Przejdź do treści
Strona główna » Złoto w Polsce – gdzie występuje i gdzie go szukać?

Złoto w Polsce – gdzie występuje i gdzie go szukać?

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Klondike, Kalifornia, Kolorado… Te rejony podsuwa nam wyobraźnia, gdy mówimy o gorączkach złota, kopalniach i wydobyciu. Tymczasem w średniowiecznym świecie to Polska, obok Węgier czy Czech, była jednym z istotnych producentów złota. Szacuje się, że do dziś złoża znajdujące się na terenie naszego kraju są czwartymi, co do wielkości, po Francji, Szwecji i Finlandii złożami złota w Europie.

Złoto w Polsce
Fot. Tom Collins, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Polskim Jukonem nazwać można Dolny Śląsk. To właśnie tam znajduje się najwięcej terenów złotonośnych – Pogórze Izerskie, okolice Złotoryi i Lwówka Śląskiego, Legnickie Pole, a także Góry Złote – pasmo położone we wschodnich Sudetach, które ciągnie się od Przełęczy Kłodzkiej, aż do Przełęczy Ramzovskiej po stronie Czeskiej.

Złoto jest także obecne w znajdujących się kawałek dalej na wschód Górach Opawskich, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Tam właśnie, jeśli pojedziemy na południe drogą nr 411 z Głuchołaz, po prawej stronie zobaczymy pole, a dalej las. Tam, wśród drzew, znajdują się stare, średniowieczne szyby kopalniane. Pierwszym czeskim miasteczkiem, do którego dotrzemy będą Zlaté Hory (Złote Góry).

Gdzie w Polsce jest złoto?

Góry Opawskie

Pierwsze wzmianki o Zlatych Horach pochodzą z 1222 roku, kiedy to książę Władysław III Henryk spierał się o miejscowe kopalnie z biskupem wrocławskim Wawrzyńcem. Miasto na prawie magdeburskim powstało tam dopiero w 1306 r. (pierwotnie pod nazwą Cukmantl). Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniało ono właścicieli.

W 1474 r. wrocławscy biskupi kupili miasto od Jerzego z Podbiebradów za 240 grzywien i 1600 węgierskich złotych. Cukmantl stał się częścią księstwa nyskiego, a w nieco późniejszym czasie nastąpiło apogeum ery wydobycia i przetwórstwa złota w tym rejonie. W roku 1559 do Nysy wysyłano tygodniowo ok. 160-280 gramów złota w monetach.

Strona z XVI-wiecznego traktatu De Re Metallica, autorstwa Georgiusa Agricoli, przedstawiająca ówczesne metody wydobywcze. Fot. Wikipedia, Domena Publiczna

Złoto wydobywano również po stronie polskiej, w Głuchołazach, czego śladem są liczne pozostałości po sztolniach. Można je spotkać dość powszechnie w okolicznych lasach i na polach. Jednym z największych projektów wydobywczych w tym rejonie była Sztolnia Trzech Króli, której budowę rozpoczęto w pierwszej połowie 1550 roku. Według szacunków, zasypana dziś sztolnia mogła liczyć nawet 6 km długości. Złoto wydobywano z niej do 1609 r. i przez cały okres jej działania wydobyto łącznie 2,8 ton złota (11 kg na rok). To tam znaleziono także słynne samorodki (1,38 kg i 1,78 kg), które zostały podarowane cesarzowi Rudolfowi II, a dziś można oglądać je w wiedeńskim muzeum.

Na terenie Głuchołaz do dziś funkcjonują mity na temat samorodków wypłukiwanych przez turystów z wód Białej Głuchołaskiej – rzeki, której źródło znajduje się na przełęczy Videlské sedlo w paśmie Wielkiego Jesionika.

Złoty stok

Równie istotnym na mapie polskiego złota miejscem jest kopalnia w Złotym Stoku. Jest to małe miasteczko położone na Przedgórzu Paczkowskim, u podnóża północnego krańca Gór Złotych, tuż przy granicy z Czechami.

Złoty Stok uchodzi za najstarszy ośrodek górniczy w Polsce. Choć prawa miejskie otrzymał dopiero w XIV wieku, pierwsze ślady wydobycia pochodzą już z X wieku. Ostatnią kopalnię rud arsenu zamknięto w 1961 roku, a wydobycie złota prowadzone było łącznie przez ok. 700 lat. Szacuje się, że w tym czasie z eksploatacji miejscowych złóż pozyskano 16 ton czystego złota.

