Przejdź do treści
Strona główna » Diamenty i zasada 4C od A do Z

Diamenty i zasada 4C od A do Z

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Od zarania dziejów diamenty wzbudzały ludzkie emocje i żądzę. Do dziś ulegamy ich wyjątkowej urodzie. Stanowią także cenne aktywo inwestycyjne. Kluczem do zrozumienia diamentów jest zasada 4C.

Zasada 4C
Zasada 4C

Każdy, kto choć trochę interesuje się diamentami, z pewnością słyszał o zasadzie 4C. Jest to standard, zbiór metod i skali, które służą do precyzyjnej i ujednoliconej klasyfikacji diamentów. Zanim zaczęto w pierwszej połowie XX wieku powszechnie stosować zasadę 4C, mogło zdarzyć się, że ten sam diament był wyceniany zupełnie inaczej przez dwóch różnych ekspertów. Obecnie taka sytuacja jest praktycznie niemożliwa.

Historia zasady 4C

Zagadnieniem ustanowienia jednolitego systemu oceny kamieni zajął się Robert M. Shipley – założyciel Gemological Institute of America (GIA). Koncepcja, której pierwsze zręby pojawiły się już w latach 40. XX wieku, była prosta, acz rewolucyjna. Przez kolejne dziesięciolecia była ona rozwijana i udoskonalana przez następcę Shipleya, Richarda T. Liddcoata i jego zespół.

Liddcoat wprowadził rozszerzone skale np. D do Z dla kolorów. Zdefiniował także metody, które stosowane były do dokładnego i jednolitego klasyfikowania koloru diamentu, uwzględniając takie czynniki jak rodzaj oświetlenia i tła, z którym diament powinien być oceniany, a także określony sposób trzymania i oglądania diamentu.

Precyzyjna klasyfikacja kamieni możliwa stała się także dzięki kolejnej innowacji wprowadzonej przez Liddcoata – użycie mikroskopu do oceny inkluzji. To właśnie mikroskop stał się narzędziem, dzięki któremu absolwenci kursów GIA mogli precyzyjnie opisać inkluzje i skazy we wszystkich diamentach, dla których sporządzany jest raport oceny diamentu GIA.

Z kolei przy opracowywaniu skali do oceny szlifu diamentu, Liddcoat posiłkował się wiedzą belgijskiego matematyka i frezera diamentów Marcela Tolkovsky’ego. To dzięki niemu określone zostały idealne proporcje okrągłego diamentu o szlifie brylantowym, który stanowi jeden z elementów 4C.

Zasada 4C
Zasada 4C

Z czego składa się 4C?

Masa (Carat)

Karat to jednostka masy, która używana jest do określania wielkości kamieni oraz pereł. Jej nazwa pochodzi od nazwy karobu, którego ziarna mają ok. 0,2 g. Na Bliskim Wschodzie służyły one jako wzorzec przy ważeniu kamieni szlachetnych.

Masa brylantu, a co za tym idzie – jego wielkość, ma istotne znaczenie dla wyceny kamienia. Trzeba jednak podkreślić, że cena ta nie wzrasta liniowo. Mniejsze diamenty, o masie poniżej 0,5 ct, występują znacznie częściej niż kamienie duże, o masie powyżej 3 ct. Zatem cena tych dużych kamieni będzie znacznie wyższa za karat niż cena mniejszych.

Kolor (Colour)

Kolory brylantów są oznaczane literami alfabetu od D do Z, rozpoczynając od bezbarwnej (D) do największego nasycenia kolorem żółtym (Z). Najcenniejsze są brylanty bezbarwne i różnica w cenie potrafi być bardzo duża.

Czystość (Clarity)

Idealnie czyste diamenty są niezwykłą rzadkością, dlatego kamienie o mniej widocznych inkluzjach będą znacznie droższe niż te bardziej zanieczyszczone. Czystość tych kamieni oznacza się symbolami (rozpoczynając od najczystszego): FL, IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, I1, I2, I3.

Szlif (Cut)

Surowe diamenty podlegają obróbce, polegającej na ich cięciu i szlifowaniu. Najpiękniejszy i najdroższy jest szlif okrągły (brylantowy). Inne popularne szlify to: marquise, oval, emerald, pear shape, princess. Zasada 4C uwzględnia także ocenę jakości szlifu, ponieważ jedynie szlif idealny jest w stanie wydobyć z kamienia jego naturalne piękno. Szlif to jedyny czynnik, na który człowiek ma wpływ, dlatego większość kamieni wysokiej klasy posiada najlepszy szlif.

4C a diamenty fantazyjne

Zasadę 4C stosuje się do wyceny diamentów bezbarwnych. Nie dotyczy ona tzw. diamentów fantazyjnych, a więc kamieni o mocnym zabarwieniu np. niebieskim, różowym czy żółtym. W przypadku tych drugich wycena opiera się na nieco innych kryteriach, takich jak nasycenie czy równomierne rozłożenie barwy.

Światowy standard

Dziś 4C to światowy standard, który zrewolucjonizował przemysł jubilerski. Dzięki ramom dostarczanym przez 4C zmienił się sposób określania i komunikowania jakości diamentów, a ostatecznie także sposób ich kupowania i sprzedawania. Standardy te, ściśle przestrzegane przez laboratoria GIA na całym świecie, umożliwiają dostarczenie obiektywnych i spójnych wyników oceny diamentów w dowolnym miejscu na świecie.

Warto przy tej okazji podkreślić, że choć terminologia wprowadzona przez GIA została przyjęta przez inne laboratoria, tylko GIA dysponuje zastrzeżonymi metodami, procedurami i narzędziami do tego, by w pełni stosować się do standardów. Wszystkie krytyczne informacje stają się częścią raportu oceny diamentu GIA.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

Diamenty i zasada 4C od A do Z

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.