Przejdź do treści
Strona główna » Wielcy Jubilerzy: Mikimoto

Wielcy Jubilerzy: Mikimoto

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Perły naturalne stanowią niespotykaną rzadkość. Zaledwie jedna ostryga na tysiąc, w ciągu całego swojego życia wyprodukuje jedną perłę. Zanim Kōkichi Mikimoto opracował metodę hodowania pereł, pozwolić na nie mogli sobie jedynie najwięksi bogacze.

Siedziba Mikimoto w Tokyo
Siedziba Mikimoto w Tokyo, Fot. 8ware, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Dziś firma Mikimoto uchodzi za największego producenta biżuterii perłowej na świecie. Jest także uznana przez magazyn Women’s Wear Daily Magazine za jedną z najbardziej luksusowych marek na świecie. Historia Mikimoto zaczyna się ponad sto lat temu, w Japonii. I jak to często w takich przypadkach bywa, zaczyna się bardzo skromnie i niepozornie.

Kōkichi Mikimoto przyszedł na świat w 1858 roku jako najstarszy syn właściciela niewielkiego sklepiku. Gdy Kōkichi miał 11 lat, jego ojciec ciężko zachorował i wkrótce później chłopiec zmuszony został do porzucenia szkoły, by utrzymać rodzinę, handlując warzywami na targu. W międzyczasie zdarzyło mu się obserwować nurków wyławiających perły, co zapoczątkowało u niego fascynację tymi szczególnymi wytworami natury.

Kokichi Mikimoto
Kokichi Mikimoto, Domena Publiczna

Trudne początki

Mając dwadzieścia lat, zainteresował się perłami na poważnie, a dziesięć lat później, wraz ze swoją żoną, która przez całe życie będzie także jego partnerem biznesowym, założył pierwszą hodowlę ostryg perłowy, w zatoce Ago. Sukces jednak nie przyszedł łatwo. Zanim w 1893 roku udało mu się wyhodować pierwsze, połówkowe perły, poprzez zaszczepienie masy perłowej u ostrygi, odniósł wiele klęsk i otarł się o bankructwo.

Mimo sukcesu, jakim było opracowanie metody hodowania pereł, Mikimoto w dalszym ciągu nie dopisywało szczęście. Ludzie bardzo podejrzliwie podchodzili do pereł hodowanych postrzegając je jako dużo gorsze lub wręcz fałszywe, choć z technicznego punktu widzenia, praktycznie niczym nie różniły się od naturalnych. Chcąc promować perły hodowane, postanowił otworzyć butik z biżuterią w Ginza, handlowej dzielnicy Tokyo, gdzie pracownicy mogli nie tylko sprzedawać, ale przede wszystkim edukować konsumentów. Zaprezentował też swoje perły na wystawie produktów morskich w Norwegii w 1897 roku. Pierwsze kuliste perły udało się wyhodować Mikimoto dopiero po 12 latach, zaś pierwsze opłacalne komercyjnie zbiory, zostały uzyskane dopiero w latach 20. XX wieku.

Okres rozkwitu

W 1921 roku w jednej z londyńskich gazet napisano, że „perły hodowane sprzedawane przez pewnego japońskiego kupca są imitacją prawdziwych pereł”. Kōkichi wkroczył na drogę sądową, wygrywając batalię prawną w Paryżu. Odtąd powszechnie zaczęto stosować termin „perły hodowane”, odnoszący się do pereł wytworzonych na farmach, zaś „imitacją pereł” nazywa się perły wyprodukowane ze sztucznych materiałów. Sam proces sprawił, że perłami oraz osobą Mikimoto zaczęło interesować się coraz więcej ludzi.

Perły
Perły, fot. Goldenmark

W 1927 roku Kōkichi Mikimoto zaprezentował swoje perły Thomasowi Edisonowi. Słynny wynalazca zachwycił się perłami, nazywając je jednym z cudów świata. Powiedział także, że dwoma rzeczami, których nie udało mu się wytworzyć w jego laboratorium były diamenty i perły.

Dzięki metodom opracowanym przez Kōkichi Mikimoto oraz innych pionierów hodowli pereł, do 1935 roku w Japonii istniało już 350 farm, produkujących 10 milionów pereł rocznie. Jednak to właśnie Mikimoto przypisuje się stworzenie pierwszych pereł hodowanych, a także zapoczątkowanie całego przemysłu pereł hodowanych w Japonii i na świecie.

Mikimoto zmarł w 1954 roku w wieku 96 lat. Jego życie upamiętnia sala Kōkichi Mikimoto w Muzeum Pereł na wyspie perłowej Mikimoto, która swoją nazwę również zawdzięcza legendarnemu przedsiębiorcy. W 1985 roku japońskie biuro patentowe uznało go na jednego z dziesięciu największych japońskich wynalazców.

Mikimoto Pearl Company dzisiaj

Choć firma powstała w 1899 roku jako niewielki butik z perłową biżuterią w Ginza, w kolejnych latach firma zaczęła dynamicznie się rozwijać. W 1913 roku otwarty został sklep w Londynie, a po II wojnie światowej w Paryżu, Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles, San Francisco, Szanghaju i Bombaju. Mikimoto chętnie wysyłał swoich jubilerów do Europy, by zgłębiali tajniki sztuki wzorniczej, w szczególności modnych wówczas Art Deco oraz Art Nouveau, co również przełożyło się na dobre przyjęcie poza Japonią. Tym samym Mikimoto stała się pierwszą japońską marką, która zdobyła uznanie międzynarodowe, ale także pionierską marką, kształtującą rynek biżuteryjny w samej Japonii.

Dziś w dalszym ciągu w dzielnicy handlowej Ginzo znajduje się flagowy sklep Mikimoto. Firma szczyci się tym, że sam sklep został zaprojektowany zgodnie z filozofią, jaka przyświeca biżuterii Mikimoto, będącą połączeniem tradycyjnego japońskiego rzemiosła, wzbogaconego o najlepsze międzynarodowe wpływy. Główna fasada budynku przypomina swym blaskiem wiosenne morze.

Bartosz Adamiak

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

Wielcy Jubilerzy: Mikimoto

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.