Przejdź do treści
Strona główna » Złota szóstka – które monety są najpopularniejsze i dlaczego?

Złota szóstka – które monety są najpopularniejsze i dlaczego?

Kupuj sztabkę

Złota szóstka to sześć najpopularniejszych monet bulionowych na świecie. Charakteryzuje je bardzo szeroka rozpoznawalność i ekstremalna płynność. Bez problemu będziemy w stanie odsprzedać je w dowolnym miejscu na świecie.

Złote monety bulionowe
Złote monety bulionowe

Krugerrand

Krugerrand
Krugerrand

Krugerrand to pierwsza typowo bulionowa (o charakterze inwestycyjnym) moneta na świecie. Wybita została po raz pierwszy 3 lipca 1967 roku w RPA. Jest też, wobec tego, jedną z najbardziej rozpoznawalnych monet na świecie. Do roku 1980 Krugerrand stanowił 80 proc. światowego rynku złotych monet.

Dowiedz się więcej o źródłach pierwszej złotej monety bulionowej

Cechą charakterystyczną Krugerranda jest jego barwa, która odbiega nieco od barwy większości złotych monet bulionowych. Jest to efekt niewielkiej (8,333 proc.) domieszki miedzi, która sprawia, że moneta jest nieco bardziej odporna na ścieranie. To sprawia, że na rynku „krąży” wiele starszych roczników Krugerrandów, których stan zachowania jest bardzo dobry. Konsekwencją nietypowego stopu i barwy jest jednak niska popularność w Azji, gdzie ceni się przede wszystkim złoto najwyższej próby – w ostatnim czasie w Chinach furorę robi biżuteria z 24-karatowego złota, wcześniej popularna głównie na Bliskim Wschodzie i w Indiach. 

Pomimo domieszki miedzi, Krugerrand zawiera 31,1 gramów czystego złota, w związku z czym jego waga ostateczna wynosi 33,93 grama, zaś próba to 916. 

Wiedeńscy Filharmonicy

Wiedeńscy Filharmonicy
Wiedeńscy Filharmonicy

Bita przez Mennicę Austriacką moneta Wiedeńscy Filharmonicy nie jest aż tak popularna jak Krugerrand. Niemniej cieszy się ogromną popularnością w Europie, a także rosnącą rozpoznawalnością na świecie. Z pewnością jest to najpopularniejsza moneta bulionowa z nominałem w euro (1 uncja ma nominał 100 euro). W szczególności zatem cieszy się ogromnymi względami w naszym regionie – Austria, Niemcy, Czechy, Włochy, a także Polska. 

Dowiedz się, czy warto kupować monety poniżej 1 uncji i dlaczego

To, co zwraca szczególną uwagę w przypadku monety Wiedeńscy Filharmonicy, to walory estetyczne. Jest to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych monet bulionowych, dostępnych na rynku. Zarówno awers, jak i rewers, olśniewają mnogością precyzyjnych detali, które nawiązują do słynnej, wiedeńskiej filharmonii. Na awersie monety znajdują się organy z sali koncertowej Musikverein. Rewers zdobi kompozycja instrumentów orkiestry.

W odróżnieniu od Krugerranda moneta Wiedeńscy Filharmonicy wybita jest ze złota próby 9999. Jest to praktycznie najwyższa próba spotykana wśród monet bulionowych – praktycznie idealnie czyste złoto.

Kanadyjski Liść Klonowy

Kanadyjski Liść Klonowy
Kanadyjski Liść Klonowy

Kanadyjski Liść Klonowy, znany także pod anglojęzyczną nazwą Maple Leaf, to moneta, której rodowód sięga dalekich, bogatych w złoża złota ziem Kanady. Royal Canadian Mint od lat szczyci się faktem, że swoje monety bije wyłącznie z kanadyjskiego złota i srebra. 

Historia monety Liść Klonowy sięga 1979 roku i jest ściśle związana z historią Krugerranda. W związku z polityką apartheidu w RPA wiele państw zakazywało importu Krugerrandów od końca lat 70-tych. W 1985 roku Ronald Reagan podpisał dekret zabraniający przywożenia tych monet do USA. I to właśnie kanadyjska moneta, jako pierwsza, podjęła się trudu zaspokojenia popytu rynkowego na złoto w tym okresie. To sprawia, że jest ona dziś niemal tak samo znana i rozpoznawalna, jak Krugerrand. 

Tym, co charakteryzuje Liścia Klonowego, jest także innowacyjny system zabezpieczeń Bullion DNA, wprowadzony przez Royal Canadian Mint w 2014 roku. Korzysta on z technologii Signoptic opracowanej przez firmę EDGYN SAS, która jest swego rodzaju cyfrowym odciskiem palca. Każda moneta jest inna dzięki mikrograwerunkowi wykonanemu za pomocą lasera. Każda jest także sfotografowana, a jej wizerunek trafia do bazy Bullion DNA. 

