Wyobraźmy sobie, że są lata 20. i 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Erę prohibicji przenika bunt. Gdy chcemy raz na zawsze zapomnieć o reżimie i konserwatywnych normach ubioru, na podziemnych spotkaniach koktajlowych pojawia się on. Jeszcze nie wiemy, że zostanie kultowym strojem koktajlowym.
Dziś, by włożyć koktajlową stylizację, nie musimy schodzić do podziemia. Współczesny cocktail dress code to wybór na przyjęcia jedynie inspirowane dawnymi schadzkami, organizowane zwykle w godzinach 16.00–20.00 i trwające do dwóch godzin. Ich główną ideą jest jak najszybsze poznanie dużej liczby osób. Uświetniają okoliczności takie jak event kulturalny, uroczystość rodzina, jubileusz czy networking.
Ale od początku. Jak moda stała się symbolem łamania zasad i swobody wyrażania siebie? Jak dzisiaj łączyć klasyczną elegancję z nutą ekstrawagancji?

Sukienka koktajlowa – swobodna elegancja
Jednym z rewolucyjnych elementów stylu koktajlowego były sukienki do kolan, które wyparły tradycyjne w latach 20. kreacje sięgające kostek. Zmianę tę traktowano jako wyraz buntu wobec ograniczeń społecznych. Poza tym trudno o lepszą – czyt. wygodniejszą – sukienkę, gdy na parkiecie charleston.
Dziś sukienka koktajlowa, oficjalnie wprowadzona na salony w 1948 roku przez Christiana Diora, to nadal symbol „elegancji bez przesady”. Według projektanta strojów koktajlowych, Olivera Spencera, „chodzi o to, by być eleganckim i lekko niedbałym”. Jak to rozumieć?
Gdy z zaproszenia dowiadujemy się, że na planowanym wydarzeniu obowiązywać ma strój koktajlowy, i niekoniecznie chcemy zakładać „małą czarną” (PS rozsławiona przez Coco Chanel „little black dress” to idealny przykład sukienki koktajlowej), skupmy się przede wszystkim na fasonie. Niech sukienka będzie sięgająca do kolan lub za kolana, rozkloszowana, z niewielkim dekoltem, lekko podkreślająca talię. Jej fason różni się znacząco od fasonu sukni wieczorowej, zazwyczaj zasłaniającej całe nogi, o kroju tuby lub syrenki. Nie bez znaczenia będzie też materiał, ale w jego przypadku można powiedzieć „to zależy”. Na mniej oficjalne wyjścia wybierzmy stonowaną elegancję – bawełnę, satynę czy żakard. Na bardziej – typu wesele – na przykład pełen blasku jedwab. Podobnie ze zdobieniami – plisowanie, falbanki, koronki, cekiny czy brokat to wybór typowo imprezowy, a jednolite materiały i idealnie skrojone kołnierzyki pomogą stworzyć oficjalny, biznesowy look. A kolor? Podczas gdy wieczorami królują czerń, złoto, czerwień, srebro oraz nasycona zieleń, koktajle aż proszą się o delikatne beże, róże, błękity czy fiolety. O biel i czerń także, ale – warto przypomnieć – nie zawsze są one mile widziane na przyjęciach weselnych. Czerń wiele osób kojarzy z żałobą, a biel zarezerwowana jest dla panny młodej.
Dodatki do sukienki koktajlowej
Idealna cocktail dress to jeszcze nie idealny cocktail dress code. Wiele zależy od dodatków, które działają zero-jedynkowo – mogą nasz look udoskonalić lub, zwyczajnie, zniszczyć. Jeśli mielibyśmy kierować się jedną tylko zasadą, niech będzie to: pierwsze skrzypce oddajemy sukience lub dodatkom. O dodatkach do sukienki koktajlowej powiedzieć można jednak znacznie więcej.
Buty i torebka do sukienki koktajlowej
Jeśli sukienka jest bogato zdobiona, buty i torebkę wybierzmy subtelne. Postawmy przede wszystkim na klasyczne kolory. Latem sprawdzą się nadające lekkości beże, a zimą – stonowana czerń i szarości. Do jednolitej, prostej sukienki dobrać możemy z kolei dodatki na zasadzie akcentu. Szarą koktajlówkę idealnie uzupełnią czerwone szpilki czy bogato zdobiona torebka. Z jednym wyjątkiem – gdy idziemy na spotkanie biznesowe. W tym przypadku uwagę powinno przykuwać to, co mamy do przekazania klientom czy kontrahentom – nie jaką garderobą dysponujemy.
