Przejdź do treści
Strona główna » Co robić ze starą biżuterią?

Co robić ze starą biżuterią?

Stara, niemodna biżuteria, nietrafiony prezent, a może zakup pod wpływem impulsu? W szkatułce każdej kobiety z pewnością znajdą się ozdoby, których już nie potrzebujemy, nie są już dla nas atrakcyjne lub po prostu nie chcemy już ich nosić. Co możemy z nimi zrobić?

1. Sprzedać w internecie

To, że jakiś rodzaj biżuterii już nam nie odpowiada, nie oznacza, że nie znajdzie swoich zwolenników. Możemy ją wyczyścić i spróbować sprzedać na portalach aukcyjnych. Być może znajdą szczęśliwego nabywcę, a my odzyskamy część pieniędzy.

2. Sprzedać w wyspecjalizowanej placówce

Jeśli nasza biżuteria wykonana jest ze szlachetnego kruszcu, możemy ją sprzedać u jubilera lub w wyspecjalizowanych punktach skupu złota (na przykład w oddziale Goldenmark). Nie musimy pamiętać z jakiej próby złota czy srebra jest wykonana nasza biżuteria, ani ile waży. Specjalista sprawdzi nasze kosztowności i poinformuje nas, ile są warte. Następnie spisujemy stosowną umowę i otrzymujemy gotówkę lub przelew na konto.

3. Dać biżuterii drugie życie

Jeśli nie chcemy się rozstawać z biżuterią wykonaną ze złota, ale jesteśmy gotowi dać jej drugie życie, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u jubilera. Specjalista może przetopić dotychczasową biżuterię i wykonać całkowicie nową, według naszych pomysłów. Nawet jeśli posiadamy biżuterię nie w tym kolorze złota, który w danej chwili potrzebujemy – nic nie szkodzi – specjalista będzie wiedział, jakich domieszek użyć, by zmienić kolor złota i wykonać biżuterię według naszego projektu. Za taką biżuterię zapłacimy dużo mniej, gdyż opłata będzie pobrana tylko za pracę wykonaną przez specjalistę, a nie za kruszec.

4. Samodzielnie przerobić biżuterię

Z biżuterii, która już jest niemodna zawsze możemy samodzielnie zrobić nowoczesną, ciekawą ozdobę. Czasami wystarczy dołożyć piórko, wstążkę czy dodatkowy łańcuszek, by nadać nowego wyglądu naszym kosztownościom. Może któraś z naszych znajomych ma umiejętności samodzielnego wykonywania biżuterii, a my możemy podrzucić jej kilka naszych ulubionych kolorów kamieni czy innych elementów z naszych ozdób, którym chcemy przedłużyć żywot? Z pewnością taka biżuteria będzie miała bardzie symboliczne znaczenie.

5. Obdarować drugą osobę

Jeśli mamy biżuterię, która jest nowa, jednak nie przypadła nam do gustu i leży na dnie szafy, warto obdarować nią swoją znajomą, koleżankę, mamę. Każda z nas ma inny gust, być może właśnie ta biżuteria komuś innemu sprawi radość. Jeśli nie mamy nikogo, komu przydałaby się taki prezent, zawsze możemy zostawić ją w szkatułce dla „pokoleń”.

Photo by Nick Karvounis on Unsplash