Piotr Urbanek w ramach najnowszej wystawy pod zagadkowym tytułem „Ufodziciel III. Bizarriusz polski” przedstawia kilkanaście premierowych prac malarskich, wykonanych w technice olejnej na płótnie. Prace nacechowane są pietyzmem i dbałością o szczegół. Tworzą one cykl spójny stylistycznie. Autor poddaje analizie własne sny, które przetwarza w obrazy. Niektóre przedstawienia kojarzą się z literaturą lub powieścią graficzną, inne natomiast z motywami przeniesionymi z filmów. Tytuł obrazu wydaje się być przewodnikiem po świecie wizji artysty, który wypełnił swoje płótna wyimaginowanym pejzażem, gęstą strukturą figur i symboli ujętych w konwencji horror vacui. Przestrzeń jest umowna, wypełniona „akwatycznym” błękitem- sugerującym substancję snu – zaburzona jest nienaturalnej wielkości postaciami, przedmiotami czy dekoracyjnymi elementami architektury. Sceny przypominają te rodzajowo–alegoryczne czy religijno– wizyjne, które obecne były w malarstwie średniowiecza i renesansu – Hieronima Boscha i Pietera Bruegla, czy też w późniejszym malarstwie wybranych surrealistów. Równolegle dzieła wpisują się w nurty kojarzące się z estetyką zwaną magicznym realizmem.
Wizje malarskie Piotra Urbanka są wynikiem wieloletnich poszukiwań, badań i eksperymentów a także doskonalenia warsztatu malarskiego, dzięki czemu spójne w przekazie, potrafią wciągnąć widza w swój zagadkowy świat.
dr Katarzyna Sadrak
Kurator wystawy: Dagmara Giej-Rusnak
Tekst autorski
Wystawa: 9.11 – 9.12. 2022
Wernisaż: 18.11 godz. 19:00
Katowice, Młyńska 17
Nie trzeba być zamkiem
by być nawiedzonym
Nie trzeba być domem
by gościć demony
Lepsze z duchem samotne
spotkanie na piętrze
Niż własnego mózgu
przedziwne wnętrze.”
Emily Dickinson
Obrazy dla starego świata.
Istnieje sinusoida określająca następujące po sobie epoki w dziejach nowożytnych. Naprzemiennie występują po sobie kolejno epoka rozumu i epoka wiary. Znakomity francuski historyk George Duby w jednej ze swoich książek udowodnił, że w ogóle dzielenie historii na epoki jest z gruntu błędne, jakkolwiek w tym przestępnym podziale zawiera się jakaś prawidłowość, choć nazywać średniowiecze wiekami średnimi to wielkie uproszczenie jeśli nie ignorancja. Dziwaczność, kontrasty, oplatają niczym bluszcz z bordiur, jak alegoryczny język sztuki średniowiecznej i znajduje swoje przedłużenie w barokowych tańcach śmierci, w irracjonalnym, nadrzeczywistym świecie surrealistów, znajduje wyjątkowo intensywne sensy, w przepowiedniach, przeczuciach, zebranych również w świecie snów, zbiorowej, jungowskiej nieświadomości i koincydencjach. Dzięki projekcjom sennym, projekcjom na jawie, odbywam “podróż w miejscu”, która na pozór może wydać się bezpieczną. Jednak już tylko podczas spaceru w labiryncie mózgu można wywołać jeśli nie potwora, to cień, z którym nie sposób się nie zmierzyć. Unikając go, wybierając inny korytarz odwleka się tylko w czasie nieuchronność.
Obrazy są zapisami przemyśleń, kierują w stronę oniryczno – metaforyczną, a inspiracje literaturą widać gołym okiem. Formalnie rysunkowość wskazuje na domenę konkretnej linearności, obowiązującą w sztuce średniowiecza i renesansu. Całe kompozycje pojawiają się w wewnętrznym polu mojego widzenia jako całość kompozycyjna, z niewielkimi domieszkami, które pojawiają się w procesie tworzenia.
W moim przekonaniu konwencja horror vacui oferuje w wysokim stopniu możliwość stworzenia magicznej atmosfery światów równoległych. Dla mnie nie mniej istotnych niż przyjęta realność.
Stoimy w progu, w przeciągu nowego świata, uwiedzeni albo zmuszeni do obejrzenia obrazów za unoszącą się kurtyną.
Piotr Urbanek
Piotr Urbanek – biogram
Dr Piotr Urbanek (ur. w 1976 r., w Kielcach) studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki, w Pracowni Wklęsłodruku prof. Stanisława Wejmana, za cykl kolorowych akwafort „Mitomania” (cykl parafraz greckich mitów). Tytuł doktora sztuk pięknych obronił cyklem prac malarskich „Horror Vacui, na jawie i w marzeniach sennych” w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im J. Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku malarstwo w pracowni prof. Wiesława Łuczaja.
Swoje dzieła prezentował zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju np. w USA i w Irlandii. Ma na koncie szereg nagród, w tym m.in. nagrody rektora Uniwersytetu im J. Kochanowskiego w Kielcach, a także pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polska dla wszystkich”.
Artysta od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym, odwołując się do sztuki średniowiecznej i surrealnej. Trzon twórczości Piotra Urbanka budują dzieła o rozbudowanej narracji formalnej. Inspiracją jest dla niego sfera sacrum, która nie ogranicza się do jakiegokolwiek kręgu religijnego, ale odwołuje się do ezoteryki, okultyzmu, psychoanalizy, a w szczególności do antropologii kultury.
Tytuł wystawy: Ufodziciel III. Bizarriusz polski.
Wernisaż 18 listopada, piątek godzina 19:00 wystawa : 9.11.2022-9.12.2022
Patronat: ArsForum, ZPAP
Absolwentka Studium Policealnego Opus-Art w Sosnowcu na wydz. Technik Witrażowniczych prowadzonej przez prof. Ryszard Więckowski oraz wrocławskiej ASP na wydziale Ceramiki i Szkła we Wrocławiu w pracowni prof. Jerzego Choduskiego i dr. hab. Beaty Mak-Soboty. Artystka malarstwa i szkła płaskiego. Brałam udział w wystawach zbiorowych tematyki szkła i wzornictwa. Realizowała warsztaty o sztuce i zajęcia kreatywne dla dzieci i dorosłych, prowadząc własną pracownię projektową zorientowaną na projektowanie i wykonanie szkła witrażowego. Ostatnie lata swojej kariery poświęciła rozwojowi wiedzy i kompetencji z zakresu bankowości i inwestycji. Obecnie pełni rolę Doradcy-Marszanda w Galerii Sztuki Goldenmark w Katowicach.