W roku 1491 Złoty Stok otrzymał herb, sztandar i flagę Wolnego Miasta Górniczego. Okres największego rozwoju przyniósł inwestycje spółek górniczych Fuggerów, Turzonów, Welsów i Imhoffów. W 1529 roku w Złotym Stoku funkcjonowało 145 kopalń i kilkanaście małych hut. W szczytowym momencie ilość wydobywanej rudy przekraczała 30 tys. ton, zaś roczna produkcja czystego kruszcu sięgała 60 kg, co dawało ok. 8 proc. produkcji złota w Europie. W mieście powstała także mennica, która biła monety z wydobywanego złota.

Wit Stwosz
Wit Stwosz, Autorstwa G. Röber – „Tygodnik Ilustrowany” 1860, nr 33, Domena publiczna

Jako ciekawostkę, warto wspomnieć fakt, że jedną z osób inwestujących w wydobycie w Złotym Stoku był Wit Stwosz. Fuggerowie obiecali mu, że podwoją, a nawet potroją pieniądze, które otrzymał za wykonanie ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. Niestety złoża, których stał się udziałowcem, wkrótce się wyczerpały i artysta zbankrutował. Stwosz w desperacji sfałszował weksel, za co został skazany w Norymberdze, a następnie trafił do lochu i został publicznie napiętnowany na obu policzkach i skroni.

Według rozmaitych szacunków, w Złotym Stoku może znajdować się jeszcze od 2,5 do 29 ton złota. Oczywiście położonych na znacznych głębokościach. Najgłębszy szyb obecnie ma ok. 500 metrów. Dla porównania, w kopalniach w RPA prowadzi się obecnie wydobycie na głębokościach 4000 m.

Złotoryja i okolice

Złotoryja to kolejny ważny ośrodek na polskiej mapie złota. Podobnie, jak w przypadku dwóch poprzednich lokalizacji, mamy do czynienia z istotnym ośrodkiem wydobycia złota w średniowieczu. Pod koniec XII wieku okolicę tę zasiedli niemieccy górnicy. Prawa miejskie Złotoryi nadał książę Henryk I Brodaty w 1211 roku.

Na zboczach Góry Świętego Mikołaja do dziś funkcjonuje (już jako atrakcja turystyczna) kopalnia złota Aurelia. Powstała ona w 1660 roku, a więc dużo później, niż obiekt w Złotym Stoku czy sztolnie w Górach Opawskich. Początkowo poszukiwano w niej rud miedzi. Zresztą ze 100-metrowej sztolni wydobywano głównie miedź i srebro. Brakuje informacji na temat skali wydobycia złota, jednak sama nazwa kopalni nawiązuje do łacińskiej nazwy złota – aurum. W Złotoryi i okolicach w latach 1180-1240 wydobywano nawet 48 kg złota rocznie.

W Złotoryi ma także swoją siedzibę Polskie Bractwo Kopaczy Złota (w 2018 roku bractwo świętowało swoje XXV-cio lecie), które zrzesza pasjonatów złota oraz poszukiwania złota, a także popularyzuje wiedzę historyczną o złocie, metodach wydobywczych i całym regionie. Bractwo co roku organizuje także zawody w płukaniu złota.

Czy Polska może stać się znaczącym producentem złota?

W 2002 roku KGHM odkrył złoża złota w rejonie kopalni Polkowice-Sieroszowice. Według szacunków specjalistów złoża te opiewają na ponad 80 ton, co plasuje je w gronie najbogatszych złóż w Europie. Niestety złoża te ulokowane są głęboko pod ziemią, więc koszt ich wydobycia byłby zbyt duży.

Są to jednak szacunki z 2002 roku. Wówczas uncja złota kosztowała 430-440 USD. Dziś jednak uncja kosztuje 1 640 USD, a więc prawie cztery razy więcej. Może zatem warto wrócić dziś do tematu i raz jeszcze rozważyć wydobycie polskiego złota? Zwłaszcza, że poza tym jednym złożem, w Sudetach znajduje się jeszcze ok. 150 innych złóż. Łączne zasoby złota szacowane są na dość duży przedział 100-200 ton.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.