Podobnie jak sukienkę koktajlową – przypomnijmy: do kolan lub za kolana, rozkloszowaną, z niewielkim dekoltem, lekko podkreślającą talię – buty i torebkę do cocktail dress code także możemy wybrać, bazując na fasonie. Pewnikiem zawsze będą czółenka – zabudowane lub z odkrytą piętą, na szpilce czy na słupku. Ponadczasowym basickiem są dwukolorowe (beżowo-czarne) czółenka Chanel. Ponadczasowym nie tylko dzięki odporności na zmieniające się trendy. Jak powiedziała ikona mody, prezentując kultowe buty po raz pierwszy, rano wychodzisz w beżu i czerni, jesz lunch w beżu i czerni, idziesz na drinka w beżu i czerni. Jesteś ubrana od rana do nocy! Na mniej formalne wyjścia wybrać możemy czółenka peep toe, czyli z odkrytymi palcami, a letni koktajl w ogrodzie to idealna okazja, by włożyć eleganckie sandały na obcasie, wykonane z cienkich pasków. A co z torebką? Najbardziej elegancka będzie taka, którą możemy trzymać w ręku – typu kopertówka czy puzderko. Jeśli zależy nam jednak na pasku, niech nie będzie to pasek ze skóry, a elegancki, biżuteryjny łańcuszek.
Biżuteria koktajlowa
Nic tak nie podkreśli koktajlowej stylizacji jak koktajlowa biżuteria. Przypomnijmy. W latach 20. w Stanach Zjednoczonych trwa cocktail party – pełne świateł, muzyki i kolorów. W centrum uwagi migoczący na palcu pierścionek z wysoką, okazałą oprawą i ogromnym, lśniącym kamieniem, najczęściej diamentem. To właśnie magia biżuterii koktajlowej, a zarazem symbol epoki prohibicji i feminizmu. Oczarować musiała samą księżną Dianę, którą zobaczyć można było z pierścionkiem koktajlowym na dłoni. Współczesne projekty koktajlowe są połączeniem wzorów retro i minimalizmu. Duże kamienie – dziś nie tylko diamenty, ale też kamienie kolorowe – i proste, geometryczne oprawy to koktajlowy basic. Koktajlowa zawieszka o prostym designie fantastycznie uzupełni formalny, biznesowy cocktail dress code, który wybierzemy na przykład na networking. W zestawie z koktajlowymi kolczykami i koktajlowym pierścionkiem doda z kolei szyku ekstrawaganckiej stylizacji weselnej.
Więcej o doborze biżuterii do stylizacji piszemy w naszym artykule Jak nosić biżuterię?
Garnitur koktajlowy (vs. garnitur)
Gdy na przyjęciach koktajlowych w latach 30. mile widziane były eklektyzm i indywidualizm, mężczyźni zaczęli nosić garnitury bardziej dopasowane, z węższymi spodniami i marynarkami. Pokochano też kamizelki i krawaty. Tak powstał balans pomiędzy wytwornym smokingiem a swobodnym strojem casualowym – garnitur koktajlowy. Czym różni się od „garnituru”? Nie jest… nudny. Choć nazwać nim można każdy klasyczny garnitur, może być wzbogacony o akcenty, dzięki którym podkreślimy swój charakter.
W myśl cocktail dress code możemy zdecydować się na garnitur koktajlowy formalny (który wybierzemy na wesele czy spotkanie biznesowe) lub nieformalny (na spotkanie towarzyskie). Już ten pierwszy ratuje nas przed garniturowym marazmem. Zamiast standardowej białej koszuli możemy wybrać błękitną czy jasnoróżową, a zamiast kamizelki w kolorze marynarki – kamizelkę w innym pasującym kolorze czy kamizelki brak. Przy garniturze koktajlowym nieformalnym dodatkową swobodę daje opcja „zestaw koordynowany” – skompletowanie jednolitych spodni i wzorzystej marynarki lub odwrotnie. Swój koktajlowy styl możemy podkreślić też dzięki dodatkom.
