Przejdź do treści
Strona główna » Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe

Gdy kupujemy monety kolekcjonerskie, jednym z kluczowych kryteriów jest nakład – im niższy, tym lepszy. Jeżeli chodzi o srebrne monety bulionowe, działa to w drugą stronę – monety popularniejsze, bardziej rozpoznawalne, są także bardziej płynne.

Srebrne monety bulionowe
Srebrne monety bulionowe

1. Amerykański orzeł

Srebrny Amerykański Orzeł
Srebrny Amerykański Orzeł

„Orzeł” bity jest od 1986 roku. Awers, na którym znajduje się idąca Liberty (Wolność), to projekt Adolfa Weinmana z 1916 roku. Rewers stworzył John Mercanti w 1986 roku.

Moneta waży 31,103 g (1 uncja), jej średnica wynosi 40,6 mm, zaś grubość 2,98 mm. 99,9 proc. składu monety to srebro.

Bita jest przez US Mint w Filadelfii, San Francisco i w West Point, a jej nominałem jest jeden dolar amerykański.

Nakład bulionowej wersji srebrnego, Amerykańskiego Orła w ciągu ostatnich dziesięciu lat, waha się w przedziale 20-40 mln sztuk rocznie.

Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawanych i najpopularniejszych, srebrnych monet bulionowych na świecie.

2. Kanadyjski liść klonowy

Srebrny Liść Klonowy
Srebrny Liść Klonowy

Początek srebrnego „Liścia” to 1988 rok. Wtedy to właśnie powstał projekt rewersu z liściem klonu – symbolem Kanady – który obowiązuje do dziś. Na awersie widnieje głowa państwa, czyli królowa Elżbieta II. Wizerunek ten był już dwa razy aktualizowany. Obecny projekt, który obowiązuje od 2004 r., zaprojektowała Susanna Blunt.

Waga monety to 31,11 (1 uncja), średnica – 37,97 mm, zaś grubość – 3,29 mm. Skład monety to w 99,99 srebro.

Monetę bije Królewska Mennica Kanadyjska (Royal Canadian Mint), a jej nominałem jest 5 dolarów kanadyjskich.

Od 2010 roku nakład waha się w granicach 20-30 mln sztuk. Przed kryzysem było to 2-3 mln, a w latach 2000-2005 400-955 tys. Rekordowo niski nakład „Liścia” to 100 tys. sztuk w 1997. Co ciekawe, w pierwszym roku emisji było to 1,15 mln, zaś w drugim 3,33 mln.

3. Wiedeńscy filharmonicy

Srebrni Wiedeńscy Filharmonicy
Srebrni Wiedeńscy Filharmonicy

Moneta emitowana przez Mennicę Austriacką od 2008 roku, a więc prawie najmłodsza w tym zestawieniu. Wyróżnia ją także nominał – 1,5 euro, co czyni z niej (prawie) najzwyklejszą w świecie monetą w obszarze strefy euro.

Na awersie znajduje się wizerunek słynnych organów znajdujących się w sali koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego, gdzie odbywają się słynne, Koncerty Noworoczne. Rewers przedstawia instrumenty muzyczne, które używane są przez orkiestrę.

Moneta ma masę 31,103 g (1 uncja), średnicę 37 mm oraz grubość 3,2 mm. Składa się w 99,9 proc. ze srebra.

Emitentem jest Mennica Austriacka, zaś nakład w ciągu ponad dziesięciu lat jej bicia, wahał się w granicach od 3,4 do 17,8 mln egzemplarzy. Warto przy tym zaznaczyć, że szczególną popularnością cieszy się ona właśnie na obszarze Europy.

5. Krugerrand

Srebrny Krugerrand
Srebrny Krugerrand

Srebrny Krugerrand to zdecydowanie najmłodsza moneta w tym zestawieniu. Na rynku pojawiła się w 2017 roku, jednak – co należy podkreślić – jest ona srebrnym odpowiednikiem złotej monety Krugerrand, której historia sięga 1967 roku, i – co również należy podkreślić – była ona pierwszą monetą bulionową na świecie.

Srebrny Krugerrand jest zatem wyjściem naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, którzy od lat domagali się tego, by popularny „krug” był bity w srebrze. I tak właśnie stało się w 2017 roku.

Moneta z Rand Refinery waży 31,1 g (1 uncja), jej średnica to 38,7 mm, zaś próba to .999. Jej nakład to milion sztuk, a więc zdecydowanie mniej, niż w przypadku Amerykańskiego Orła, Kanadyjskiego Liścia, czy nawet Wiedeńskich Filharmoników. Jednak moneta ta jest tak samo rozpoznawalna i respektowana na całym świecie.

6. Australijski kangur

Srebrny Australijski Kangur
Srebrny Australijski Kangur

Historia kangura jest skomplikowana. Od 1993 roku Królewska Mennica Australijska, która mieści się w stolicy kraju, biła srebrną monetę „Kangaroo” (nakład w ostatnich latach 20 tys. rocznie). Jednak srebrny kangur, który obecnie jest bardzo popularną monetą bulionową, to produkt mennicy z Perth, który na rynku funkcjonuje od zaledwie kilku lat.

Kangur z Perth Mint bity jest w ilości 500 tys. egzemplarzy rocznie. Zawiera jedną uncję srebra próby .9999. Jej średnica to 40,6 mm, zaś maksymalna grubość – 3,21 mm. Nominał monety to 1 dolar australijski.

Obok orła, liścia i filharmonika, jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych, srebrnych monet bulionowych na świecie. Wynika to z faktu, że Perth Mint od 1986 roku produkuje złotą monetę kangur (w latach 1986-1989 nazywała się „Gold Nugget”, czyli złoty samorodek, a na rewersie zamiast kangura był samorodek), która jest z kolei jedną z najpopularniejszych, złotych monet bulionowych.

7. Chińska panda

Srebrna Chińska Panda
Srebrna Chińska Panda

Chińska panda bita jest od 1989 roku przez mennice w Szanghaju, Shenzhen oraz Shenyang. Na jej awersie znajduje się wizerunek Świątyni Nieba, która znajduje się w Pekinie. Rewers zdobią tytułowe pandy, a ich wizerunek co roku jest nieco inny.

Moneta bita jest ze srebra próby .999, a jej średnica to 40 mm. W latach 1989-2015 jej masa wynosiła 31,1 g (uncja). Od 2016 r. panda waży równo 30 gramów.

Początkowo nakłady były niższe, w granicach 100-250 tys. Po 2000 roku nakład wzrósł do 600 tys., a w 2010 do 1,5 mln. W 2011 planowano wybić 3 mln monet, ale wybito ich dwa razy więcej. Od 2012 r. nakład pandy to 8 mln sztuk.

Choć nakład pandy po kryzysie sięga 8 milionów, moneta uchodzi w Polsce za dość egzotyczną. Jest wprawdzie rozpoznawalna na całym świecie, jednak duża część nakładu pozostaje w Chinach.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.