Przejdź do treści
Strona główna » Srebrne monety kolekcjonerskie i lokacyjne

Srebrne monety kolekcjonerskie i lokacyjne

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Srebro posiada sporo plusów np. niski próg wejścia, szerokie zastosowanie srebra w przemyśle, które gwarantuje utrzymanie ceny kruszcu na pewnym poziomie, ale także mnogość dostępnych form lokowania czy kolekcjonowania srebrnych monet.

Jak lokować pieniądze w srebrze
Jak lokować pieniądze w srebrze

1. Monety bulionowe

Absolutną podstawą są monety bulionowe: Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur czy srebrny Krugerrand. W przypadku monet bulionowych, kupujemy przede wszystkim kruszec, a wzór monety ma znaczenie drugorzędne, choć – z uwagi na walory estetyczne – wcale nie małe.

Srebrni Wiedeńscy Filharmonicy
Srebrni Wiedeńscy Filharmonicy

Jest to jedna z najmniej skomplikowanych form lokowania pieniędzy w monetach. Nie wymaga od nas praktycznie żadnej wiedzy ani umiejętności, a sam zakup monety bulionowej to właściwie formalność.

2. Monety bulionowe o nakładzie ograniczonym rocznikowo

Najlepszym przykładem monety o nakładzie ograniczonym rocznikowo jest Kookaburra. Jej wzór co roku jest nieco inny, więc teoretycznie Kookaburra z 2006 r. to inna moneta niż Kookaburra z roku 2018. Przy czym monety z nowych roczników sprzedawane są w cenie bardzo zbliżonej do najtańszych monet bulionowych, zaś ceny monet starszych rocznikowo, mogą być nieco droższe, z uwagi na popyt kolekcjonerski.  

Srebrna Kookaburra z Perth Mint
Srebrna Kookaburra z Perth Mint

3. Wersje proof i inne limitowane

Podobnie jak monety z ograniczonym nakładem, wersje proof są przeważnie nieco droższe od standardowych wersji bulionowych. Można powiedzieć, że są to kolekcjonerskie wersje popularnych monet bulionowych, choć wykończenie proof często stosowane jest także w monetach stricte kolekcjonerskich. Popyt na tego rodzaju monety kształtowany jest podobnie, jak w przypadku monet kolekcjonerskich – jest uzależniony od nakładu oraz popularności danej monety.

4. Monety kolekcjonerskie NBP

Srebrne i złote monety emitowane przez Narodowy Bank Polski cieszą się sporą popularnością wśród rodzimych kolekcjonerów. Nie wszystkie cieszą się jednakową popularnością. Rynek ten wymaga pewnej wiedzy, jeżeli planujemy kupować monety w celach spekulacyjnych, jednak pełnią one również inną funkcję – są to monety upamiętniające ważne wydarzenia lub postaci. Posiadają zatem duży walor kolekcjonerski, który jednak niejednokrotnie idzie w parze z walorem inwestycyjnym. Przykładem serii cieszącej się ogromną popularnością może być chociażby seria Skarby Stanisława Augusta.

Skarby Stanisława Augusta
Skarby Stanisława Augusta: Henryk Walezy 2 Uncje Srebra

5. Zagraniczne monety kolekcjonerskie

Kolekcjonowanie monet z mennic zagranicznych również cieszy się w kraju dużą popularnością. Z pewnością jednak jest to forma, która wymaga poświęcenia nieco większej ilości czasu na zrobienie pewnego rozeznania w rynku. Do grona producentów monet o wysokich walorach estetycznych i kolekcjonerskich zaliczyć można mennice: Royal Canadian Mint, Perth Mint czy New Zealand Mint. Jednak wiele znakomitych serii o niewielkich nakładach, wyemitowane zostało przez niewielkie, mało znane mennice, jak chociażby Scottsdale Mint (Seria Biblijna).

Seria Biblijna
Seria Biblijna: Dawid I Goliat 2 Uncje Srebra

6. Monety upominkowe

Istnieje osobna kategoria monet, które noszą znamiona monet kolekcjonerskich, posiadają przeważnie niewielkie nakłady, jednak powstają z myślą o specjalnych okazjach i okolicznościach – są to monety upominkowe, które idealnie sprawdzą się w formie prezentu. Często w swoim designie nawiązują one bezpośrednio do okazji, przy której mogą zostać ofiarowane: chrzest, ślub czy urodziny. Monety upominkowe, wykonane ze złota czy srebra, mogą okazać się zarówno pamiątką, kolekcją (początkiem serii), jak i lokatą kapitału.

W jakich monetach lokować majątek?

Nie ma tutaj jednej, prostej odpowiedzi. Każdy z tych typów monet ma do zaoferowania inne korzyści i inne walory: lokacyjne, kolekcjonerskie, pamiątkowe i sentymentalne. Wiele zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujemy i czego potrzebujemy w danym momencie. Kupowanie monet bulionowych nie wyklucza możliwości kupowania monet kolekcjonerskich czy okazjonalnych i vice versa.

Jeżeli chcemy rozpocząć prawdziwą, kolekcjonerską przygodę, uwzględniającą poszerzanie wiedzy, poznawanie historii, poznawanie ludzi ze środowiska, wymienianie się doświadczeniami, wówczas trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje nas wyłącznie rynek krajowy, czy również zagranica. W tym pierwszym przypadku strzałem w dziesiątkę będą monety NBP (obecne, ale także te stare, z lat 90-tych). W drugim przypadku wybór jest naprawdę szeroki, i z całą pewnością na tym rynku każdy, nawet najbardziej wymagający zbieracz, znajdzie coś, co zadowoli jego gusta.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.