Andrzejki – irracjonalny wieczór, w czasie którego panny mogą dowiedzieć się o swojej przyszłości matrymonialnej. Magiczne zwyczaje i obrzędy mają przybliżyć do zamążpójścia. Nasza przeszłość jest wypełniona wieloma tego typu, niezwykłymi tradycjami, które mają zaopatrzyć nas w miłość, szczęście, powodzenie czy dostatek. Skupmy się na tym ostatnim, pieniądze czy bogactwo to marzenie ludzi z każdej szerokości geograficznej.
Prawdopodobnie w każdym zakątku świata praktykowane są niekonwencjonalne metody aby zdobyć wspomniane dobra. Kiedy sposoby racjonalne nie przynoszą efektu, najwyższa pora zapoznać się z metodami naszych przodków.
Figurka Żyda i metody „dmuchane”
Uff od czego tu zacząć? W wielu kulturach podnoszenie monety z ziemi i chuchnięcie na nią przynosi szczęście. Chuchamy nie tylko na pieniądze ale i na kości do gry. W chuchnięciu jest ponoć magiczna moc pozytywnego pomnażania.
Bogactwu może pomóc obraz lub figurka Żyda. Jednak figurkę lub obraz powinieneś dostać w prezencie. W dodatku, ten ostatni, powinien wisieć nad drzwiami, z umieszczonym z tyłu grosikiem. To nie koniec obrzędu, co jakiś czas powinno się przekręcić obraz aby pieniądze Żyda wysypały się wprost do mieszkania.
Torebki, buty i portfele
Drogie panie, nie tylko w naszej kulturze jest przesąd aby nie stawiać torebki na podłodze! Jest to na pewno praktyczny pomysł, aby jej nie brudzić, a przy okazji nie uciekną nam pieniądze na… kolejną torebkę. W wielu kulturach złym znakiem są także buty postawione na stole – to wróży bankructwo.
Nadchodzą święta, pora zakupów. Czy portfel nie jest pomysłowym i praktycznym prezentem? Jednak, aby były w nim zawsze pieniądze powinniśmy włożyć do niego jakiś pieniążek i dopiero wtedy go podarować. Pieniądz tworzy pieniądz, choć w tym przypadku nieco inaczej;) Niektóre zwyczaje idą jeszcze dalej, okazuje się, że za niektóre prezenty powinniśmy „zapłacić” chociażby grosika, aby zapobiec nieszczęściu – tak jest z nożami.
Pieniądze prosto z wody
Skoro jesteśmy przy portfelach i prezentach świątecznych, warto pamiętać o łusce karpia. Przesąd mówi, że powinniśmy osuszyć i włożyć do portfela łuski z karpia wigilijnego. To spowoduje, że przez cały rok nie zabraknie nam pieniędzy.
Symbolika ryby wiąże się w wielu kulturach z powodzeniem dostatkiem. Podobnie jest ze znaczeniem słonia i żółwia. Ponoć warto mieć gdzieś jakieś gustowne figurki owych zwierzątek.
Woda i pieniądze, ta kombinacja jest popularna w wielu miejscach na świecie. Wrzucamy pieniądze do fontann aby mieć szczęście. W Chinach popularnym wystrojem wnętrza są małe fontanny, stawy z rybkami. Wszystko po to, aby zapewnić sobie dostatek.
Dobry rok
Wróćmy do Wigilii, jest to jeden z najbardziej magicznych dni w roku. Niektórzy wierzą, że jaka Wigilia taki będzie cały rok. Niech będzie przede wszystkim radośnie i spokojnie. Ale i dostatnie. Powinno się pooddawać długi, aby w Nowy Rok wejść bez zobowiązań. Tak samo nie powinno się pożyczać pieniędzy, aby później nie pożyczać przez cały rok.
Trudno jest odnaleźć racjonalną genezę tych zwyczajów. Być może pochodzi ona z obserwacji przyrody, wiary w naszą podświadomość lub praktycznych rozwiązań. Dziś pewnie bardziej bawią, lecz ja w portfelu wymienię starą łuskę na nową;)
fot. aischmidt, pixabay.com, CC0