Przejdź do treści
Strona główna » Rodzaje złotych sztabek na rynku

Rodzaje złotych sztabek na rynku

Jeśli chodzi o złoto lokacyjne, to producentom bardzo trudno jest się wyróżnić, zrobić coś, by klienci wybrali produkt X zamiast produktu Y. W przypadku złota, zawsze ostatecznie będzie to pierwiastek chemiczny o symbolu Au i liczbie atomowej 79. Co nie oznacza, że forma złota nie ma żadnego znaczenia – często wynikają z niej konkretne i praktyczne korzyści.

Rodzaje złotych sztabek na rynku

Certipack

Sztabki zapakowane w certipacki to obecnie najpopularniejsza i najpowszechniej spotykana forma złotych sztabek do 100 gramów (czasem większych). Nazwa pochodzi od marki Certicard włoskiego producenta Certiline – prekursora a rynku zabezpieczonych kart służących do przechowywania i transportowania złota i innych kruszców. 

Część sztabek pakowana jest w oryginalne opakowania firmy Certicard, jednak na przestrzeni lat wielu producentów złota wprowadziło swoje, analogiczne rozwiązania. Z uwagi na zastrzeżony znak towarowy, zaczęły być one określone jako certipacki. 

Sztabka C-Hafner o wadze 1 uncji (31,1 grama) w opakowaniu typu Certipack

Opakowania typu certipack chronią sztabkę przed uszkodzeniami fizycznymi, zarysowaniami itp. Jednocześnie na powierzchni opakowania znajdują się istotne informacje dotyczące sztabki, jak waga, numer seryjny czy nazwa producenta. Stąd pierwszy człon nazwy „certi”, który nawiązuje do certyfikatu. Większość opakowań typu certipack posiada zabezpieczenia, które pozwalają zweryfikować, czy sztabka została zapakowana fabrycznie, czy też była po wyjściu od producenta otwierana.

Dowiedz się więcej o największych producentach złotych sztabek

Kinebar

Kinebar to rodzaj zabezpieczenia idącego o krok dalej niż certipack – w kinebarach zabezpieczenie, którym jest hologram, jest wprost wytłoczony na sztabce. „Kinebar” jako sztabka zabezpieczona hologramem, jest znakiem towarowym zarejestrowanym przez szwajcarską firmę Argor-Heraeus SA. Sama hologram to patent szwajcarskiej firmy OVD Kinegram i jest stosowany m.in. w dokumentach, kartach kredytowych czy certyfikatach bezpieczeństwa.

Sztabka złota o wadze 10 g w opakowaniu typu Kinebar (produkcja Argor-Heraeus dla Münze Österreich)

Przez wiele osób sztabki typu kinebar postrzegane są jako najbezpieczniejsza forma kupowania złota. Warto jednak podkreślić, że choć wymyślenie nowego rodzaju zabezpieczenia, które będzie „najbezpieczniejszym” nie oznacza jeszcze, że inne nie są bezpieczne. Stosując się do kilku dobrych praktyk przy wyborze dostawcy i produktu minimalizujemy ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa do zera.

Choć „Kinebar” to produkt Argor-Heraeus, na rynku można spotkać także kinebary innych producentów np. Münze Österreich. Jednak Mennica Austriacka nie bije sama swoich sztabek. Zamawia je w Argor-Heraeus. 

Combibary i smartpacki

Jest to osobna kategoria sztabek, których zamysłem jest łatwa podzielność. Występują w postaci pakietów 10, 20, 50 czy 100 sztabek jedno- lub dwugramowych. Kupując combibar 20×1 g mamy 20 gramów złota, które w razie potrzeby możemy dowolnie podzielić.

Różnica pomiędzy combibarem a smartpackiem sprowadza się do tego, że combibar to jedna sztabka, która posiada rowki umożliwiające połamanie jej na mniejsze (np. produkty firmy Valcambi), zaś smartpack to kilka mniejszych sztabek zapakowanych w osobne certipacki, połączone w większą całość (np. C-Hafner). Combibary z uwagi na łamanie, często określane są mianem czekolady.

Po lewej Combibar Valcambi 50×1 g, po prawej Smartpack C-Hafner 10×1 g

Jeszcze innym podobnym produktem jest MultiDisc Heraeusa. Jest to jeden okrągły certipack, w którym mieści się dziesięć jednogramowych, kwadratowych sztabek. Nie można ich oddzielić zachowując osobne opakowania, jak w przypadku smartpacków, ale w ostateczności można go otworzyć i wyjąć sztabki.

PAMP Fortuna

Za osobną kategorię można uznać sztabki PAMP Fortuna oraz inne, podobne. Chodzi o sztabki, które posiadają design na poziomie porównywalnym do monet. W pewnym stopniu wpływa to na polepszenie ich poziomu bezpieczeństwa, jednak przede wszystkim chodzi o aspekty estetyczne – sztabki te często wybierane są na prezent. 

Sztabka złota PAMP Fortuna o wadze 1 uncji (31,1 g)

W przypadku sztabek Fortuna istotną rolę odgrywa tutaj symboliczny temat – Fortuna to rzymska bogini odpowiadająca za ludzki los. Obdarowanie kogoś sztabką Fortuna może zatem zostać odczytane jako życzenie, by obdarowanemu sprzyjał los. 

Sztabki bez certipacków

Z uwagi na ograniczenia technologiczne sztabki większe (powyżej 250 gramów) często sprzedawane są bez certipacków tzn. posiadają opakowanie ochronne, najczęściej foliowe, ale nie jest to certipack. Rodzi się pytanie – czy skoro producenci przykładają tak dużą wagę do zabezpieczania małych sztabek, to duże sztabki bez certipacków są mniej bezpieczne?

Tu należy wrócić do zasad bezpieczeństwa przy zakupie złota. Wiarygodny dostawca to podstawa, ponieważ sprzedawane przez niego produkty pochodzą często wprost od producenta lub od firmy zajmującej się dystrybucją hurtową. Złoto jest przechowywane i transportowane z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa, które wymagane są przez ubezpieczycieli. Również, gdy zdecydujemy się sprzedać swoje złoto, które ma postać sztabki bez certipacku, profesjonalny dystrybutor dysponuje lepszymi metodami weryfikacji złota. Tak więc ostatecznie to wybór zaufanego partnera ostatecznie gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, zarówno kupna, jak i sprzedaży złota.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.