Przejdź do treści
Strona główna » Pomiary bezpośrednie. Wystawa Tomasza Zawadzkiego w Warszawie

Pomiary bezpośrednie. Wystawa Tomasza Zawadzkiego w Warszawie

Tomasz Zawadzki

Pomiary Bezpośrednie są prezentacją blisko trzydziestu obrazów zrealizowanych w technice akrylowej. Dla części obrazów podłożem jest płótno, dla pozostałych sklejka, zamontowana bezpośrednio na krosnach malarskich. Tytuł wystawy, będący również tytułem jednego z cykli obrazów, jest odniesieniem do praktycznego zastosowania odpowiednich metod dla wyznaczania konkretnych parametrów przestrzeni malarskiej.

Ekspozycja w Goldenmark, obejmuje prace z pięciu cykli o tytułach: Pomiary Bezpośrednie, Obrazy Autonomiczne, Kierunki Opisu, Kolor w Naturze i Bez tytułu. Większość obrazów powstała w ciągu kilku ostatnich lat, poza trzema płótnami – z cyklu Bez tytułu, z lat 2003-2006. Te trzy, namalowane w zieleniach obrazy, stanowią ważny punkt odniesienia w kontekście kolejnych poszukiwań artystycznych. 

Tomasz Zawadzki

Wernisaż: 30.09.2022 godz. 19:00

Plac Konstytucji 6, Warszawa

Wystawa Pomiary Bezpośrednie, porusza istotne wątki dotyczące znaczenia malarskiego przekazu, jest swoistym archiwum kolejnych zapisów ukrytych w materii. Autor sięga do wnętrza obrazu, by w poszczególnych warstwach odnaleźć wcześniej zapamiętane treści. W określonych cyklach koncentruje się na analizie języka malarskiego. Prezentowane na wystawie prace są swego rodzaju zapisem kolejnych etapów doświadczeń w procesie ciągłego konstruowania malarskiego znaku. W części z nich artysta wyznacza “granice” poprzez wymiarowanie nieskończonych, jasnych przestrzeni, w innych wyznacza je plamą lub fakturą. Czasem w jednolitych płaszczyznach koloru pojawiają się “rysy”, które odsłaniają zupełnie nową, ukrytą do tej pory sferę. Stanowią „archeologiczne” odkrycie dla odbiorcy, skłaniając go do refleksji nad wielowymiarowością odkrywanych, skomplikowanych, nieznanych terytoriów.

kurator wystawy – dr Katarzyna Sadrak

Tomasz Zawadzki

Tomasz Zawadzki (1956 r.) profesor, kierownik Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Artystycznym UMCS. Od blisko czterdziestu lat związany jest z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Artysta wizualny, kurator wystaw. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Zorganizował blisko 50 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 250 wystawach zbiorowych. 

W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Mieczysława Zdanowicza. 

Od końca lat 80. ubiegłego wieku współpracuje z BWA w Lublinie (obecnie Galeria Labirynt). Artysta mieszka i pracuje w Lublinie i w Warszawie. 

Swoje prace prezentował między innymi w: 

Warszawie (Galeria Studio, Galeria XXI,Galeria Test, Galeria DAP, Przestrzeń dla Sztuki S2), Krakowie (Henryk Gallery, Otwarta Pracownia, Galeria Pryzmat), Wrocławiu (Muzeum Narodowe, Muzeum Miejskie, Galeria Neon), Szczecinie (Zamek Książąt Pomorskich), Łodzi (Miejska Galeria Sztuki, Atlas Sztuki), Lublinie (Muzeum Narodowe, Galeria Labirynt, Galeria Stara, Lubelska Zachęta, Andzelm Gallery), Bonn (Kunstlerforum), Aranjuez (Centro Cultural Isabel de Franesio), Koszycach (Vychodoslowenska Galeria), w Ołomuńcu (Galerie Caesar), w Ostrawie (Gafu, Jama, Dul Michal) i w wielu innych miejscach, w kraju i za granicą. 

Jego obrazy znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych m.in. w: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Lublinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Ziemi Chełmskiej, w Kolekcji Sztuki Współczesnej, w Galerii 72 w Chełmie, Muzeum Nadwiślańskim, w Kolekcji Sztuki Współczesnej w Kazimierzu Dolnym, Museum Modern Art Hünfeld, Gutenberg Museum Mainz, w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu, Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki, Galerii Extravagance
w Sosnowcu, w Dolnośląskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (Katalog Entropii Sztuki 2011-2016), w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych; Galerii Studio w Warszawie; Galerii Labirynt w Lublinie, Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.