Przejdź do treści
Strona główna » Złoto łapie oddech przed kolejnymi wzrostami

Złoto łapie oddech przed kolejnymi wzrostami

Kupuj sztabkę

Złoto w ubiegłym tygodniu nieznacznie straciło w USD, jednak niewielki wzrost zanotowało w PLN, co było efektem osłabienia się złotówki wobec dolara amerykańskiego. 

Złoto czy srebro

Złoto obecnie znajduje się poniżej poziomu 1 900 USD za uncję. Jednak jest kwestią czasu, by poziom ten przebiło. Główny ekonomista firmy Degussa Thorsten Polleit w rozmowie z Kitco News przedstawił stanowisko, że widzi dla złota potencjał do wzrostu w 2023 roku do poziomu 2 200 USD, przy średniej cenie 2 000 USD za uncję. 

Powołuje się na argumenty o inflacji i zdławieniu gospodarki przez banki centralne. Inflacja w skali globalnej pozostaje zagrożeniem dla konsumentów, a jednocześnie zaostrzanie polityki pieniężnej zmniejsza globalną podaż pieniądza i płynność w światowej gospodarce. Złoto w 2023 roku będzie nadal się umacniać, ponieważ inwestorzy będą chcieli zabezpieczyć swój majątek przed rosnącą niepewnością gospodarczą.

Polleit przedstawił także prognozę dla srebra. W 2023 roku ma ono osiągnąć maksymalny poziom 29 USD przy średniej cenie 26 USD. Jest to również bardzo „bycza” prognoza zważywszy, iż średnia cena srebra w 2022 roku wyniosła 21,72 USD, a średnia cena prognozowana na 2023 rok w ramach ankiety LBMA, gdzie przepytano 30 analityków rynków metali szlachetnych, to 23,65 USD. 

Srebro jako metal na dużo większą skalę wykorzystywany w przemyśle, obrywa rykoszetem od spowolnienia gospodarczego. Mając jednak na uwadze znaczenie srebra dla wielu gałęzi przemysłu, które współcześnie dynamicznie się rozwijają (np. fotowoltaika), można przyjąć, że większe wzrosty prędzej czy później nadejdą. 

Rosja oficjalnie sprzedaje złoto

W styczniu deficyt budżetowy Rosji wzrósł do 1,76 bln rubli (25 mld USD) i był to najwyższy deficyt w styczniu od 25 lat. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek o 46 proc. wpływów podatkowych z handlu ropą i gazem, a także wzrost wydatków o 59 proc. w związku z prowadzoną od roku „specjalną operacją wojskową” w Ukrainie. 

Wobec powyższego, Rosja zdecydowała się sprzedać 3,6 tony złota ze swoich rezerw wynoszących oficjalnie 2 298,5 tony, a także 2,3 mld chińskich juanów, aby pokryć część deficytu. 

„Jastrzębie” wypowiedzi FED

Choć podczas konferencji Klubu Ekonomicznego w Waszyngtonie Jerome Powell wyraził zaskoczenie dobrą kondycją amerykańskiego rynkupracy  (stopa bezrobocia w styczniu 3,4 proc. wobec 3,5 proc. w grudniu), zapowiedział także, że kolejne podwyżki stóp procentowych będą potrzebne. 

Również wiceprezes FED John Williams oraz członek zarządu Christopher Waller wyrazili zdanie, że okres restrykcyjnej polityki monetarnej może potrwać dłużej niż się to obecnie sądzi, a walka z inflacją nie została jeszcze zakończona. 

W tym tygodniu opublikowane zostaną nowe dane o inflacji CPI, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Jednak większą wagę mogą mieć opublikowane na początku marca dane z rynku pracy oraz wskaźnik przemysłu ISM. Mogą one wpłynąć na decyzję dotyczącą stóp procentowych w marcu.

W NBP bez zmian

W środę RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 6,75 proc. Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego obecny poziom stóp procentowy jest właściwy i „działa”. Jednocześnie inflacja pozostaje wysoka i jest zbyt wcześnie, by dyskutować o obniżkach stóp procentowych. 

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.