Przejdź do treści
Strona główna » W Goldenmark prezentujemy z klasą 

W Goldenmark prezentujemy z klasą 

Kupuj sztabkę

Starożytni Rzymianie obchodzą Saturnalia, podczas których wręczają sobie upominki będące wyrazem wzajemnego szacunku. Żyjący na przełomie III i IV wieku biskup z Miry postanawia rozdać swój majątek potrzebującym. Podczas rytuału kula ludy zamieszkujące m.in. Wyspy Trobrianda prezentują naszyjniki z czerwonej perły spondylusa i naramienniki z kręconej muszli – zawsze na zasadzie wymiany.

Historia sztuki dawania prezentów jest niezwykle długa. Z biegiem czasu zyskiwała coraz większe znaczenie kulturowe. Dziś wręczanie upominków stanowi wyraz sympatii i uznania – obdarowując się, utrzymujemy kontakty i umacniamy więzy. Jednak, według raportu opublikowanego przez superprezenty.pl, 77% ankietowanych lubi dostawać prezenty, ale 18.3% woli je wręczać. Dodatkowo aż 75,7% Polaków udaje, że nietrafiony prezent im się podoba. Co i jak prezentować, by dobrze się prezentować?

Prezentowanie – co na to psychologia?

Pierwotne tradycje obdarowywania się od lat są przedmiotem badań socjologów i psychologów. Według tych ostatnich prezenty wiele mówią o osobie je wręczającej. Helmuth Berking, autor książki Sociology of giving, dawanie prezentów uważa za kluczowe nie tylko w komunikowaniu postawy wobec obdarowywanego, ale też w kreowaniu wizerunku prezentującego. 

Co prezentować?

Prezentowanie to sztuka, którą warto kultywować. Choć przez wielu zapomniana, z pewnością nie jest trudna. By dobrze prezentować, i dobrze się prezentować, często wystarczy postawić się na miejscu osoby obdarowywanej. Jakie są jej zainteresowania? Czy lubi niespodzianki? Co ostatnio sprawiło jej radość? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności.

Wyjątkowa osoba powinna otrzymać prezent, który podkreśli jej charakter – dlatego dobrze, jeśli jest on unikalny. Co ważne, nie mowa tu o unikalności pomysłu na prezent w ogóle. Przykładem jest biżuteria, którą wręczaliśmy, wręczamy i wręczać będziemy zapewne jeszcze nie raz. Unikalność dotyczy jej autorskości, wzoru czy materiału wykonania. Podobnie jest ze symboliką – powinna być spójna z osobowością i wartościami obdarowanego.

A  jak nie prezentować? Prezent nie powinien być zbyt praktyczny – lepiej by służył obdarowanej nim osobie, a nie wykonywanym przez nią obowiązkom. Nie powinien też sugerować problemów czy zmiany przekonań. Tak samo jest z podejmowaniem wyzwań – najlepiej, by decyzję o nim każdy podjął samodzielnie.

Prezentujemy biżuterię Giselle

W Goldenmark prezentujemy prezenty, które są unikalne, wykonane ze szlachetnych materiałów i podkreślające charakter współczesnej kobiety – to elementy kolekcji Giselle. Naszyjniki, kolczyki, bransoletki, zawieszki i pierścionki stworzone zostały z myślą o kobiecej sile. Ich autorski projekt inspirowany jest najpopularniejszą na świecie monetą Krugerrand. Więcej o kolekcji piszemy w artykule Kolekcja złotej biżuterii Giselle opowieścią o kobiecej sile.

Jak prezentować?

O finale prezentowania decyduje nie tylko wybór upominku, ale też sposób jego wręczenia. Opakowanie – dobrane do wartości prezentu – moment – zawsze po złożeniu życzeń – i miejsce – zdecydowanie bardziej salon niż przedpokój – także składają się na wspaniałe wrażenia, o których długo będziemy pamiętać.

A co z kwiatami? W przypadku urodzin czy awansu po prostu składamy życzenia i wręczamy podarunek wraz z bukietem. Gdy odwiedzamy parę, kwiaty zawsze przekazujemy pani domu. Wyjątkiem jest rodzina ukochanej, bo wówczas jeden bukiet (np. różowy) powinien trafić do teściowej, a drugi (najlepiej czerwony) do wybranki. Co ważne, kwiaty wręczamy skierowane łodygami w dół i bez papieru ochronnego.

Nie bez znaczenia może okazać się też to, którą ręką wręczamy prezent. Choć w naszej kulturze decyzję zazwyczaj pozostawia się prezentującemu, na przykład w krajach azjatyckich upominek przekazuje się oburącz, a w krajach arabskich i islamskich dobrze odbierane są wyłącznie prezenty wręczone prawą ręką.

Cena – kiedy usunąć?

Cenę prezentu usuwamy (niemal) zawsze. Pozostawienie jej może być odebrane jako chęć chwalenia się poniesionym wydatkiem. Inaczej jest w przypadku książek, które mogą mieć znaczenie antykwarystyczne. Wyjątkiem bywa też biżuteria – najczęściej ze względu na jej rozmiar – ale tylko wręczana najbliższym osobom.

Kartka z życzeniami

Kiedy do prezentu należy dołączyć kartkę? Warto wręczyć ją przede wszystkim wówczas, gdy obdarowana osoba ma dostać wiele prezentów jednocześnie (np. podczas urodzin). Będzie to pomocne w identyfikacji prezentującego. Podobnie jest w przypadku prezentów przekazywanych na odległość (np. przez kuriera). Co ważne, na kartce powinny znaleźć się życzenia, podpis prezentującego i data. Jeśli życzenia zostaną wydrukowane przez producenta, dodajmy przy nich kilka słów od siebie. 

Udanego prezentowania!

W Goldenmark wiemy, jak trudny może być wybór wymarzonego przez drugą osobę upominku. Dlatego nasi doradcy z chęcią opowiedzą zarówno o kolekcji biżuterii Giselle, jak i o pozostałych przedmiotach z naszej oferty: złotych monetach i sztabkach, kamieniach szlachetnych, dziełach sztuki czy artystycznych wydawnictwach. W eleganckim salonie, przy filiżance kawy, pomogą w pierwszym wyborze lub rozwijaniu kolekcji.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.