Firma Wealth Solutions zasłynęła już kilka lat temu serią Spirit Watches – ekskluzywnych zegarków szwajcarskich, w których umieszczone były krople ekskluzywnych alkoholi. Te same alkohole trafią teraz do złotych, dwuuncjowych monet, za które odpowiada Lux Coin – spółka-córka Wealth Solutions.
Idea Spirit Coins jest bliźniacza do Spirit Watches – w monecie znajduje się kapsułka wykonana ze szkła, a w niej kropla jednego z trzech alkoholi. Choć mamy tutaj dwie uncje złota, to jednak najbardziej drogocennym elementem tych monet są właśnie nie byle jakie alkohole, bo są to: whisky Old Vatted Glenlived (1862), rum Harewood (1780) oraz koniak Gautier (1762). Są to praktycznie najbardziej wiekowi przedstawiciele swoich gatunków, w dwóch przypadkach wpisani nawet do Księgi Rekordów Guinnessa (rum i koniak).
Whisky coin – Old Vatted Glenlivet 1862
Dwuuncjowa, złota moneta, wyprodukowana przez australijską Perth Mint. Nakład monety wynosi 300 egzemplarzy, co zalicza ją praktycznie do grupy monet o nakładach mikroskopijnych.
Zamknięta w jej wnętrzu whisky, wyprodukowana została w 1862 roku, a więc grubo ponad 150 lat temu. Jest to jedna za najstarszych rocznikowych butelek whisky, która do Wealth Solutions trafiła dzięki uprzejmości kolekcjonera i właściciela firmy The Whisky Exchange – Sukhindera Singha.
Butelka została uroczyście otwarta w marcu 2017 roku w obecności notariusza, a także zaproszonych gości: pisarza i znawcy whisky Charlesa MacLeana, eksperta na rynku alkoholi Edwarda Batesa, a także Jeana-Marie Schallera – założyciela manufaktury Louis Moinet, która podjęła się produkcji zegarka z kroplą tego trunku.
Pozostała część whisky została wykorzystana do produkcji monet Spirit Coins: Whisky.
Rum Coin – Harewood Rum 1780
Historia butelki rumu, z której zaczerpnięto trunku do monety Spirit Coins: Rum, wydaje się być jeszcze bardziej fascynująca. Oto bowiem przenosimy się do końcówki XVIII wieku, kiedy to po morzach hulają piraci. I być może właśnie na pokładzie jakiegoś okrętu pirackiego, butelka rumu przywędrowała z Barbados do Anglii, gdzie następnie trafiła do pałacowych piwnic rodu Harewood.
W 2011 roku Mark Lascelles wraz z pracownikami posiadłości Harewood, postanowił zejść do piwnicy celem dokonania inwentaryzacji znajdujących się tam przedmiotów. Wówczas to właśnie natrafili na najprawdziwszy skarb – butelkę rumu z 1780 roku. Niedługo później trunek trafił do kolekcji Wealth Solutions, gdzie rum wykorzystany został m.in. do produkcji zegarka, a obecnie monety, za której wykonanie odpowiada Mennica Polska.
Warto nadmienić, że ów trunek został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najstarszy rum na świecie.
Cognac Coin – Cognac Gautier 1762
Ostatnia moneta w serii zawiera kroplę koniaku z 1762 roku, a zatem wyprodukowanego ok. 256 lat temu. Jak mówią eksperci z Lux Coin, w 1762 roku w Rzymie odsłonięto słynną fontannę di Trevi, Katarzyna II została cesarzową Rosji, a Jean-Jacques Rousseau wydał drukiem „Umowę społeczną”.
Butelka koniaku została zakupiona przez Walth Solutions w 2014 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Bonhams w Nowym Jorku.
Koniak Gautier jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy koniak sprzedany na aukcji. Podobnie jak dwa wcześniejsze alkohole, również i on został najpierw wykorzystany do produkcji Spirit Watcha, ale także wykonanego z dębu pióra wiecznego, w którego skuwce zamknięta została kropla tego, zapewne zacnego, trunku.
Pozostała część koniaku trafi do Spirit Coin: Cognac, której produkcją również zajmie się rodzima Mennica Polska.
Z czystym sumieniem stwierdzić można, że takiego projektu numizmatycznego jeszcze w Polsce nie było, i być może jeszcze długo nie będzie. Prawdopodobieństwo tego, że ktoś odnajdzie jeszcze starsze trunki, jest raczej mikroskopijne – podobnie, jak nakład tych monet.
Zdjęcie główne: Ceremonia otwarcia koniaku Gautier 1762, Wealth Solutions, YouTube
Od ponad 10 lat zawodowo związany z rynkiem złota. W Goldenmark odpowiada za przygotowywanie treści, raportów i innych publikacji.