Przejdź do treści
Strona główna » Podróż przez świat biżuterii: Turecka biżuteria

Podróż przez świat biżuterii: Turecka biżuteria

Każdy zakątek świata ma coś ciekawego do zaoferowania, jeśli chodzi o biżuterię. Wiele osób wyjedzie do popularnej Turcji, o której można powiedzieć że jest bramą orientu. Już tutaj odnajdziemy tłoczne bazary z gadatliwymi sklepikarzami zachwalających lokalne rękodzieło, na których szeroko eksponowanym towarem będzie turecka biżuteria.

Ceramika, dywany czy ciekawe dekoracje domu mogą przyprawić o zawrót głowy. Ale to nie wszystko, nieodłącznym element tureckiego handlu jest biżuteria. Półki sklepowe uginają się od przepięknych ozdób, które nie tylko odzwierciedlają najnowsze trendy ale również pokazują klasyczne osmańskie wzory.

Złoto

Od wieków obszar dzisiejszej Turcji jest łączony ze złotem. Przykładem jest legendarny Król Midas, który był władcą Frygii – musiał obmyć się w rzece Paktol, aby pozbyć się daru przemieniania wszystkiego w złoto. Rzeka od tej pory stała się złotonośna. Następnie okres bizantyjski i pękający w przepychu Konstantynopol. A obecnie, seriale przybliżają bogactwo jakie panowało na dworze osmańskim.

Dziś rzemieślnicy wykorzystują popularność mody z minionych epok. Jednak złoto to też element tradycji . Biorąc ślub, panna młoda w posagu otrzymywała złotą biżuterię, traktowaną również jako jej zabezpieczenie.

Odwiedzając tureckie sklepy jubilerskie natkniemy się na biżuterię o próbie nie niższej niż .500. Popularna jest próba 585 lub 750. Znajdziemy także białe złoto oraz – niezmiernie popularne wśród Rosjan – różowe. Ceny w sklepach z biżuterią są rzadkością, ale ta aura tajemniczości jest tylko zaproszeniem do niezwykle intrygującego procesu targowania się. Możemy nabyć niezwykłe wzory zawieszek, pierścionków czy wisiorków, które często okazują się zapowiedzią tego co zobaczymy za jakiś czas w polskich sklepach.

Turkus – ładny kamień

Turkus to w Turcji powszechnie występujący minerał. Nazwa minerału pochodzi od Turcji, przez którą biegł niegdyś szlak handlowy z Persji do Europy. Pomimo, iż największymi producentami tego kamienia jest Iran, Tybet, Egipt czy Chiny. Natomiast nazwa „ładny kamień” została po raz pierwszy użyta przez pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego i jest już prawie nieznana.

Lokalni sprzedawcy są w stanie opowiedzieć tak wiarygodne historie o tym minerale, że trudno go nie uznać za dobro narodowe. W sklepach bez trudu odnajdziecie wspaniale osadzone kamienie w złocie lub srebrze które na lata będą pamiątką z Turcji.

Pierścionek haremowy

Pierścionek haremowy - biżuteria turecka
fot. wordpress-209130-2584706.cloudwaysapps.com, wszelkie prawa zastrzeżone

Pierścionek haremowy to świetna pamiątka z Turcji. Taki pierścionek powinien składać się z kilku części (mniejszych pierścionków). Pierwszy może być wysadzany rubinami, które symbolizują miłość namiętność. Drugi powinien mieć szmaragdy, które wyobrażają szczęście. Kolejna część powinna posiadać niebieskie szafiry, kojarzone z mądrością. Ostatnia część powinna zawierać diamenty symbolizujące czystość, wierności i nierozerwalności związku.

Dziś w tureckich sklepach można odnaleźć wiele form takiego pierścionka. Mogą być tylko diamentowe, rubinowe lub z malutkimi turkusikami. Można kupić srebrne lub złote.

Bransoletka trabzońska

Bransoleta trabzońska - biżuteria turecka
fot. wordpress-209130-2584706.cloudwaysapps.com, wszelkie prawa zastrzeżone

Jak sama nazwa wskazuje, bransoletki te są robione (a może bardziej tkane) w położonym nad Morzem Czarnym Trabzonie. Są to bransoletki niezwykłej urody. Ich produkcja zaczęła się w XIX wieku wraz z napływem osadników z Kaukazu, którzy posiadali umiejętności tkania stalowych siatek. Z czasem umiejętność ta przerodziła się w sztukę tkania ze złotych i srebrnych nici, a rzemiosło to jest charakterystyczne dla tej prowincji.

Taką technikę produkcji biżuterii można porównać do techniki złotniczej filigranowej. Obecnie jest to rzemiosło, którym zajmują się tylko kobiety, a umiejętność ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bransoletki trabzońskie można porównać do malutkich utkanych dywaników, którymi można ozdobić nadgarstek.

Oko proroka – nazar boncuğu

Oko proroka - biżuteria turecka
fot. wordpress-209130-2584706.cloudwaysapps.com, wszelkie prawa zastrzeżone

Popularna zawieszka, która ma mieć właściwości amuletu chroniącego przed „złym spojrzeniem” , jednak ten wątek zostawmy a skupmy się na samej formie ozdoby. Motyw ten jest chętnie wykorzystywany w branży jubilerskie. Oko proroka może być pojedynczą zawieszką lub bransoletką składającą się z oczek z tym motywem. Czy to będą kolczyki czy wisiorek, małe niebieskie oczko będzie przypominało nam Turcję.

Photo by Gamze Bozkaya on Unsplash