Dodatki do garnituru koktajlowego
Nawet najlepiej skrojony garnitur nie będzie wyglądał elegancko bez odpowiednio dobranych dodatków. Jak ma się to do koktajlowej ekstrawagancji? Jak zawsze – by łamać zasady, warto wiedzieć, jak… łamać zasady. Inaczej zamiast efektu swobodnej elegancji uzyskać możemy zwykłe faux pas.
Buty i pasek do garnituru koktajlowego
Zamiast pantofli do garnituru wybieramy buty do garnituru koktajlowego. Jak dobrze to wykorzystać? Odpowiedzią są oksfordy (z zamkniętą przyszwą), monki (z dekoracyjnymi klamerkami zastępującymi sznurówki) czy brogsy (z otworami wybitymi w skórze cholewki). Latem także loafersy (szykowna wersja mokasynów). Fasony te będą pasowały do nieformalnego cocktail dress code. Przy formalnym najlepiej sprawdzą się klasyczne pantofle. Do butów dobieramy pasek. Tutaj zostańmy przy starej, dobrej zasadzie: pasek zawsze klasyczny, w kolorze butów.
Krawat do garnituru koktajlowego
Krawat do cocktail dress code nie musi być jednolity, granatowy. Nie musi też być czarny – ten przez wielu zarezerwowany jest na pogrzeby i gale. Na formalne wyjścia w stylu koktajlowym możemy wybrać krawat w kratę, pasy czy grochy (chyba że to oficjalne spotkanie biznesowe – wtedy warto postawić na jednolitą klasykę). Ciekawym dodatkiem do stroju nieformalnego może być krawat fantazyjny, na przykład dziergany (typu knit).
Mucha do garnituru koktajlowego
Mucha to szykowna alternatywa dla krawata, noszona zazwyczaj do smokingu, podczas ważnych okoliczności, wieczorową porą – na przykład na weselu przez pana młodego. W stylizacjach koktajlowych raczej jej nie zobaczymy, chociaż jest wyjątek. Jako weselni goście możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji i wybrać muchę w eleganckim, stonowanym kolorze. PS Wesele często rządzi się swoimi prawami, bo jest na pograniczu przyjęcia koktajlowego – gdy zaczyna się ślubem przed 16.00 – i uroczystości wieczornej – gdy trwa nawet do rana.
Zegarek do garnituru koktajlowego
Do garnituru koktajlowego najlepiej pasują zegarki klasyczne. Postawmy na model z cienką kopertą, prostą tarczą bez zdobień i minimalistycznym paskiem. Unikajmy zegarków sportowych, które mogą wyglądać nie na miejscu w formalnym stroju. James Bond byłby może innego zdania – do idealnie skrojonego smokingu nosił omegę na bransolecie – ale to przywilej człowieka balansującego między szklanką martini a bronią ostateczną.
PS Są pewne okoliczności, w których zegarek może być uważany za nieodpowiedni. Na przykład w teatrze lub podczas uroczystej kolacji zwracanie uwagi na czas bywa postrzegane jako niegrzeczne. Spoglądanie na zegarek może sugerować, że jesteśmy znudzeni lub niecierpliwi.
Ponadczasowy cocktail dress code w nowoczesnym wydaniu
Styl koktajlowy, zakorzeniony w erze prohibicji, jest doskonałym przykładem tego, jak moda może stać się manifestacją społecznych zmian i osobistego wyrazu. Krótsze sukienki i krzykliwe pierścionki były symbolem buntu przeciwko restrykcjom. Dziś, odradzając się w nowoczesnych interpretacjach, styl koktajlowy nadal inspiruje, będąc wyrazem ponadczasowej elegancji.
Dzisiejszy cocktail dress code to pochwała swobody dająca nieograniczone możliwości dostosowania ubioru do nastroju czy okazji. Jest solidną bazą, którą można dowolnie modyfikować, eksperymentując z kolorami, materiałami czy ozdobami. Pozwala stworzyć look idealny na wesele, spotkanie biznesowe czy wyjście do teatru, a jednocześnie wyrazić swoją indywidualność.
