Przejdź do treści
Strona główna » Sztabka czy moneta? Wszystko, co musisz wiedzieć

Sztabka czy moneta? Wszystko, co musisz wiedzieć

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Decydując się na zakup złota, stajemy przed koniecznością podjęcia wielu decyzji: ile złota kupić, gdzie i przede wszystkim – co będzie lepsze: sztabka czy moneta? To jedna z najczęściej pojawiających się wątpliwości.

Sztabka czy moneta
 • Sztabki i monety posiadają szereg cech, które sprawiają, że mogą one być produktem bardziej odpowiadającym indywidualnym potrzebom.
 • Złote sztabki są minimalnie tańsze i są produkowane w znacznie szerszym spektrum, jeśli chodzi o wagę. Najmniejsze zaczynają się już od 1 grama. Są zabezpieczane opakowaniami typu certipack.
 • Złote monety posiadają większe walory estetyczne. Z uwagi na złożony wzór są także trudne do podrobienia.

Dlaczego złote sztabki?

Złote sztabki dostępne są w sprzedaży detalicznej w bardzo szerokim spektrum wag, od 1 grama do 1 kilograma. Możemy zatem wybrać sztabki takiej wielkości, jakie będą nam odpowiadać z punktu widzenia ceny, sposobu przechowywania, czy tego, w jaki sposób będziemy chcieli je później odsprzedać – w całości czy po części?

Sztabki są minimalnie tańsze w produkcji od monet. Sztabki są dużo mniej skomplikowane niż monety, przez co proces produkcji jest znacznie prostszy i szybszy.

Zabezpieczeniem sztabki jest numer seryjny, który jest wybity na sztabce i znajduje się także na certyfikacie – najczęściej na specjalnym opakowaniu typu certipack, które łączy w sobie cechy opakowania i certyfikatu.

Producenci złotych sztabek często posiadają w swojej ofercie również sztabki good delivery służące do obrotu międzybankowego (12,5 kg). Możemy sprawdzić, czy dana firma posiada akredytację LBMA (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców), co oznacza, że firma spełnia szereg wymogów jakościowych i proceduralnych. 

Dlaczego złote monety?

Złote monety z uwagi na większą złożoność, są minimalnie droższe niż sztabki o analogicznej wadze. W przeciwieństwie do sztabek, rozstrzał wagowy nie jest aż tak szeroki. Standardową i najpopularniejszą wagą jest 1 uncja (31,1 gramów). Najczęściej dostępne są monety o wadze 1/2 uncji, 1/4 uncji oraz 1/10 uncji

O ile sztabki mają wybity numer seryjny i są zamknięte w certipacku, o tyle tym, co chroni monetę przed potencjalnym fałszerstwem jest sam fakt, że jest to przedmiot niewielki, ale wykonany z ogromną precyzją. Weryfikacja autentyczności monet jest nieco łatwiejsza, zwłaszcza w przypadku tych najbardziej znanych monet.

Istnieje kanon monet bulionowych, które są rozpoznawalne i chętnie skupowane na całym świecie. Jest to oczywiście Krugerrand, który był pierwszą monetą bulionową, a także Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur czy Kanadyjski Liść Klonowy. Lokując swój kapitał w tym „kanonie”, możemy mieć pewność, że robimy to w bardzo bezpieczny sposób.

Monety posiadają emitenta, nominał oraz rok wybicia. Choć zatem spełniają znamiona złota inwestycyjnego (zerowy VAT), są również walutą.

Monety są również stosunkowo łatwe w przechowywaniu. Pojedyncze sztuki można łatwo przechowywać w tzw. Kapslach, czyli małych, plastikowych pojemniczkach. Większe ilości, w zależności od monety 20-25 sztuk, przechowywane są w tubach. Jest to system bardzo wygodny zarówno w przechowywaniu, jak i w transporcie.

Ostatnią zaletą monet jest aspekt estetyczny. Dla wielu inwestorów monety są zwyczajnie ciekawsze niż sztabki. Wiele z nich, jak np. Wiedeńscy Filharmonicy, są wykonane z olbrzymim pietyzmem. Stanowią miniaturowe dzieło sztuki, które z przyjemnością można obserwować, doszukując się najdrobniejszych detali.

Sztabka czy moneta – podsumowanie

Jak widać, obie te opcje charakteryzują się pewnymi zaletami. W dużej mierze wybór pomiędzy sztabką a monetą jest kwestią indywidualnych potrzeb i wiąże się z wieloma czynnikami: ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na taką lokatę, jak zamierzamy przechowywać i transportować kruszec, czy ważniejszy jest dla nas aspekt estetyczny czy jednak niższa cena.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

  wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.