Australijski Kangur

Australijski Kangur
Australijski Kangur

Australia to trzeci, największy na świecie producent złota po Chinach i Rosji. To właśnie w Dunolly, w australijskim stanie Victoria, w 1869 roku znaleziony został rekordowo duży samorodek złota „Welcome Stranger” (Witaj nieznajomy), którego waga wynosiła 97,14 kg (3 123 uncje). 

117 lat później, mennica z Perth rozpoczęła bicie pierwszej, australijskiej monety bulionowej, na rewersie której znalazł się właśnie „Welcome Stranger”. Nazwa monety brzmiała wówczas „Gold nugget” (złoty samorodek), jednak w 1989 roku samorodek ustąpił miejsca na rewersie symbolowi Australii – kangurowi. Od tego momentu moneta funkcjonuje na rynku jako Australijski Kangur.

Tym, co wyróżnia „Kangura” na tle innych monet bulionowych, jest fakt, że każdego roku wizerunek zwierzęcia na rewersie jest inny. Choć jest to tylko zabieg estetyczny, nadaje on monecie nieco kolekcjonerskiego charakteru – nie brakuje inwestorów, którzy wybierają nowego kangura zamiast Krugerranda tylko po to, by mieć w swoich zasobach aktualny rocznik. 

Uwagę zwraca fakt, że wszystkie Australijskie Kangury są fabrycznie pakowane w kapsel. Oznacza to, że praktycznie nie ma możliwości, by moneta – wykonana przecież z czystego, czterodziewiątkowego złota – uległa jakimkolwiek zarysowaniom. 

Amerykański Orzeł

Amerykański Orzeł
Amerykański Orzeł

US Mint rozpoczęła bicie Amerykańskiego Orła w 1985 roku. Jest jednak swego rodzaju przedłużeniem amerykańskiej tradycji menniczej – na jej awersie znajduje się wizerunek Liberty, identyczny jak na słynnej, złotej dwudziestodolarówce Double Eagle, bitej w latach 1907-1933. Autorem oryginalnego projektu jest Augustus Saint-Gaudens (1484-1907), amerykański rzeźbiarz powszechnie uważany za ucieleśnienie ideałów amerykańskiego renesansu. Jest to zatem moneta głęboko zakorzeniona w tradycji złota jako pieniądza. 

Amerykański Orzeł, podobnie, jak Krugerrand, bity jest nie z czystego złota, ale ze stopu. W tym przypadku zawiera on jednak 91,67 proc. złota, 3 proc. srebra oraz 5,33 proc. miedzi. Gwarantem tego, że każda moneta zawiera uncję najczystszego złota, jest Kongres Stanów Zjednoczonych. 

Do 2020 roku, na rewersie monety znajdował się orzeł lecący nad gniazdem, z gałązką oliwną w dziobie. Wizerunek ten stworzył rzeźbiarz Miley Busiek w roku pierwszej emisji monety. W 2021 roku ukazała się nowa wersja monety (tzw. Typ 2). Jennie Norris, projektantka Mint Artistic Infusion Program (AIP) stworzyła odświeżony projekt, który został wyrzeźbiony przez artystkę Renatę Gordon. Jest na nim zbliżenie na głowę orła – bielika amerykańskiego, który jest jednym z symboli Stanów Zjednoczonych.

Britannia

Britannia

Historia emitowanej przez Królewską Mennicę złotej monety Britannia sięga roku 1987. Choć z brytyjskimi złotymi monetami bardziej kojarzyć się może historyczny, ale bity też współcześnie złoty Suweren, Britannia z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. 

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być ciągły rozwój tego projektu. Pierwotnie moneta bita była ze złota próby .917, zawierającą domieszkę miedzi. Później miedź zastąpiona została srebrem, a od 2013 roku, złota Britannia bita jest z czystego, czterodziewiątkowego złota. Od 2021 roku Royal Mint wprowadziła także mikrograwerunek – fale na tle postaci Britanni czy niewielki, okrągły obszar, który działa jak hologram – w zależności od tego, pod jakim kątem patrzymy, widzimy trójząb lub kłódkę. Elementy te czynią monetę praktycznie niemożliwą do podrobienia. 

Nazwa monety, jak i wzór na jej rewersie, pochodzą od Britanni – kobiecej personifkacji Wielkiej Brytanii, której korzenie sięgają jeszcze czasów Imperium Rzymskiego. W I w. n.e. Rzymianie podbili Wyspy Brytyjskie i ustanowili na nich prowincję zwaną Britannią. Jej symbolem i personifikacją stała się bogini Britannia, uzbrojona w trójząb i tarczę, nosząca na głowie hełm centuriona. Wizerunek tej pojawił się już wówczas na monetach cesarza Hadriana.

Na awersie monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II. W roku 2023 część nakładu posiada awers ze zmarłą w 2022 roku królową, zaś na części widnieje podobizna króla Karola III. Jest to zatem bardzo wyjątkowy rocznik, który przyciąga zainteresowanie wielu inwestorów.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.