Przejdź do treści
Strona główna » Upadek FTX i niższa inflacja w USA tworzą dobry grunt dla złota

Upadek FTX i niższa inflacja w USA tworzą dobry grunt dla złota

Po pierwszej fali wzrostów złoto na chwilę zatrzymało się w przedziale 1 760-1 780 USD, wyznaczając jednak trzymiesięczne maksimum po eksplozji w Przewodowie. Upadek giełdy kryptowalutowej FTX otwiera nowe perspektywy dla złota.

Złoto w ubiegłym tygodniu wyznaczyło trzymiesięczne maksimum po tym, jak w Przewodowie w województwie lubelskim doszło do eksplozji i śmierci dwóch obywateli polskich. Pierwsze komunikaty w mediach sugerowały, że eksplozję mogły wywołać dwie rosyjskie rakiety. Zwołane zostało pilne spotkanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, jednak oficjalny komunikat wydany został późno w nocy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na terytorium Polski spadł pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, w którym nie zadziałał mechanizm samozniszczenia. Sprawa obecnie wyjaśniana jest przez stronę polską i ukraińską.

Do momentu oficjalnego komunikatu wzrost niepokoju był duży i odcisnął duże piętno na rynkach. Gdyby rzeczywiście były to rosyjskie pociski, sytuacja mogłaby zostać zakwalifikowana jako zbrojna napaść na członka NATO i uruchomić Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, co wiązałoby się z wystosowaniem odpowiedzi zbrojnej. Choć za eksplozję odpowiada pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, sam fakt konieczności jego użycia wynika z ostrzałów terytorium Ukrainy prowadzonych przez Rosję, a więc Polska może zawnioskować o aktywacje Artykułu 4 – konsultacji w ramach NATO. 

Upadek FTX i niższa inflacja w USA – czas na złoto?

Niższy odczyt inflacji w USA za październik to jeden z istotnych czynników wpływających na notowania złota. Oznacza to, że FED najprawdopodobniej zacznie łagodzić nieco swoją politykę względem stóp procentowych. Drugim istotnym czynnikiem jest upadek trzeciej, największej giełdy kryptowalutowej FTX. Zdaniem wielu ekspertów i komentatorów, jest to sytuacja, którą można określić jako „kryptowalutowy Lehman Brothers”. Skutki, jakie to bankructwo może odcisnąć na całej branży kryptowalut mogą być olbrzymie, łącznie z tym, że niektórzy okrzyknęli już „koniec kryptomarzenia”. 

Głos na Twitterze zabrał Michael Burry, zarządzający funduszem Scion Asset Management, w Polsce kojarzony przede wszystkim z filmem Big Short. To właśnie Burry był jednym z głównych bohaterów filmu. Jako jeden z pierwszych wykrył kryzys w 2008 roku, zarabiając dla Scion miliony dolarów. W 2019 roku zarobił również miliony na zakupie akcji GameStop, na długo przed akcją zorganizowaną przez inwestorów-partyzantów z forum Reddit (przedstawioną w Netflixowym serialu Pożreć bogatych: saga GameStop). 

Burry w przeszłości rzadko interesował się złotem. Teraz jednak, w obliczu upadku FTX, napisał, że jest to dobry grunt dla złota. Swój tweet usunął wkrótce później, co jest zresztą jego znakiem rozpoznawczym. 

Stopy procentowe w Polsce przestaną rosnąć na wiele miesięcy

Działania Rady Polityki Pieniężnej budzą w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Podczas, gdy wiele banków centralnych na świecie podnosi stopy procentowe, by walczyć z inflacją – kosztem gospodarki – w Polsce stopy procentowe drugi miesiąc z rzędu pozostają bez zmian. RPP jest podzielona, jednak przewagę mają „gołębie”. Ludwik Kotecki w niedawnych wypowiedziach dla Dziennika Gazety Prawnej mówi, że potrzebne są bardziej stanowcze decyzje. W przeciwnym razie z dewastującymi kosztami inflacji borykać się będziemy latami. 

Po drugiej stronie stoi choćby Gabriela Masłowska, która na łamach portalu radiomaryja.pl wyraża głębokie przekonanie, że „ten poziom stóp procentowych (6,75 proc.) jest optymalny dla polskiej gospodarki. Jest on bowiem wynikiem aż 11 podwyżek stóp dokonanych w okresie od października 2021 roku do września 2022”.

GUS opublikował tymczasem dane o inflacji w październiku, która wyniosła 17,9 proc. Rosły ceny prawie we wszystkich kategoriach produktów i usług. Najszybciej drożały nośniki energii (28,7 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (22,0 proc.), restauracje i hotele (18,5 proc.) czy transport (17,3 proc.).  

W I kwartale 2023 roku prognozowana jest inflacja powyżej poziomu 20 proc.