Przejdź do treści
Strona główna » Producenci złota w Europie

Producenci złota w Europie

Kupuj sztabkę

Pierwszym krajem, który przychodzi na myśl, gdy mówimy o złocie, jest bez wątpienia Szwajcaria. I bardzo słusznie. Europejskim epicentrum złota jest właśnie Szwajcaria, ale też Niemcy. Na obrzeżach znajdują się też Włochy, Austriacy czy Brytyjczycy.

Sztabki złota niemieckiego producenta C.Hafnera

Producentów złota podzielić możemy na cztery zasadnicze kategorie: 

 • producenci zajmujący się rafinacją, przetwórstwem i półproduktami na potrzeby branż jubilerskiej, zegarmistrzowskiej oraz technologicznej,
 • producenci złotych sztabek,
 • mennice produkujące monety bulionowe,
 • mennice produkujące monety okolicznościowe.

Znaczącym segmentem rynku, który nie jest dostrzegany z poziomu indywidualnego konsumenta są właśnie firmy zajmujące się recyclingiem, rafinacją i półproduktami np. na potrzeby rynku jubilerskiego bądź zegarmistrzowskiego. 

Są to takie firmy jak Agosi AG (Niemcy, część Umicore), Aurubis AG (Niemcy) czy Boliden Commercial AB (Szwecja). Niektóre z nich, jak Chimet S.p.A. (Włochy) zajmują się również produkcją sztabek bankowych 12,5 kg

Producenci złotych sztabek

W tej kategorii odnajdziemy firmy, których marki są bardzo dobrze znane osobom obeznanym z rynkiem złota. Są to chociażby Argor-Heraeus SA (Szwajcaria), C.Hafner GmbH (Niemcy), Valcambi SA (Szwajcaria) czy MKS PAMP SA (Szwajcaria). Jak nietrudno zauważyć, firmy te skupiają się wokół dwóch krajów: Szwajcarii i Niemiec. Ale są też firmy włoskie: TCA S.p.A. czy Italpreziosi S.p.A.

Sztabka złota 1 uncja C.Hafner

Koncentracja producentów złotych sztabek w centralnej części Europy to z jednej strony zaszłości historyczne, z drugiej zaś strony kwestie wynikające z ekonomii. Jeśli dodamy do tego Austrię (Mennica Austriacka) i Wielką Brytanię (Mennica Królewska) zobaczymy, że kraje przodujące w produkcji złota w Europie znajdują się na linii łączącej dwa historyczne mocarstwa: Cesarstwo Rzymskie i Imperium Brytyjskie. 

Szwajcaria jako centrum Europy, również cieszy się szczególnym statusem. W artykule o tym, jak Szwajcaria stała się potentatem zegarkowym przybliżyliśmy nieco tło historyczne branży. Lokalizacja wielu firm produkujących złote sztabki akurat w Szwajcarii ściśle wiąże się z faktem, że kraj ten był – i jest do dziś – europejskim centrum złota. Neutralność Szwajcarii oraz regulacje prawne sprawiają, że Szwajcaria jest wybierana jako miejsce alokacji majątku, co z kolei przekłada się na dużą koncentrację producentów złota, zegarków oraz innych usług i produktów klasy premium.

W przypadku Niemiec przytoczyć możemy chociażby miasto Pforzheim, w którym mieszczą się firmy Agosi AG czy Heimerle + Meule GmbH. Nazywane jest ono „Złotym miastem” z uwagi na przemysł jubilerski i zegarmistrzowski. Niemcy i Szwajcaria są też krajami, w których kupuje się najwięcej złota fizycznego w Europie. W 2022 było to odpowiednio 185,3 i 48,7 ton. 

Lista europejskich producentów sztabek, akredytowanych w LBMA:

 • Argor-Heraeus SA, Szwajcaria
 • C. Hafner GmbH, Niemcy
 • Heimerle + Meule GmbH, Niemcy
 • Italpreziosi S.p.A., Włochy
 • Metalor Technologies SA, Szwajcaria
 • MKS Pamp SA, Szwajcaria
 • Umicore SA, Belgia
 • Valcambi SA, Szwajcaria
 • PX Precinox SA, Szwajcaria
 • Sempsa Joyeria Plateria SA, Hiszpania
 • TCA S.p.A., Włochy

Mennice bijące monety bulionowe

Główną funkcją mennic jest bicie pieniądza obiegowego. Niektóre dodatkowo produkują monety okazjonalne, a jeszcze inne decydują się na wypuszczenie własnych monet bulionowych. Najpopularniejszymi przykładami na świecie są US Mint, Królewska Mennica Kanadyjska i Perth Mint

W Europie mennice produkujące monety bulionowe to przede wszystkim Mennica Królewska (Wielka Brytania) oraz Mennica Austriacka. Ta pierwsza od lat słynie z takich monet jak Britannia czy Suweren. W ostatnich latach emituje także monety w seriach, jak Bestie Tudorów czy Mity i Legendy – są to monety o charakterze hybrydowym. Sama mennica klasyfikuje je jako bulionowe, jednak występują w limitowanych seriach. 

Britannia

Mennica Austriacka to przede wszystkim Wiedeńscy Filharmonicy i dukaty austrowęgierskie. Jednak w ofercie mennicy znajdziemy też nieco mniej popularne korony, guldeny i talary Marii Teresy – podobnie jak dukaty, są to współczesne bicia dawnych monet obiegowych. 

Wiedeńscy Filharmonicy
Wiedeńscy Filharmonicy

Zarówno Mennica Austriacka, jak i Mennica Królewska posiadają także w ofercie złote sztabki. W przypadku tej pierwszej sztabki produkowane są przez szwajcarską firmę Argor-Heraeus SA.

Pozostałe mennice

Ostatnia grupą są mennice, których głównym przedmiotem działalności jest bicie monet obiegowych, a monety z kruszców bite są przy okazji – najczęściej w formie okazjonalno-kolekcjonerskiej. 

Przykładem takiej instytucji może być Mennica Polska, która na zlecenie Narodowego Banku Polskiego wybija monety kolekcjonerskie ze srebra i złota. Tego rodzaju działalność prowadzi większość mennic w Europie. Wymienić można chociażby Mennicę Paryską, Królewską Mennicę Belgijską, Mennicę Finlandii, Mennicę Grecji czy Królewską Mennicą Duńską.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

  wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.