie był pod tym względem inny. Niektóre wydarzenia miały natychmiastowy wpływ na nasze życie i finanse, podczas gdy inne zaczną oddziaływać w przyszłości. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych z nich.

Złoto ustanowiło nowy rekord

Cena złota wzrosła o ok. 14% w 2023 roku. Osiągnęła również na moment nowy rekordowy poziom 2 147 USD za uncję w grudniu. Sytuacja ta była jednak krótkotrwała i nietypowa, a cena szybko wróciła do okolic 2 020 USD za uncję. W dalszym ciągu perspektywy dla złota pozostają bardzo mocne.

Wybory parlamentarne w Polsce

Wybory parlamentarne w Polsce miały miejsce 15 października i zakończyły się niepomyślnie dla Prawa i Sprawiedliwości. Partia ta nie uzyskała wystarczającej liczby głosów, by rządzić samodzielnie, ani nie była też w stanie utworzyć koalicji. Tym samym zakończyły się 8-letnie rządy PiS. Rząd Donalda Tuska, powstały w ramach koalicji partii opozycyjnych, został zaprzysiężony 13 grudnia.

Rozszerzenie NATO

W reakcji na agresję Rosji wobec Ukrainy, Finlandia i Szwecja zgłosiły chęć przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co zakończyło się oficjalnym przyjęciem Finlandii do NATO w kwietniu 2023 roku. Wejście Szwecji do sojuszu opóźnia się z uwagi na brak zgody ze strony Węgier i Turcji, choć według ostatnich doniesień, stanowisko Ankary uległo zmianie.

Koniec pandemii COVID-19?

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 5 maja zakończenie globalnego zagrożenia związanego z pandemią COVID-19. 1 lipca zniesiono stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, likwidując wszelkie obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek.

Nieudana ofensywa Ukrainy

Pomimo nadziei na ukraińską kontrofensywę, linie frontu w Donbasie przesunęły się w niewielkim stopniu. Brak dominacji w powietrzu oraz opóźnienia w dostawach sprzętu stanowiły kluczowe wyzwania dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Azerbejdżan zajmuje Górski Karabach

Konflikt między Azerbejdżanem a Armenią o Górski Karabach osiągnął punkt kulminacyjny w 2023 roku. We wrześniu Azerowie zajęli całe terytorium w ciągu zaledwie kilku dni. Zaowocowało to masową migracją Ormian ze spornego terytorium.

Atak Hamasu na Izrael i naloty na Gazę

Atak Hamasu na terytorium Izraela w październiku przyczynił się do najkrwawszych wydarzeń w historii Izraela. W odwecie Izrael rozpoczął bombardowania Gazy, które zaowocowały tysiącami ofiar wśród Palestyńczyków. W tym w znaczącej części kobiet i dzieci.

Postęp sztucznej inteligencji

2023 był rokiem zdecydowanego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji. Obecnie staje się coraz bardziej zaawansowana i powszechnie dostępna. Narzędzia takie jak Chat GPT czy Midjourney znalazły zastosowanie w rządach, firmach i różnego rodzaju instytucjach, wywołując liczne dyskusje między zwolennikami a przeciwnikami.

Wyścig kosmiczny

Pomimo że misja załogowa na Marsa pozostaje w sferze przyszłości, 2023 był świadkiem dwóch bezzałogowych misji na Księżyc. Rosyjska sonda Łuna-25 doświadczyła niepowodzenia podczas lądowania, podczas gdy Indie osiągnęły sukces w misji Chandrayaan-3, stając się czwartym krajem na świecie, który osiągnął udane lądowanie na Księżycu.

Populacja Indii vs. Chiny

Indie wyprzedziły Chiny pod względem liczby ludności, osiągając szacunkowo 1,43 mld mieszkańców. Prognozy dla Chin również nie napawają optymizmem, przewidując spadek populacji o 100 mln do połowy stulecia, podczas gdy Indie mają zwiększyć swoją liczebność do 1,7 mld ludzi.

Rekordowe temperatury globalne

Rok 2023 okazał się być jednym z najgorętszych w historii, z globalną średnią temperaturą o 1,43 stopnia wyższą niż przed epoką przedindustrialną. Towarzyszyły mu ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów w USA, opady deszczu na Florydzie, pożary w Kanadzie, a także tragiczne skutki cyklonów na Północnym Wybrzeżu Afryki i w rejonie Oceanu Indyjskiego.

Rok 2023 był z pewnością pełen przełomowych wydarzeń, które kształtowały bieg historii i wpływały na różne aspekty życia globalnej społeczności.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.